• Search form

07.09.2011 | 11:27

@BetaSkroz uživo i na vebu

@BetaSkroz uživo i na vebu

Predstava “@BetaSkroz”, najavljena kao prva na svetu koja ravnopravno tretira scensko izvođenje uživo i ono na društvenim mrežama, biće premijerno izvedena 18. septembra u Zagrebu - u jednom stanu i na internetu, najavio je umetnički kolektiv Skroz.

Twitter, Instagram (Skroz) i Soundcloud (BetaSkroz) biće u predstavi “@BetaSkroz: pustolovine u mikrosociologiji” ravnopravni govoru, scenskom pokretu i muzici - predstava se neće samo “prenositi” na tim servisima, već će izvođači u njoj učestvovati svojim fizičkim i digitalnim identitetima, kako pred publikom na internet sceni, tako i pred onom u jednom zagrebačkom stanu.

Birajući hoće li predstavu pratiti iz gledališta, posredstvom vlastitog kompjutera ili smart telefona, na aplikacijskim, veb interfejsima ili pak onim koji su posebno kreirani za taj projekt, publika će istovremeno birati i ugao pogleda na jedno od različitih lica izvođenja koja su, međutim, u stalnoj interakciji i jedno nužno menja drugo.

U kakvom odnosu zapravo egzistiraju fizički i digitalni identitet(i) pojedinca? Vrede li pravila mikrosociologije performativnog identiteta Ervinga Goffmana jednako u digitalnom i u fizičkom svetu? Kako nas je u svom nedavnom tekstu podsetio Cory Doctorow (Google Plus forces us to discuss identity), teorija da su naši životi “najbolji” kada ih živimo jednim identitetom; kada nas na isti način doživljavaju i bake i partner, i šefovi i deca - prilično je kontroverzna. Kako ti identiteti mogu postojati uporedo u onome što Nišenbaum naziva kontekstualnim integritetom? I može li se sve to ispitati predstavom, živom izvedbom - pitanja su na koja će pokušati da pruži odgovor projekt “@BetaSkroz”.

Prema navodima Nore Krstulović i Vedrana Peternela, koji su osmislili koncept tog projekta i koautori su sa Petrom Hrašćanec i Antom Perkovićem, “@BetaSKroz” je derivat istraživanja u maksimalizaciji rizika izvedbe - podjednako izvođača, autora i publike, započetog još 2009. godine u okviru “Kulture promjene” zagrebačkog Studentskog centra.

Prvakinja nacionalnog baleta Edina Pličanić i publicista, te muzičar Ante Perković, rizikovali su okušavajući se u dotad im nepoznatoj formi scenskog izraza i razvili sa ostalim autorima niz zadataka kao okosnicu buduće izvedbe. Koje će od tih zadataka, kako, kojim redom i ko izvesti, saznavalo se slučajnim izborom - tokom same izvedbe.

U drugom delu istraživanja, rizik je dodatno povećan činjenicom da su izvođači i publika lokaciju izvedbe saznavali samo 2 sata pre početka, u prostorima, poput džez bara, bioskopske dvorane ili galerije.

Predstava je 2010. uvrštena i u dubrovački program festivala Perforacije.

U predstavi “@BetaSkroz” svim dosadašnjim rizicima tog istraživanja pridodaje se i onaj istovremenog izvođenja digitalnih i “analognih” identiteta svih uključenih - od autora, preko izvođača do publike.

Predstava se izvodi uz podršku kompanije T-Mobile i Radija 808, uz medijsko pokroviteljstvo Gadgeterije i Netkoracije.

Umetnički kolektiv Skroz nije ograničen u radu nijednim medijem, umetničkom granom ili žanrom.

Reč je o grupi autora koja timski deluje bez ostatka (pa otud i ime kolektiva), u situacijama u kojima je autorstvo produkt kolektivnog rada ili onima u kojima je granicu pojedinačnog autorskog delovanja nemoguće odrediti.

Kolektiv Skroz osnovale su 2005. rediteljka Nora Krstulović i dramaturginja Maja Sviben, a danas uključuje veći broj saradnika iz različitih umetničkih područja, te potpisuje niz predstava i performansa, poput: “Brutalno, skroz”, “Ponedjeljkom, soba 303”, “Pop, skroz”, “Tamo i natrag”, “Tinta, let i topla voda”, “Opera za tri lipe”, “TV Skroz”, “SKROZ”, te radova u drugim medijima, naročito na internetu.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.