• Search form

19.03.2017 | 13:12

Balkanske migracije u EU

Balkanske migracije u EU

Prošlost, sadašnjost i budućnost balkanskih migracija u zemlje centralne i zapadne Evrope tema je regionalne konferencije koje će početkom aprila biti održana u Beogradu u okviru projekta “Europoly”, nazvanog prema umetničkom radu Dejana Kaludjerovića, instalaciji koja preispituje položaj imigranata u EU, kao i samu ideju EU, te jaz između ideala i prakse.

Beogradskom konferencijom, koja će biti održana 6. i 7. aprila u Muzeju Jugoslavije, počinje serija sličnih skupova u regionu, koji će biti održani u maju u Zagrebu, u septembru u Sarajevu i u decembru u Beču, gde Kaludjerović živi i radi poslednjih godina.

Kao učesnici beogradske konferencije najavljeni su filozof Boris Buden, koji predaje teoriju kulture na Univerzitetu Bauhaus u Vajmaru, istoričar Vladimir Ivanović, koji predaje na Univerzitetu Humbolt, hrvatsko-nemačka spisateljica Alida Bremer i filmski reditelj Želimir Žilnik iz Srbije, koji će na otvaranju simbolično odigrati partiju igre “Europoly” u okviru umetničkog rada Kaludjerovića iz 2004. godine, izrađenog u formatu popularne društvene igre “Monopol” (Monopoly).


  Europoly

U igri “Europoly” građani zemalja koje nisu u EU, a koji rade u zemljama članicama EU, fotografisani su i zastupljeni zajedno sa svojim profesijama. Sreća u velikoj meri determiniše moguć uspeh ili propast “igrača” koji žele da postanu deo EU i preuzmu nov evropski identitet. EU definiše evropski identitet kao nešto što se može steći samo unutar nje, i što je time rezervisano isključivo za građane EU, iako se Evropa ne okončava na granicama Unije. Ipak, EU ima moć da definiše identitete, moć da uspostavlja pravila igre kojima se drugi moraju povinovati. Potrošačko društvo EU stvorilo je pravilo “sve je na prodaju”, uključujući tu čak i naše identitete.

Kaludjerovićeva instalacija “Europoly” biće postavljena do 13. aprila u Muzeju Jugoslavije, a zainteresovani za učešće u igri treba da pošalju prijave na adresu office@krokodil.rs.

Debatni program konferencije počinje 6. aprila temom “JugoDojč”, uz učešće Budena i Ivanovića i moderaciju Ivana Velisavljevića, dok će drugi debatni krug, nazvan “Paralelne priče”, moderirati novinarka Ljubica Gojgić, a učestvovaće Alida Bremer i Žilnik.

Nakon dva debatna kruga uslediće projekcija Žilnikovih filmova “Kenedi se vraća kući” i “Kenedi lost and found”, koji su deo filmskog opusa tog reditelja posvećenog iskustvima imigranata, izbeglica i povratnika.

Drugi dan konferencije počeće kolektivnim obilaskom izložbe “Jugo, moja Jugo - gastarbajterske priče”, uz autorsko vođenje Alide Bremer, Budena, Ivanovića i Žilnika, a potom su predviđena još dva debatna kruga - Filip Balunović moderiraće razgovor sa Budenom i Alidom Bremer na temu “Kritičke zajednice u egzilu”, a novinarka Ana Otašević razgovaraće sa Žilnikom i Ivanovićem na temu “Budućnost migracija”.

Beogradsku konferenciju zatvoriće projekcije Žilniković filmova "Nezaposleni ljudi", "Inventur" i "Tvrđava Evropa".

Serija regionalnih konferencija “Europoly” je multidisciplinarni projekat koji se bavi temom migracija, prevashodno sa područja Zapadnog Balkana u zemlje centralne i zapadne Evrope.

Počev od velikog talasa ekonomskih migranata (takozvanih gastarbajtera) iz 60-ih i 70-ih godina 20. veka, preko desetina hiljada ratnih izbeglica iz 90-ih, te anti-provincijskih odlazaka mladih uglavnom u svetske metropole, kao i konstantnog odliva mozgova i najnovije izbegličke krize, koja se preko Balkana kreće prema evropskim zemljama - misija serije regionalnih konferencija “Europoly” jeste da se na dinamičan način, istraži i mapira bogat društveni, kulturni i umetnički uticaj koji je taj dugotrajan migracioni talas izvršio kako na region Zapadnog Balkana, tako i na zemlje koje su najčešće predstavljale finalnu migrantsku destinaciju. Iseljavanje i dislociranje iz zemlje porekla, kako su istakli organizatori, često pokreće mnoga dodatna pitanja povratka, pripadnosti i različitih posledica koje taj proces ostavlja na identitet pojedinca.

Projekat se realizuje u sinergiji sa izložbom Muzeja Jugoslavije “Jugo, moja Jugo – gastarbajterske priče”, posvećenoj jugoslovenskim radnicima na privremenom radu u Austriji i Nemačkoj. Izložba je deo šireg istraživačkog projekta koji je povezan sa dva značajna datuma: 50-godišnjicom potpisivanja Sporazuma o angažovanju radne snage sa Austrijom 1966. i sa Nemačkom 1968. godine.

Organizatori projekta “Europoly” su Udruženje Krokodil iz Srbije, Blockfrei iz Autrije i udruženja Bijeli val iz Hrvatske i Crvena iz Bosne i Hercegovine, a omogućili su ga: Allianz Kulturstiftung, Austrijski kulturni forum, Ministarstvo kulture Hrvatske i Grad Zagreb.

Ulaz je besplatan na sve sadržaje 6. i 7. aprila, a program se nalazi u Kalendaru portala SEEcult.org.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.