• Search form

26.10.2017 | 16:33

Boriti se sa vetrenjačama nekad ima smisla

Boriti se sa vetrenjačama nekad ima smisla

Festival Slobodna zona, čiji je gost-selektor ove godine beogradski novinar i kolumnista Teofil Pančić, ugostiće na otvaranju 1. novembra u Sava centru reditelja filma “Dan oslobođenjaMortena Travika i člana grupe Laibach Ivana Novaka, a najavio je još niz autora iz regiona i sveta, koji će takođe učestvovati u razgovoru s publikom posle projekcija.

Travik i Novak će razgovarati sa publikom posle projekcije dokumentarca “Dan oslobođenja” o nastupu slovenačkog benda Laibach u Severnoj Koreji u avgustu 2015. godine, kojim će 13. Slobodna zona biti otvorena iste večeri i u Nišu i Novom Sadu.

Slobodna zona će do 6. novembra ugostiti i niz drugih autora angažovanih dokumentarnih i igranih filmova dugog i kratkog metra, najavili su 26. oktobra na konferenciji za novinare u Dvorani Kulturnog centra Beograda selektorka međunarodnog programa Branka Pavlović i koselektor regionalnog programa Ivan Bakrač.

Među gostima su Filip Gnadt, koreditelj filma “Gaza surf klub” u nemačkoj produkciji, francuska rediteljka Oriane Brun Mošeti (Zdravo brate: slike po Rene Votjeu), američki dokumentarsita i montažer Peter Kinoj (Gvatemalska trilogija), koji će održati master klas na temu “Montaža filmova o ljudskim pravima”.

Gošća je i Kaori Oda, rediteljka bosansko-japanske koprodukcije “Ka zajedničkoj nežnosti”. Iz Hrvatske dolaze Robert Zuber (Život od milijun dolara), Goran Dević (Buffet Željezara) i Vedrana Pribačić (Tvornica je naša), iz Makedonije Lidija Mojsovska (Nagrada), iz Crne Gore Dušan Kasalica (SOA), a iz Slovenije Boris Petković (Šum Balkana).

Pored razgovora sa publikom posle projekcija, oni će učestvovati i u podnevnom programu Na kafi sa autorima, gde će o svojim filmovima govoriti i mladi srpski reditelji Jovana Kovanović (Prioritet) i Dušan Zorić (Nuspojave). Moderator razgovora u tom programu koji je pokrenut 2016. godine biće rediteljka Jelena Gavrilović.

 
Gost-selektor 13. Slobodne zone, Teofil Pančić, izjavio je da tu ulogu smatra više simboličkom, a da mu je poziv prijao i doživljava ga kao vrstu časti.

“Moj posao je bio da od ponuđene liste filmova preporučim one koji najizrazitije predstavljaju ono što je centralna uloga Slobodne zone i po čemu se razlikuje od drugih festivala. To je fokus na filmove o tome kako se čovek odupire državnoj represiji ili nekoj drugoj vrsti problema sa istorijskim, političkim, kulturnim i društvenim korenima”, rekao je Pančić.

Ističući da je tražio ostvarenja koja su i filmski i društveno relevantna, Pančić je odabrao tri dokumentarca: “Ada za gradonačelnicuPaua Fausa (Španija) ,”ČavelaKetrin Gand i Dareše Kjui (SAD) i “Ja nisam tvoj crnjaRaula Peka (Švajcarska, Francuska, Belgija, SAD).

“Od kada postoji ne samo film, nego umetnost uopšte, pitamo se koliko jedno delo može da utiče na društvene tokove i na ljudsku svest. I ja se to pitam celog života. Nekada mi se čini da je umetnost uticajna, a nekada da je kao pevanje u pustinji. Poštujem opredeljenje i onih autora koji misle da ih se društvena stvarnost ne tiče, ali ne bi valjalo kada ne bi postojao deo filmske umetnosti koji referira na probleme sadašnjice”, izjavio je Pančić.

Prema rečima Pančića, umetnost ne treba da se iscrpljuje u formalnoj lepoti, a to potvrđuje civilizacijsko iskustvo.

“Uticaj angažovanog filma na publiku iako nije neposredan može biti bitan u dugoročnijem smislu. Setimo se svako iz svog iskustva koliko su nas neki filmovi ili knjige formirali, koliko su uticali na naše poglede i stavove. To nije za potcenjivanje. Nekada boriti se sa vetrenjačama ima smisla”, zaključio je Pančić.

Angažman Slobodne zone nastavlja se i kroz tradicionalne Noćne razgovore u DKC-u, koje i ove godine uređuje i vodi filozof Ivan Milenković.

Od 3. do 5. novembra teme će biti: “Otvorene rane”, povodom filma “Muškarci ne plaču” (BiH, Slovenija, Nemačka) u režiji Alena Drljevića, zatim “Država protiv građana” – uz ZuberovŽivot od milijun dolara” i “Obrazovanje bez kompromisa” – uz nemački film “Škola za buntovnikeAleksandera Klajdera.

Žiri za međunarodnu selekciju 13. Slobodne zone čine scenaristkinja Simona Nobile (Italija), producentkinja Jelena Angelovski i filmski kritičar Vladan Petković.

Regionalni program ocenjivaće reditelj Matjaž Ivanišin (Slovenija), montažerka Aleksandra Milovanović i reditelj Marko Grba Sing, dok će u selekciji “14+” o nagradi odlučiti srednjoškolski žiri.

Uz nagrade za najbolji film u svakoj od tri selekcije, biće dodeljena i nagrada za ljudska prava (Human Rights Award), kao i nagrada publike, koja podrazumeva izbor nekoliko filmova koji će posle festivala Slobodna zona biti prikazivani na turneji po Srbiji.

Ulaznice za otvaranje Slobodne zone i film “Dan oslobođenja” u Beogradu su dostupne na biletarnicama Sava centra i Eventima po ceni od 500 dinara, a za ostale projekcije na blagajnama dvorana u kojima će se projekcije održavati, po ceni od 300 dinara. U Novom Sadu ulaznice su dostupne na biletarnici Kulturnog centra Novi Sad, po ceni od 350 dinara za otvaranje i 250 dinara za ostale projekcije. U Nišu je ulaznice moguće nabaviti sat vremena pre projekcija po ceni od 300 dinara za otvaranje i po 150 dinara za ostale projekcije.

Slobodnu zonu podržali su ove godine Ministarstvo kuture i informisanja Srbije, Rekonstrukcija Ženski fond, Francuski institut u Beogradu, Sekretarijat za kulturu Beograda, te kanadska i norveška ambasada.

Festivalski sajt je feezonebelgrade.org, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r