• Search form

15.10.2010 | 10:10

Buđenje proleća u BDP-u

Rok mjuzikl “Buđenje proleća” (Spring Awakening), nastao adaptacijom istoimenog kontroverznog nemačkog komada Frenka Vedekinda (Frank Wedekind) iz 1891. godine, premijerno će biti izveden 15. oktobra u Beogradskom dramskom pozorištu, a režiju potpisuje Nebojša Bradić, ministar kulture Srbije, koji se odrekao honorara.

Buđenje proleća u BDP-u

Rok mjuzikl “Buđenje proleća” (Spring Awakening), nastao adaptacijom istoimenog kontroverznog nemačkog komada Frenka Vedekinda (Frank Wedekind) iz 1891. godine, premijerno će biti izveden 15. oktobra u Beogradskom dramskom pozorištu, a režiju potpisuje Nebojša Bradić, ministar kulture Srbije, koji se odrekao honorara.

Prema rečima Bradića, mnogi adolescenti su naučeni lažima - njima je rečeno da život ima značenje, cilj, da se njihova dela računaju, da zbog toga oni moraju da paze šta rade... Ali, deca koja danas idu u škole znaju da će provoditi glupe živote u sivim i ružnim gradovima i da neće imati nikakvu odgovornost za budućnost čak ni svojih porodica. A obrazovni sistem im nudi priče iz starog Rima.

“Na taj način, mi učimo mlade mrtvoj kulturi, mrtvoj religiji i mrtvim društvenim mitovima, uspavljujemo ih u fantazijama izmišljene realnosti, umrtvljujemo zdrav razum i slobodno mišljenje”, naveo je Bradić povodom predstave, podsećajući na reči Žana Bodrijara da “postoji jedna stvar koju samo dete zna: da detinjstvo ne postoji”.

Radnja komada “Buđenje proleća” događa se u Nemačkoj krajem 19. veka, a najopštije rečeno - bavi se tinejdžerima koji otkrivaju seksualnost.

Videkindov komad igran je u Jugoslovenskom dramskom pozorištu u Beogradu pre 20 godina, a prema rečima Braduća, kada ga je pre tri godine video u formi mjuzikla na Brodveju, bio je u dilemi da li je tu atipičnu priču, u čijim su segmentima i ubistvo i samoubistvo dece, može prilagoditi nečemu što je industrija, a da pritom ne dođe do zloupotebe same ideje.

Bradić je dizajnirao i scenu, a kako je nedavno izjavio, beogradska verzija razlikuje se iod brodvejske i u odnosu na pokret i glumačka rešenja, jer je glumcima dao veliku slobodu.

Scenski pokret je osmislila Marija Milenković, a u predstavi igraju: Paulina Manov, Nataša Marković, Milica Zarić, Ljubinka Klarić, Ivana Nikolić, Đurđija Cvetić, Milena Moravčević, Ivan Tomić, Daniel Sič, Dragan Petrović Pele, Miki Damjanović, Nebojša Đorđević, Vladan Milić, Žarko Stepanov i Andrija Kuzmanović.

Prema rečima Bradića, kostimi Angeline Atlagić i atmosfera predstave ukazuju na početak 20. veka, ali sama tema je bliska našem vremenu, a nažalost i budućem, naročito s obzirom na nedavno nasilje na beogradskim ulicama povodom Parade ponosa.

Prema rečima muzičkog direktora Vladimira Pejkovića, pretvaranje “Buđenja proleća” u mjuzikl implicira distanciranje od tragičnosti originalnog komada, a i vreme u kojem nastaje daje potpuno novi pogled na tabuizirane teme kraja 19. veka, kao što su seks, začeće, masturbacija, zlostavljanje u porodici, homoseksualnost, ateizam... S druge strane, u mnogim konzervativnim sredinama i dan danas se na neke od njih gleda sa podozrenjem, a neretko i sa mržnjom.

Aktuelnost komada time opstaje, iako prezentovana kroz, u muzičkom smislu, pop formu. Ta žanrovska pitkost, ne umanjuje zahteve stavljene pred, pre svega, glumački/pevački ansambl, a zatim muzičare i tehničku podršku. Štaviše, veeooma obavezuje, ali i pruža neizmerno zadovoljstvo tokom prelaženja puta od mrtvih nota na papiru poslatih sa Brodveja do muzičko-scenske akcije/atrakcije realizovane na Krstu, naveo je Pejković.

Autori rok mjuzikla “Buđenje proleća" su Dankan Šejk (muzika) i Stiven Sater (tekst).

Songovi osvetljavaju samospoznaju adolescenata, intenzitet ranog prijateljstva i ljubavi, te burna razmimoilaženja sa svetom odraslih, čime se donekle ublažavaju kontroverze i surova zbilja u originalu. Izvorna drama bila je 15 godina zabranjena za izvođenje u Nemačkoj zbog tema poput masturbacije, abortusa, silovanja i samoubistva. Sam mjuzikl u kompozicionom pogledu kombinuje alternativni rok sa elementima folk muzike, a likovima songovi dopuštaju da razbiju četvrti zid, ne bi li upečatljivije izrazili svoje motive i želje, obraćajući se direktno publici.

Brodvejska premijera bila je decembru 2006. u pozoristu “Judžin O Nil”, gde je izvođena do početka 2009. Za to vreme mjuzikl “Buđenje proleća” odigran je 888 puta, a originalna muzika, objavljena 2006. godine, osvojila je 2008. nagradu Gremi.

Mjuzikl “Buđenje proleća” je 2007. bio nominovan u 11 kategorija za nagradu Toni, od čega je osvojio osam, uključujući za najbolju muziku, režiju, tekst, mladog glumca…

U Londonu je produkcija tog komada osvojila 4 prestižne nagrade Olivije za 2009, i to za najbolji mjuzikl, najboljeg glumca, najbolju sporednu ulogu i dizajn zvuka.

Sajt BDP-a je www.bdp.rs

(SEEcult.org)

digitalizacija, nbs
Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav