Beograd: Drugi pogled
Beograd dobija u turističkoj ponudi alternativne vodiče za lokacije odabrane po posebnom značaju za razumevanje grada i društva u tranziciji, u okviru projekta “Beograd: Drugi pogled”, koji se realizuje u sferi umetnosti i inkluzije, pripremajući osobe s hendikepom i pripadnike manjinskih grupa za rad u sferi kulturnog turizma. Obilasci grada sa alternativnim vodičima, planirani u redovnoj ponudi TOB-a od 15. maja, namenjeni su svim građanima, gostima Beograda, učesnicima kulturnih manifestacija, studentima...
Beograd dobija u turističkoj ponudi alternativne vodiče za lokacije odabrane po posebnom značaju za razumevanje grada i društva u tranziciji, u okviru projekta “Beograd: Drugi pogled”, koji se realizuje u sferi umetnosti i inkluzije, pripremajući osobe s hendikepom i pripadnike manjinskih grupa za rad u sferi kulturnog turizma.
Obilasci grada sa alternativnim vodičima, planirani u redovnoj ponudi TOB-a od 15. maja, namenjeni su svim građanima, gostima Beograda, učesnicima kulturnih manifestacija, studentima...
Devet polaznika radionice koji su proteklih meseci radili sa istoričarima umetnosti, arhitektama i umetnicima (Zoran Erić, Irina Subotić, Milan Prodanović, Nikola Šuica, Vladan Jeremić, Dejan Atanacković), kao i sa psiholozima Svetlanom Kijevčanin i Oliverom Ivanović, prošli su specifičnu dvomesečnu obuku za lokacije: Kalemegdan, Park Ušće, Pristanište, Staro sajmište i Blokovi 45 i 70.
Raznovrsnost polaznika, od osoba sa Daunovim sindromom do studenata univerziteta, zahtevala je različite pristupe i dala različite rezultate, svakako drugačije od uobičajene pripreme za turističkog vodiča.
Alternativni vodič istovremeno predstavlja i odabranu lokaciju i sebe kao tumača grada i datih realnosti koje se tiču, između ostalog, sopstvenog društvenog polozaja. Projektom se nudi novi model inkluzije, kroz realno uključivanje pripadnika marginalizovanih grupa u vidljiv kulturni život grada, a istovremeno i pokreću pitanja o problemima savremenog grada i njegovih mogućih tumačenja.
Inicijativa za inkluziju, razmenu znanja i nove narativne tokove organizovala je predstavljanje tog projekta 15. maja na brodu Kej, uz plovidbu Savom i Dunavom i učešće Jasne Dimitrijević i Dejana Veselinova iz Turističke organizacije Beograd, kustosa Muzeja savremene umetnosti Zorana Erića, direktorke Centra za kulturu Stari Grad Ljubice Beljanski Ristić i Dejana Atanackovića iz Centra za međunarodne umetničke studije CMUS) i Inkluzivnog pokreta, prema čijem se konceptu taj projekat i realizuje.
Izložba dokumentarnog materijala nastalog tokom priprema alternativnih vodiča biće otvorena 16. maja u Centru za kulturu Stari Grad, u okviru programa Noć muzeja.
“Beograd: Drugi pogled” realizuje se u saradnji sa TOB-om, Centrom za kulturu Stari Grad i MSUB.
Realizacija organizacionog dela prve faze projekta poverena je Inkluzivnom pokretu, na osnovu umetničkog koncepta Atanackovića i CMUS-a.
Projekat “Beograd: Drugi pogled” realizuje se podrskom Švajcarskog programa za kulturu - Prohelvetia.
(SEEcult.org)