Beg od suočavanja sa stvarnošću
Izložba “Međuprostor” južnokorejske umetnice Bovon Kim i Nebojše Adamovića i Stefana Lukića iz Beograda u Umetničkom prostoru U10 obuhvata radove koji oslikavaju prostor oko slike, odnosno funkcionišu kao negativ, jer govore o onome što nije predstavljeno.
Troje umetnika na izložbi, koja će biti otvorena 8. februara, obigravaju oko suštine i teme kojom se zapravo bave, izbegavajući da se direktno suoče i analiziraju pitanja i fenomene koji ih okupiraju, ostavljajući suštinu izvan slike.
Kroz različite motive i pristupe, troje umetnika se suočava sa nesigurnošću i neizvesnošću, navela je u pratećem tekstu Sanda Kalebić, dodajući da su njihovi radovi povezani atmosferom, osećajem nesvršenosti i iščekivanja. Na njima se ogleda želja za bežanjem od suočavanja sa stvarnošću i sa konkretnim - konstantno tumaranje negde između i opipavanje po mraku; čekanje da se desi nešto veće; život u međuvremenu; pokušaj opstanka u međuprostoru…
Na slikama i crtežima Bovon Kim prikazani su pejzaži i portreti stranaca. Oni su za nju nedovoljno poznati, te ona ne zadržava pažnju na prikazanim ličnostima i predelima, već predstavlja atmosferu i svoja sećanja na ta mesta i ljude. Na taj način se stvara specifična, neobavezujuća, efemerna intimnost koja dozvoljava prelaske uobičajenih granica. Oslobođena konteksta prošlosti i bez obaveze da ispuni tuđa očekivanja, iako se tako može osećati usamljeno, ona ih posmatra i predstavlja bez bojazni da će biti osuđivana i kritikovana.
Dok Bovon traga za posebnom vrstom komunikacije, Nebojša Adamović je na svojim slikama u potpunosti izbegava. Odsustvo kontakta u samoj slici i nedostatak veze sa posmatračem ga samo još više naglašava i problematizuje. Izbegavanje susreta sa drugima je izbegavanje susreta sa samim sobom. Reči izgovorene naglas, pogledi i potencijalna povratna informacija tokom međusobnog razgovora mogu dovesti do opasnosti od suočavanja sa sopstvom. Zato su bekstvo od kontakta ili večno zadržavanje na trivijalnostima siguran način opstanka u međuprostoru i put do nezadiranja u status quo.
Stefan Lukić doslovno oslikava fizički međuprostor, tj. put između dva mesta. Umetnik ne predstavlja put kao prelazni period između dve tačke, jer do destinacije nikad ni ne stiže. Na njegovim slikama, tranzit je cilj. Prikazujući ono što se dešava između, u tranzitu, koji bi trebalo da bude samo sredstvo do cilja, a ne on sam, naglašava neprekidni i nestabilni boravak negde između i nemogućnost zadržavanja na jednom mestu.
Bovon Kim, rođena 1994. godine u Seulu, trenutno studira i radi u Parizu. Zanima je suptilna veza stranaca i nepoznatog pejzaža. Dok putuje po svetu, ona skuplja slike koje je čine da se oseća usamljeno i čudno. Nakon putovanja, sva ta osećanja i iskustva pretače u svoje radove. Trenutni projekat “Stranger land” baziran je na fotografijama sa putovanja. Nezaboravne trenutke predstavlja u različitim formama, npr. u crtežu ili slici. Jedan od njenih skorašnjih radova “Well-known strangers” je serija portreta koje je uradila u svom stanu. Držeći pansion sa noćenjem i doručkom u Parizu, upoznala je mnogo ljudi iz različitih zemalja. Beležila je sećanja o svojim gostima u formi slika i crteža.
Nebojša Adamović (1995) završio je Školu za dizajn u Beogradu, a 2014. godine upisao je primenjeno slikarstvo na Fakultetu primenjenih umetnosti, gde je trenutno student četvrte godine. Učestvovao na više grupnih i četiri samostalne izložbe. Dobitnik nagrade za crtež “Miodrag Vujačić Mirski”.
Stefan Lukić (1985) završio je Beogradsku politehniku, smer grafički dizajn. kao i Adamović, 2014. upisao je primenjeno slikarstvo na FPU, gde je na četvrtoj godini osnovnih studija. Proveo je jedan semestar na razmeni studenata na Akademiji lepih umetnosti u Parizu. Dobitnik je nagrade za slikarstvo na FPU za 2016. godinu. Do sada je izlagao na 18 grupnih i četiri samostalne izložbe.
Vođenje kroz izložbu “Međuprostor” i razgovor o izložbi biće održani 10. februara u 18 časova. Postavku će predstaviti sami umetnici.
Izložbu je podržala korejska ambasada u Beogradu, a biće otvorena do 22. februara.
(SEEcult.org)