Beograd: Drugi pogled
Inicijativa za inkluziju razmenu znanja i nove narativne tokove organizuje od 7. do 9. marta u Centru za kulturu Stari Grad seminar “Beograd: Drugi pogled”, namenjen budućim alternativnim vodičima za specifične lokacije u Beogradu, odabrane prema posebnom značaju za razumevanje savremenog grada i društva u tranziciji. “Beograd: Drugi pogled” realizuje se kao projekat u sferi umetnosti i inkluzije - kao model inkluzije kojim se osobe sa hendikepom, kao i pripadnici manjinskih grupa pripremaju za rad u sferi kulturnog turizma.
Inicijativa za inkluziju razmenu znanja i nove narativne tokove organizuje od 7. do 9. marta u Centru za kulturu Stari Grad seminar “Beograd: Drugi pogled”, namenjen budućim alternativnim vodičima za specifične lokacije u Beogradu, odabrane prema posebnom značaju za razumevanje savremenog grada i društva u tranziciji.
“Beograd: Drugi pogled” realizuje se kao projekat u sferi umetnosti i inkluzije - kao model inkluzije kojim se osobe sa hendikepom, kao i pripadnici manjinskih grupa pripremaju za rad u sferi kulturnog turizma.
Među učesnicima seminara biće eminentni stručnjaci, poznavaoci grada i njegovih različitih aspekata - istoričari umetnosti, arhitekte i umetnici, kao što su Irina Subotić, Milan Prodanović, Zoran Erić, Nikola Šuica, Vladan Jeremić, Đorđe Pavlović…
Projekat će predstaviti najpre autor koncepta i vizuelnog identiteta Dejan Atanacković, umetnik koji živi i radi u Firenci i Beogradu.
Prodanović će govoriti o simboličkom, kulturnom i političkom značaju vizije grada na rekama, a Irina Subotić 8. marta o Kalemegdanu kao mestu pogleda i Jeremić o novobeogradskim blokovima, odnosno lokalnim identitetima, korišćenju javnih prostora i umetničkim inicijativama.
Biće reči i o Jevremovoj kao ulici susreta, te o Novom Beogradu i slučaju parka Ušće, o čemu će govoriti Erić 9. marta, te i Starom Sajmištu, na koje će ukazati Šuica.
Biće predstavljena i radionica za alternativne vodiče, koja će početi ubrzo nakon seminara, sredinom marta, a otvorena je za 25 polaznika i trajaće od šest do osam nedelja.
Sadržaj radionice, kao i brojni logistički aspekti projekta, realizuju se u saradnji sa Turistcickom organizacijom Beograda (TOB).
Projekat je započet krajem 2008. godine, inicijativom Centra za međunarodne umetničke studije (Projekat Outside) i Inkluzivnog pokreta, u saradnji sa Centrom za kulturu Stari Grad i TOB, uz podršku Švajcarskog programa za kulturu - Prohelvetia.