• Search form

26.11.2012 | 19:26

Balkanske kulturne politike

Balkanske kulturne politike

Regionalna konferencija “Balkanske kulturne politike - Šta (da) se radi” biće 28. novembra u Domu omladine Beograda prilika za osvrt na kulturne politike u regionu u protekle tri godine, zasnovan na produkciji više od 300 analitičkih tekstova u okviru trogodišnjeg projekta “Balkanska inicijativa za kulturnu saradnju, razmenu i razvoj” (Balkan Initiative for Cultural Cooperation, Exchange and Development) - BICCED koji su Balkanska istraživačka mreža - BIRN i SEEcult.org realizovali uz podršku Švajcarskog programa za kulturu na Zapadnom Balkanu (SCP).

Konferencija je završni događaj projekta BICCED čiji je cilj bio da mapira ključne probleme i tendencije u kulturi u Albaniji, Bosni i Hercegovini, Makedoniji, Srbiji i na Kosovu, kao i da ih predstavi donosiocima odluka i javnosti, doprinoseći tako pronalasku rešenja i iniciranju neophodnih reformi.

Pitanje koje je formulisano na početku projekta BICCED - da li postoji političke volje za promene u kulturi i kada će njen značaj u 21. veku biti priznat u regionu? – ostalo je otvoreno, što potvrđuju istraživanja i tekstovi objavljeni u okviru projekta BICCED tokom kojeg je više od 50 novinara obučeno za analitičko izveštavanje o kulturnim politikama u regionu.

Konferencija će okupiti predstavnike kulturnih institucija/organizacija i medija iz regiona, uključujući grupu novinara koji su učestvovali u produkciji projekta BICCED, objavljivanoj u sekciji “Culture Watch” na sajtu BIRN-a Balkan Insight, kao i na portalu SEEcult.org. Medijska produkcija projekta BICCED distribuirana je i posredstvom njuzletera, a svi ostali mediji mogli su besplatno da je preuzimaju.

Prvi deo konferencije “Balkanske kulturne politike - Šta (da) se radi” daće osvrt na kulturne politike u regionu i ključne probleme sa kojima su se kulturne organizacije i institucije suočavale u protekle tri godine, a govoriće izvršna direktorka BITEF-a Jelena Knežević iz Beograda, izvršni direktor Transparentnosti u Albaniji i predavač u oblasti medija na Univerzitetu u Tirani Lutfi Derviši (Dervishi), direktor pozorišta SARTR iz Sarajeva Nihad Kreševljaković i nezavisni konsultant i kritičar u kulturi Robert Alađozovski (Alagjozovski) iz Skoplja.

Drugi deo konferencije biće fokusiran u formi tri panel diskusije na temu finansijske krize i njenih posledica u kulturi, zatim na nove mreže i inicijative nezavisnih kulturnih scena u regionu i problem odsustva kulture u medijima, kao i na mogućnosti unapređenja tog stanja.

Među panelistima i učesnicima su: Lola Joksimović (Tačka kulturnog kontakta Srbije, Beograd), Amila Ramović (Ars Aevi, Sarajevo), Josif Papagjoni (Centar za albanske studije, Tirana), Dimitrije Vujadinović (Balkankult fondacija, Beograd), Sašo Stanojković (umetnik, Skoplje), Albert Heta (Stacion - Centar za savremenu umetnost, Priština), Milica Pekić (Kiosk/Kooperativa, Beograd), Darka Radosavljević Vasiljević (Remont/Asocijacija Nezavisna kulturna scena Srbije, Beograd), Iskra Gešoska (Kontrapunkt/Jadro asocijacija, Skoplje), Dražen Crnomat (UNSA Geto, Banjaluka), Marija Đorđević (Politika, Beograd), Janja Sesar (Kurziv/Kulturpunkt, Zagreb), Jasmin Duraković (Depo.ba, Sarajevo), Nebojša Ilijevski (Nukleus.tv/Centar za medijske aktivnosti, Skoplje), Ben Andoni (Gazeta Šiptare, Tirana) i Nataša Novaković (blogerka, Banjaluka).

Panel diskusije moderiraće Aleksandar Brkić (Univerzitet umetnosti u Beogradu), Vesna Milosavljević (direktorka SEEcult.org) i Gordana Igrić (regionalna direktorka BIRN-a), a biće praćene pitanjima i komentarima prisutnih.

Zaključci konferencije i panel diskusija biće osnova za zajednički apel/pismo preporuka za donosioce odluka i druge relevantne aktere u oblasti kulturnih politika u regionu, kao i za dalji razvoj projekta BICCED.

Na zatvaranju konferencije biće dodeljena Nagrada Culture Watch, koju je projekat BICCED ustanovio u cilju promovisanja istraživačkog i analitičkog pristupa u novinarstvu u kulturi.

U okviru projekta BICCED, početkom ove godine u Beogradu je održan i okrugli stoZakoni u oblasti kulture - podrška ili kočnica kulturnog razvoja” na kojem je predstavljeno je i istraživanje o zakonskom okviru u oblasti kulture u Srbiji “Između propisanog i realnog - kultura u pravnom haosu”, koji je grupa novinara uključenih u projekat BICCED sprovela u 11 gradova širom Srbije, uključujući Beograd i Novi Sad. Pokazalo se da zbog nesklada različitih zakona, kao i nedostatka posebnih zakona za različite kulturne oblasti, većina kulturnih radnika nije osetila efekte dugoočekivanog Zakona o kulturi, usvojenog 2009. godine.

U okviru projekta BICCED, u martu 2011. godine organizovana je i regionalna konferencija u Prištini "Mediji i kultura", na kojoj je konstatovano da su problemi u oblasti kulture slični u celom regionu, a tiču se i nepostojanja jasnih strategija kulturnih politika, nedostatka finansijskih sredstava za kulturu, posebno zaoštrenog zbog opšte finansijske krize, kao i nedovoljne transparentnosti raspodele budžetskih fondova, stranačkih i drugih političkih uticaja u oblasti kulture i medija, ali i nedovoljnih kapaciteta i zainteresovanosti medija za bavljenje pitanjima kulture, kao i fenomena tabloidizacije i trke za profitom.

Prva regionalna konferencija u okviru projekta BICCED, kojom je zvanično i počeo, održana je u aprilu 2010. godine u Skoplju, na temu “Balkan, mediji i kultura - vreme za promene”, a okupila je više od 30 predstavnika kulturnih organizacija i novinara iz regiona, koji su dali dragocen doprinos za započinjanje obimne produkcije analitičkih tekstova, iznevši niz sličnih, ali i specifičnih problema.

Skopska konferencija rezultirala je mapiranjem glavnih slabosti lokalnih kulturnih scena, kao i zajedničkih problema i načina na koje regionalna saradnja i medijsko praćenje kroz projekat BICCED mogu poslužiti kao pomoć i platforma za širu i raznovrsnu kulturnu saradnju i umrežavanje. Učesnici konferencije složili su se tada da postoji urgentna potreba za više prostora za kulturu i umetnost u medijskoj sferi, posebno ukazujući na odsustvo analitičkih i kritičkih tekstova, koji bi mogli da iniciraju šire javne rasprave i doprinesu bržim promenama i unapređenju stanja u oblasti kulture.

Više informacija o projektu BICCED moguće je naći na: www.balkaninsight.com/en/tag-group-topics/culture-watch

Konferencija je organizovana uz podršku Doma omladine Beograda.

Program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav