• Search form

14.12.2010 | 21:17

Britanci i Ameri o Vikiliksu

Gotovo polovina Britanaca veruje da su optužbe za silovanje protiv osnivača Vikiliksa (WikiLeaks) Džulijana Asanža (Julian Assange) “izgovor” za njegovo držanje u zatvoru kako bi američka vlada mogla da ga tereti za objavljivanje tajnih diplomatskih depeša, pokazuje istraživanje javnog mnenja američke stanice Si-En-En (CNN).

Britanci i Ameri o Vikiliksu

Gotovo polovina Britanaca veruje da su optužbe za silovanje protiv osnivača Vikiliksa (WikiLeaks) Džulijana Asanža (Julian Assange) “izgovor” za njegovo držanje u zatvoru kako bi američka vlada mogla da ga tereti za objavljivanje tajnih diplomatskih depeša, pokazuje istraživanje javnog mnenja američke stanice Si-En-En (CNN).

Prema tom istraživanju, koje je objavljeno uoči Asanževog saslušanja pred sudom u Londonu i odobrenja uslovnog puštanja iz zatvora, 44 odsto ispitanih stanovnika Velike Britanije veruje da su optužbe u Švedskoj protiv Asanža samo pretekst, dok se samo 13 odsto ne slaže, a 43 procenta ne zna.

Više Britanaca smatra da je imao pravo da objavi tajne diplomatske depeše (41 odsto), nego što ih smatra suprotno (33 odsto), a 25 odsto nema stav.

Ipak, iako većina smatra da su seksualne optužbe protiv njega samo izgovor, gotovo polovina ispitanika (44 odsto) smatra da bi Britanija trebalo da izruči Asanža Švedskoj radi daljeg ispitivanja, a 29 odsto se ne slaže, dok su ostali neizjašnjeni.

Istraživanje jeobavljeno na uzorku od 2.010 punoletnih Britanaca između 10. i 13. decembra, na reprezentativnom starosnom i demografskom uzorku.

Prema rezultatima, stariji Britanci znatno više od mlađih smatraju da bi Asanža trebalo izručiti Švedskoj i da bi mu trebalo suditi zbog objavljivanja tajnih diplomatskih depeša - 42 odsto osoba starijih od 65 godina je za suđenje Asanžu, dok se sa tim slaže samo 21 odsto ispitanika starih između 25 i 34 godine.

Odvojeno istraživanje, koje je obavljeno u SAD povodom Vikiliksa, pokazuje da većina Amerikanaca (60 odsto), koji prate vesti o toj aferi, smatra da objavljivanje tajnih diplomatskih depeša šteti javnom interesu, dok 31 odsto smatra suprotno.

Prema istraživanju Pew Research cetra, Amerikanci prave razliku između sajta Vikiliks i medija koji prenose procurela dokumenta, pa 38 odsto ispitanih smatra da je štampa preterala u izveštavanju o tajnama američke diplomatije. Gotovo isti procenat (39) smatra da su mediji uspostavili balans, a 14 odsto Amerikanaca koji prate uopšte vesti o Vikiliksu veruje da su mediji uskratili javnost za dosta materijala.

I pored sudske odluke o puštanju iz zatvora uz kauciju, Asanž je vraćen u zatvor da bi istekao rok za žalbu švedskih tužilaca, a preostaje da se vidi i da li će britanski sud odlučiti da ga izruči Švedskoj. U SAD se istovremeno proverava da li ga je moguće optužiti za špijunažu.

Asanž se prošle nedelje dobrovoljno predao londonskim vlastima, nakon što je Švedska izdala zahtev za njegovo hapšenje zbog navodnog silovanja, odnosno seksualnih odnosa sa dve žene bez kondoma, a negirao je da je učinio bilo šta loše. Londonski sud saopštio je više puta da slučaj seksualnih optužbi protiv Asanža “nema veze sa Vikiliksom”.

Vikiliks je do sada objavio oko 1.300 od ukupno 250.000 američkih diplomatskih dokumenata.

U odbranu Asanža stala je internet zajednica “Anonimni” (Anonymous), koja je privremeno onesposobila hakerskim napadima sajtove pojedinih kompanija koje su uskratile usluge Vikiliksu (Mastercard, Visa, PayPal), a u toku je i potpisivanje peticije protiv njegovog progona na Avaazu, koju je proteklih nekoliko dana podržalo više od 600.000 ljudi.

Pojedine slavne ličnosti ponudile su novac za kauciju kako bi izašao iz zatvora, poput britanskog filmskog reditelja Ken Louč (Loach) i Bjanke Džeger (Bianca Jagger), aktivistkinje za ljudska prava i bivše supruge Mika Džegera. Deo novca za kauciju (20.000 dolara) obezbedio je i američki reditelj Majkl Mur (Michael Moore), koji je preko svog bloga poručio da želi da pomogne da Vikiliks ostane u životu i nastavi da razotkriva kriminalne aktivnosti koje

U odbranu Asanža javno su istupili i pojedini intelektualci, poput Noama Čomskog.

Vikiliks, inače, do sada je već dobio više od 2.100 “miror” sajtova, registrovanih širom sveta, a pre nekoliko dana pokrenut je i prvi u Srbiji, u Topoli.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r