• Search form

25.08.2017 | 17:12

Beograd svetlosti – Iluzije

Beograd svetlosti – Iluzije

Festival “Beograd svetlosti” biće održan od 4. do 10. septembra u Kulturnom centru Grad na temu “Iluzije”, a uz izložbu i radionice, najavljeno je i osnivanje Nacionalnog komiteta Srbije za proslavu Međunarodnog dana svetlosti.

Deveti “Beograd svetlosti” biće otvoren izložbom “Iluzije” umetnika Folrada Kučera (Vollrad Kutscher) iz Nemačke i Predraga Caranovića iz Srbije, kojom se vraćaju temi i pitanjima žanrova u umetnosti.

Kučer, prepoznatlјiv po radovima u kojima je ponavlјajući subjekat uzajamna relacija slika i imaginacije, predstaviće se radom “Shining Role Models”, dok će Caranović izložiti skulpturu “Mrtva priroda”, osmišlјenu za tu izložbu.

Za Kučera je, prema navodima organizatora, portret idealan medij za istraživanje tema identiteta i lјudske individualnosti, koje razvija u novim, iznenađujućim i vremenskim formama ekspresije za taj tradicionalni žanr u umetnosti. Nјegovi svetlosni portreti “Shining Role Models” koriste antičku tehniku anamorfoze igrajući se perspektivom i izobličenjem, dok svetlost kao skulptorski materijal uzima ulogu takozvanih iluzivnih slika misli koje se u materijalnom svetu pojavlјuju jedino kao refleksije. Kučer je prikazao seriju portreta čija su naučna dostignuća bila prekretnica za istoriju struje i razvoj veštačkih izvora svetlosti. Njegova galerija portreta služi kao svojevrsni spomenik svetlosti posvećen istorijskim likovima i ujedno doprinos savremenoj nauci i tehnologiji.

Sa druge strane, Caranović je posvećen traganju, izradi ili posvajanju kako predmeta visoke estetske vrednosti, tako i onih običnih svakodnevnih, koji u njegovoj interpretaciji, namernim izmeštanjem, odabirima, rasporedima, kombinacijama – asamblažirano dobijaju novu ili drugačiju pozadinu za prisećanje ili čitanje predmetne istorije i semantike. Caranović koristi priliku da pod nazivom i žanrom “Mrtva priroda” možda poslednji put predstavi objekat koji je obeležio XX vek. Reminiscencija na taj period koji je skratio noć, a produžio dan, uveo u živote lјudi treću smenu i takvim delovanjem u osnovi izmenio jedan od najznačajnijih mitova o smeni dana i noći. Ovo je, kako je navedeno, verovatno i poslednja prilika za takvo delovanje, pošto inkadescentne “klasicne sijalice” sledeće godine putuju u istoriju. Caranović zato pridodaje svom radu podnaslov “Od Edisona do reciklaze” - kao svojevrsni kamen međaš između mita o svetlosti (XX vek) i mita o reciklaži (XXI vek).

Radionički program festivala “Beograd svetlosti”, nazvan “Svetlucanje”, posvećen je deci i mladima, a baviće se  eksprimentima sa vizulenim efektima i projekcijama, istraživanjem fenomena perzistencije vida i optičkih iluzija.

Radionica će biti organizovana u dve grupe, pri čemu je deo prorgama namenjen predškolcima i mlađim osnovcima, a deo starijim osnovcima i srednjoškolcima. Broj mesta je organičen, a prijave sa ličnim podacima (ime, prezime i uzrast) treba poslati na workshop@belgradeoflight.com

Povodom predstojećeg proglašenja Međunarodnog dana svetlosti, koji je usvojio Unesko, u okviru festivala “Beograd svetlosti” 6. septembra u KC Grad biće osnovan Nacionalni komitet Srbije za obeležavanje svetskog dana povećenog svetlosti.

Unesko je, nakon uspešno organizovane Međunarodne godine svetlosti i svetlosnih tehnologija 2015, u kojoj je učestvovalo 147 zemalјa, među kojima se brojnim aktivnostima i programima istakla i Srbija, zvanično ustanovio Međunarodni dan svetlosti.

Proglašenjem na 39. sednici Generalne konferencije Uneska, koja će biti održana od 7. do 22. novembra, prvi Međunarodni dan svetlosti biće održan 16. maja 2018. godine. Taj datum uzet je kao godišnjica prvog hirurškog zahvata i operacije izvršene laserom 1960. godine.

Laseri su transformisali društvo putem zdravstvene zaštite i interneta, a laserska nauka je međunarodno prepoznata u preko 20 Nobelovih nagrada. Međutim, Međunarodni dan svetlosti nije posvećen samo istraživanjima i primeni svetlosti u nauci - njegova svrha je i da obezbedi godišnji fokus na svetlost i uvažavanje njene uloge u životu građana širom sveta, kako u oblastima nauke, medicine, komunikacije i energije, tako i u sferama kulture, obrazovanja i održivog razvoja. Razuđena tema svetlosti će omogućiti mnogim različitim sektorima društva širom sveta da učestvuju u aktivnostima kako bi se u toj sferi podigla svest o nauci i tehnologiji, umetnosti i kulturi.

Festival “Beograd svetlosti” postoji od 2008. godine kao jedinstveni događaj posvećen razvoju i širenju kulture svetlosti. Organizovanjem izložbi i umetničkih intervencija u urbanim prostorima, edukativnih radionica, stručnih predavanja i programa namenjenih kako profesionalcima, tako deci i mladima, “Beograd svetlosti” razvija autentične kreativne i eksperimentalne prakse, podstičući uspostavlјanje platforme za otvorene debate na temu osvetlјenja i svetlosti i umetničkog izraza. Glavni cilј je razvoj multidisciplinarne platforme u Beogradu i Srbiji za promociju kulture svetlosti koja ohrabruje diskusiju, međunarodnu saradnju, integraciju i interdisciplinarnu razmenu iskustva i znanja u domenima naučnih istraživanja, savremenih vizuelnih umetnosti, arhitekture i dizajna.

Festival “Beograd svetlosti” realizuje se uz podršku Ministarstva kulture i informisanja Srbije, Sekretarijata za kulturu Beograda, Kulturnog fronta Beograd, Foruma Ljublјana i Društva simultanih i konferencijskih prevodilaca Srbije.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r