• Search form

03.09.2011 | 01:26

Bronza i mermer će zauvek transformisati lice Skoplja

Glavni grad Makedonije odbacuje svoj stari, neuredan lik, sa Vladom u zamahu sa novim kipovima, mostovima, fontanama, lukovima i zgradama Vlade u grandioznom, ali kontroverznom preuređenju.

Piše: Klimentina Ilijevski*

U toku samo jedne godine, nekih 20 visokih, bronzanih i mermernih kipova je podignuto u i oko centralnog Trga Makedonija, u Skoplju, glavnom gradu Makedonije.

Vrhunac projekta, nazvanog „Skoplje 2014“, je podizanje džinovskog kipa konjanika, antičkog ratnika Aleksandra velikog, u junu ove godine. Na 24 metra visine, kip je veći od svoje okoline.

Bronza i mermer će zauvek transformisati lice Skoplja

Glavni grad Makedonije odbacuje svoj stari, neuredan lik, sa Vladom u zamahu sa novim kipovima, mostovima, fontanama, lukovima i zgradama Vlade u grandioznom, ali kontroverznom preuređenju.

Piše: Klimentina Ilijevski*

U toku samo jedne godine, nekih 20 visokih, bronzanih i mermernih kipova je podignuto u i oko centralnog Trga Makedonija, u Skoplju, glavnom gradu Makedonije.

Vrhunac projekta, nazvanog „Skoplje 2014“, je podizanje džinovskog kipa konjanika, antičkog ratnika Aleksandra velikog, u junu ove godine. Na 24 metra visine, kip je veći od svoje okoline.

Dok kritičari projekta govore da su postojeći dodaci već previše za mogućnost grada da ih apsorbuje, vlasti najavljuju još mnogo toga.

Jedno od toga će biti kip Aleksandrovog oca, Filipa Makedonskog. Navodno, sa 28 metara visine, ovaj spomenik će biti čak i viši od Aleksandrovog.

Pripreme za novi bronzani kip su već počele. Predviđa se da će biti postavljen na visokom postamentu, smeštenom u centru srcolike fontane.

Sam kompleks će imati četiri fontane, dekorisane sa kipovima vojnika, žena, konja i lavova. Očekuje se da će jedna od žena na fontani biti Olimpija, Aleksandrova majka.

Vlasti govore o novom kompleksu kao o „Ratniku sa pratećim figurama i fontanama“, kako bi izbegli dalju ljutnju susedne Grčke. Na isti način je Aleksandrov kip nazvan „Kip konjanika“.

Grci će svakako biti ljuti. Atena i Skoplje su u dugotrajnoj svađi zbog korištenja imena „Makedonija“, a vezano za to što Grčka vidi kao krađu helenske baštine od strane Makedonije.

Nisu svi dodaci u glavnom gradu sa istorijskom tematikom. Skoplje bi trebalo da dobije i novi panoramski točak. Iako nije originalni deo projekta „Skoplje 2014“, vlasti su odlučile da rizikuju sa ovom idejom prošle godine, kada su objavili konkurs projekata za zabavni park.

Što se tiče spomenika Aleksandru, dosta je toga što još nije završeno, ali vlasti navode da će uskoro završiti postolje, koje će biti dekorisano bronzanim reljefima vojnika i lavova, kao i mramornim ornamentima.

Vlada VMRO-DPMNE-a, koju vodi Nikola Gruevski – sila iza preobražaja grada – je platila kip Aleksandra 5,3 miliona evra, od čega je 650.000 otišlo umetnici, Valentini Stevanovskoj. Oko 4,1 miliona evra je otišlo na skupoceno postolje.

Stevanovska, autorica obe statue, i Aleksandra i Filipa, je osmislila i 20-metarsku trijumfalnu kapiju. Ona će biti dekorisana reljefima istorijskih prizora, a gradi se na samo stotinjak metara od centralnog trga, nedaleko od parlamenta.

Vlada planira da napravi veliko otkrivanje kapije 8. septembra, na makedonski Dan nezavisnosti. Kapija je koštala 4,4 miliona evra.

U međuvremenu, Skoplje čeka još 29 kipova, koji će biti smešteni na novom mostu, blizu gradskog centra. Većinom će to biti kraljevi, generali i sveci iz ranog hrišćanskog i bizantijskog perioda.

Dodatnih 29 kipova će da okite drugi most, Most umetnosti. Ovi kipovi će da prikažu poznate slikare, pisce, pevače i glumce. Među njima će biti i voljeni pevač balada, Toše Proeski, koji je poginuo 2007. godine u automobilskoj nesreći u Hrvatskoj. Mediji javljaju da će budžet za most biti 2,5 miliona evra.

U blizini dva mosta, vlasti su predvidele još dve fontane, koje će bacati vodu do 30 metara u vazduh. Jedna će biti pored Nacionalnog pozorišta, dok će druga biti ispred potpuno nove zgrade, u kojoj će biti smešten arheološki muzej, ustavni sud i državni arhiv.

Grandiozne nove vladine zgrade su velik deo plana „Skopje 2014“.

Vlasti finansiraju izgradnju ministarstva vanjskih poslova, agenciju za elektronske komunikacije, filharmonijski orkestar, muzej „Makedonske borbe“, zgradu finansijske policije, novu zgradu za skopsko vodoprivredno preduzeće i novu gradsku
većnicu.

