Barilijeva u Palati Italije
Izložba “Ključevi snova” sa 15 radova Milene Pavlović Barilli (1909-1945) iz zbirke beogradskog Muzeja savremene umetnosti, koja je u toku u Galeriji Matice srpske u Novom Sadu, gostovaće od 23. novembra u Italijanskom institutu za kulturu u Beogradu, a potom u Srpskom kulturnom centru u Parizu, u okviru proslave stogodišnjice rođenja te velike umetnice srpsko-italijanskog porekla.
Izložba “Ključevi snova” sa 15 radova Milene Pavlović Barilli (1909-1945) iz zbirke beogradskog Muzeja savremene umetnosti, koja je u toku u Galeriji Matice srpske u Novom Sadu, gostovaće od 23. novembra u Italijanskom institutu za kulturu u Beogradu, a potom u Srpskom kulturnom centru u Parizu, u okviru proslave stogodišnjice rođenja te velike umetnice srpsko-italijanskog porekla.
Reč je o nastavku projekta “Muzej u pokretu” MSUB, koji je u rekonstrukciji, a predstavlja deo opusa Milene Pavlović Barili u okviru obležavanja njenog jubileja, pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture Srbije.
Opus Milene Pavlović Barilli, koja je rođena u Požarevcu 1909. godine, a preminula 1945. u Njujorku, pripada srpskom i evropskom slikarskom iskustvu 30-ih godina, zahtevu za povratkom redu i velikim uzorima iz prošlosti, kao i za odbacivanjem eksperimenta u umetnosti. Radi se o idejama umerenog nadrealizma i postnadrealizma, francuskog magičnog realizma, zatim umetnika okupljenih oko časopisa “Valori Plastici” (1918-1923), te o uticajima Pikasovog klasičnog perioda.
Taj opus poseduje unutrašnju jedinstvenost, bez obzira na različite stilske modele i uticaje. Njegov procvat trajao je samo desetak godina, od 1932. do 1942. Specifična osećajnost i sistem lične simbolike, formirali su magičnu, privatnu metafiziku izraza i značenja, sa autentičnom ikonografijom zasnovanu na oniričkom i fantazmagoriji, kao i na muzejskom slikarstvu velikih majstora, odnosno na istoriji umetnosti iz koje umetnica, erudita i poliglota, crpi inspiracije, navedeno je u najavi izložbe, koju je osmislila viša kustoškinja MSUB Žana Gvozdenović.
U slikarstvu Milene Pavlović Barilli prepoznaju se četri faze - beogradski i minhenski period (1922-1928), faza školovanja; parisko-rimski period (1931-1936), magični linearni stil, poetičnost zasnovana na ličnoj mitologiji; "renesansni" metafizički period (1936-1942) i američki period (1939-1945), obeležen kontrastima: komercijalnim modnim dizajnom, portretima ličnosti iz visokog društva sa metafizičkim prizvukom i mističnim, religioznim kompozicijama.
Izložbu u Palati Italije otvoriće ministar kulture Nebojša Bradić, nakon pozdravne reči italijanskog ambasadora Armanda Varikja.
Izložba će biti otvorena do 12. decembra, a od 17. decembra ove do 1. marta 2010. godine biće predstavljena u Srpskom kulturnom centru u Pariz kao edukativna postavka (dela će biti predstavljena didakatičkim panoima sa vizuelnim i tekstualnim materijalom).
Tokom 2010. godine, kako je najavio MSUB, biće nastavljen itinerer izložbe po Srbiji.
Povodom jubileja Barilijeve, i Beogradsko dramsko pozorište (BDP) priprema za početak decembra premijeru predstave “Mesec u plamenu” Sanje Domazet, u režiji Stefana Sabljića.
Obeležavanje stogodišnjice rođenja Milene Pavlović Barili (1909-1945) počelo je sredinom jula reprezentativnom izložbom “San o buđenju" u Galeriji Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU), koju je do zatvaranja 25. avgusta obišlo više od 90.500 posetilaca.
Izložba je obuhvatila više od sto slika, skica i crteža iz fundusa galerije
Milene Pavlović Barili smeštene u njenoj kući u Požarevcu i MSUB.
Stvaralaštvo Milene Pavlović Barili će, u okviru programa obeležavanja jubileja, videti i publika u Rimu, gde je velika slikarka provela deo života, radila i imala uspešne izložbe.
U planu je i izložba u Riminiju, organizovana u saradnji sa odeljenjem za unapređenje mode i tehnologije Univerziteta u Bolonji, Fakultetom primenjenih umetnosti u Beogradu i Galerijom u Požarevcu.
Povodom jubileja, odštampan je i reprezentativni katalog-monografija “Zvezdanim tragom - Milena Pavlović Barili - 100 godina od rođenja”, kako je i izložba prvobitno nazvana, prema zamisli autorke Jelice Milojković.
Takođe, postavljen je i sajt www.milenapavlovicbarilli.rs, koji predstavlja kompletan portret velike umetnice, a sadrži i mnoge do sada teško dostupne materijale o čuvenoj slikarki.
(SEEcult.org)