Beleške burnih odnosa, u Beču
Izložba o burnim austrijsko-srpskim odnosima tokom 19. i početkom 20. veka, koja je rezultat saradnje Austrijskog kulturnog foruma iz Beograda, Instituta za savremenu istoriju i Muzeja grada Beograda, gostuje u martu u bečkoj Palati Porcija, u okviru manifestacije “Godina kulture Austrija-Srbija”.
Izložba “Beleške burnih odnosa: Austrijsko-srpski odnosi 1836-1914”, održana prošle jeseni u Konaku kneginje Ljubice u Beogradu, predstavlja idejnim konceptom svu složenost, mnogostrukost i intenzivnost odnosa Austrije i Srbije, koji se najčešće gledaju samo kroz vizuru početka Prvog svetskog rata 1914, kada su došli do najniže tačke u svojoj istoriji.
Austrijsko-srpski odnosi formalno počinju 1836. godine, kada je Austrija, kao prva od velikih sila, uputila u Kneževinu Srbiju svog zvaničnog diplomatskog predstavnika. Oni obuhvataju veoma dug hronološki luk koji je započeo još u prvim decenijama XVI veka prodorom Turaka u srednju Evropu, srpskim seobama na sever, delimičnim proširenjem Habzburškog carstva na oblasti u kojima su živeli Srbi i stvaranjem Vojne krajine, svojevrsnog bedema prema širenju Osmanskog carstva… Srbi su i u narednim vekovima, kako navode autori izložbe, nastavili svoje seobe i masovno učestvovali u svim habzburško-osmanskim ratovima vođenim na prostoru Balkanskog poluostrva, sve do kraja XVIII veka, u iskrenoj nadi da će se uz pomoć Carevine osloboditi turske vlasti.
Autori su izložbom, kao i pratećim iscrpnim katalogom, pokušali da prikažu upravo tu dimenziju gusto isprepletanih, bliskih, ali u isto vreme komplikovanih odnosa dva naroda, ne zanemarujući političke suprotnosti koje su na kraju dovele do rata.
Autori izložbe su Hanes Lajdinger sa Univerziteta u Beču, Danilo Šarenac iz Instituta za savremenu istoriju i Vladimir Tomić iz Muzeja grada Beograda.
Izložba će biti otvorena u Beču od 9. marta do 27. marta.
(SEEcult.org)