Od svih njih, za muzej se očekuje da će se otvoriti do kraja godine. U njemu će biti smeštene voštane figure važnih istorijskih ličnosti, murali i velike slike poznatih scena i bitaka. Inicijalno je trebalo da košta 6 miliona evra, ali se očekuje da će krajnji trošak izgradnje muzeja biti bliži cifri od 12 miliona.

U okviru projekta će i zgrada parlamenta dobiti „facelift“, koji se odnosi na jačanje temelja zgrade, kako bi mogli izdržati tri kupole na krovu.

Prema Vladi, Nacionalno pozorište, koje je koštalo 20 miliona evra, te Arheološki muzej, budžetiran na 25 miliona evra, će biti spremni u prvoj polovini 2012. godine. Sala za filharmoniju će biti otvorena 2013.
godine.

U međuvremenu, do kraja ovog leta, vlasti očekuju da će završiti vidikovac na Trgu Makedonija. Skopski zvaničnici kažu da je ova građevina, u vrednosti od 350.000 evra, potrebna da gradu doda „dekorativnu notu“.
Ovog meseca je počela i izgradnja novog hotela sa pet zvezdica, na samom trgu. U blizini se očekuju još jedan hotel i novi gradonačelnikov dom.

Mnoge građevine su već na svom mestu u gradskom centru. Jedna od njih je pet-metarski mramorni kip srednjevekovnog Cara Samoila, koji je postavljen na 3,5 metara visoko postolje, koje je koštalo 1,5 milion evra. Rimski imperator Justinijan je predstavljen u mramoru, manje više iste visine, a koštao je 1,2 miliona evra.

Takođe, na trgu ili blizu njega se nalazi statua makedonskih revolucionara iz otomanskog perioda, Dame Gruev, Goce Delčev Petar Karpoš, te teoretičari Gjorgjija Pulevski, Dimitrija Čupovski i Krste Petkov Misirkov.

Teoretičari pravoslavne škole, Kiril i Metodije, sa svojim učenicima svecima Kirilom i Naumom Ohridskim su takođe tu. Sv. Kliment je svoj kip dobio prošle godine, tik do gradske pravoslavne Saborne crkve.

Četiri bronzana lava, svaki visine osam metara, već čuvaju Most Goce Delčev, blizu zgrade Vlade Makedonije.

Veliki bronzani kip se nalazi i na mestu obilježavanja takozvanih Solunskih lađara, grupe makedonskih revolucionara koji su pokušali skrenuti pažnju na loše stanje u Makedoniji tokom 19. veka, tako što su napadali otomanske i međunarodne ciljeve u solunskoj luci, današnji Thessaloniki.

I Metodiji Andonovom-Čentu, prvom makedonskom predsedniku nakon Drugog svetskog rata, je takođe ukazana čast sa velikim mramornim kipom na Trgu Makedonija.
Blizu parlamenta se podignut spomenik Makedoncima koji su poginuli 2001. godine, tokom oružanih sukoba sa pobunjenicima albanske etničke pripadnosti.

Neki projekti su maknuti sa originalno planiranih mesta. Nakon neprijateljske reakcije albanskog koalicionog partnera u Vladi, Demokratske unije za integraciju, DUI, nova crkva, posvećena Sv. Konstantinu i Jeleni, koja je trebala da bude na Trgu Makeodnija, će se smestiti na drugo mesto.

Trebala je biti odmah pored Aleksandra Velikog, ali se sada čini da će biti u blizini štaba vojske.

Turistička atrakcija:
Vlada Makedonije insistira da će celi preobražaj grada koštati oko 80 miliona evra.
Opozicija, koju predvode socijal-demokrate, navodi da su ove cifre smešne, govoreći kako vjeruje da je do sada, iz državnog budžeta, za radove u toku već namenjeno 350 miliona evra, dok će krajni iznos biti bliži cifri od pola milijarde evra.

Makedonski zvaničnici se nadaju da će obnova glavnog grada učiniti da Skoplje postane popularnija turistička destinacija, nego što je do sada bio.

Do sada su otrcane, sive zgrade Skoplja iz komunističkog perioda i vetroviti trgovi bili samo mesto gde su putnici svraćali na proputovanju.

„Očekujemo da će Projekt 2014 dati finansijske efekte, jer će biti interesantno i ljudi će hteti da dođu i da ih bar vide [nove zgrade] uživo”, predviđa Vasilka Dimitrovska, turistički vodič i arheolog.
Za sada, većina turista je prije zbunjena, nego što su impresionirani izgledom gradskog centra.

Jiri Skrivan, doktor iz Češke Republike, kaže da će svoje mišljenje oćutati dok projekt ne bude završen.

“Novi kipovi i spomenici, sa jasnim arhitektonskim stilom, su prilično čudni, ali još uvijek se ne može dati sud, jer nije sve završeno“, rekao nam je.

*Tekst je deo produkcije projekta “Balkanska inicijativa za saradnju, razmenu i razvoj kulture (BICCED)”, koji realizuje BIRN. SEEcult.org je jedan od partnera projekta koji finansira Švajcarski program za kulturu na Zapadnom Balkanu - SCP.

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r