Banja robija i u Beogradu
Nesvakidašnja forum predstava Aps Arta “Banja robija”, nastala iz dramskog procesa sa više od 300 osuđenih lica iz dva srpska zatvora, biće poslednji put javno izvedena 21. i 22. decembra u Domu omladine Beograda, nakon gostovanja u pozorištima u Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu i izvođenja u tri kazneno-popravna zavoda.
Preostala planirana izvođenja te predstave u zatvorima, prema navodima Aps Arta, dovedena su u pitanje od Uprave za izvršenje krivičnih sankcija.
Bivši osuđenici i čine deo glumačke ekipe predstave “Banja robija”, koju je režirala Aleksandra Jelić, a zasnovana je na dokumentarnom tekstu koji sadrži istinite priče koje su prikupljane tokom višemesečnih radionica i razgovora sa više od 300 osuđenika u zatvorima u Sremskoj Mitrovici i Novom Sadu.
Svedočanstva osuđenika pretočena su tako u forum predstavu - interaktivnu pozorišnu formu koja omogućava aktivno učešće publike i diskusiju.
Zahvaljujući “Banji robiji”, bivši osuđenici se vraćaju u zatvore, ali u svojstvu glumaca i fasilitatora ApsArta. Time je prekinuta praksa povratka osuđenih lica u zatvore samo kroz kriminal, a nikada kroz put stvaralaštva.
Nakon izvođenja predstave, u kojoj igraju Aleksandar Ćaćić, Aleksandar Mijušković, Aleksandar Lazić i Dragan Miševski, otvara se diskusija u kojoj svi prisutni, kako oni na sceni, tako i oni u publici, pokušavaju da zajedno, kroz dramsku igru i dijalog, pronađu rešenja za prikazane probleme.
Aps Art - Centar za pozorišna istraživanja, u saradnji sa Komitetom pravnika za ljudska prava - YUCOM i Beogradskim centrom za ljudska prava, želi da opštoj i stručnoj javnosti približi život i probleme sa kojima se susreće osuđenička populacija, ali i da od publike - kako osuđeničke u zatvorima, tako i opšte populacije - u pozorištima, dobije predloge za promene.
Izvođenje “Banje robije” stoga je prilika da i publika doprinese procesu unapređenja prakse izvršenja krivičnih sankcija. Najurgentniji predlozi, za koje će moći da glasaju osuđena lica, biće predstavljeni nosiocima javne vlasti koji trenutno rade na izradi predloga Zakona o izvršenju krivičnih sankcija.
“Banja robija” redak je primer tzv. Legislativnog pozorišta, a i zvodi se u okviru projekta koji je simbolično nazvan “Od kršenja do stvaranja zakona”, budući da je cilj te predstave da utiče na unapređenje, kako važećih zakona i podzakonskih akata, tako i prakse, odnosno primene zakonske regulative u oblasti izvršenja krivičnih sankcija.
(SEEcult.org)