• Search form

19.07.2016 | 20:31

Burne reakcije na izložbu pres-klipinga SNS-a

Burne reakcije na izložbu pres-klipinga SNS-a

Izložba Srpske napredne stranke (SNS) “Necenzurisane laži” u Galeriji Progres u Beogradu, koju su organizatori opisali kao dokaz nepostojanja cenzure u Srbiji, izazvala je burne reakcije u stručnoj i najširoj javnosti, a udruženja novinara ocenila su je kao vrhunac cinizma i dodatni pritisak na ionako krhku slobodu izražavanja. Za razliku od njih, ministar kulture i informisanja Ivan Tasovac, koji nije bio među visokim stranačkim i državnim funkcionerima na otvaranju izložbe, opravdao je razloge za njeno održavanje, ocenjujući da deo medijske scene spinuje priču o cenzuri ili autocenzuri.

Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) i Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV) naveli su u zajedničkom saopštenju da je izložba SNS-a dokaz da vlast ne razume da je osnovna uloga medija da bude njen kontrolor i zaštitnik javnog interesa, a ne sredstvo za propagandu i reklamiranje političara.

“Zapravo, ovom izložbom SNS javno obznanjuje svoj katalog ‘neprijatelja’, kojima smatra sve one koji se usude da se kritički izraze prema Aleksandru Vučiću i njegovoj autoritarnoj vlasti. SNS se time nadovezuje na kampanju medija bliskih vlasti koji skoro svakodnevno pozivaju na linč urednika i novinara koji nisu politički podobni”, ocenili su NUNS i NDNV, dodajući da su proizvod te medijske kampanje mnogobrojni napadi i pretnje kojima su izloženi novinari, koje su po pravilu prijavljivane nadležnim organima, ali bez ikakvog efekta.

Za razliku od NUNS-a i NDNV-a, ministar kulture i informisanja Srbije Ivan Tasovac ne vidi ništa loše u izložbi SNS-a, na kojoj je prikazano više od 2.500 “negativnih medijskih sadržaja” o toj stranci i njenom lideru Aleksandru Vučiću, dosadašnjem premijeru i mandataru.

“Bez obzira na medijske zakone, povlačenje države iz vlasničke strukture medija i projektno sufinansiranje, već dve godine smo suočeni sa neopevanim entuzijazmom dela naše medijske scene da spinuje priču o cenzuri ili autocenzuri i konstantno celokupnoj javnosti deli moralne lekcije”, naveo je Tasovac za “Blic”. Kao primer, naveo je objavu Slaviše Lekića na Tviteru: “Prirodno je i logično biti protiv režima Aleksandra Vučića i magaraca koji ga okružuju. To je civilizacijska dužnost. Moralni a ne ideološki čin'”.

Pod moralnim činom, kako je naveo Tasovac, verovatno se podrazumeva da novcem dobijenim na konkursima Ministarstva kulture treba obavljati svoju civilizacijsku dužnost.

Tasovac je dodao da Vlada Srbije “poštuje novinare i novinarsku profesiju” i naglasio da komisije koje predlažu medijske sadržaje i način raspodele novca građana na konkursu Ministarstva kulture i informisanja zato većinski i čine stručnjaci novinarskih udruženja i medijskih asocijacija.

“To bi trebalo da bude garant objektivnosti i neupliva politike”, naveo je Tasovac, koji je nedavno pozvao komisiju za sufinansiranje projekata u oblasti javnog informisanja u 2016. godini da pojasni predlog, zbog čega još nisu objavljeni kompletni rezultati godišnjeg konkursa.

Povodom izjave predsednika NUNS-a Vukašina Obradovića na Tviteru da se ispostavlja da je u vreme režima Slobodana Miloševića bilo više slobode medija nego danas, Tasovac je naveo da je “legitimno žaliti za vremenom 90-ih, naročito u danima kada je Republika Srbija otvorila poglavlja 23 i 24 u pregovorima o članstvu u Evropskoj uniji” i da se izvinjava Obradoviću što “njegov strah da 'vlast ne preza ni od čega' i da je 'Vučićev režim brutalniji od Miloševića' nije ozbiljnije uzet u razmatranje”.

“Zato očekujem da NUNS izda oštro saopštenje da je Federika Mogerini zapravo prerušena Buba Morina”, naveo je Tasovac, dodajući u ironičnom stilu da bi to bio “važan korak u demokratizaciji društva i pomoć autorima medijskih 'Belih knjiga' da ne moraju da crvene od stida u godinama koje su pred nama”.

Tasovac je napomenuo da još nije video izložbu, ali da je dovoljno tih nekoliko primera za koje moli da ih niko ne  shvati lično.

I SNS je odbacila ocene NUNS-a i NDNV-a, optužujući ih ujedno za svakodnevne napore da obmanjivanjem javnosti predstave Aleksandra Vučića kao medijskog dikatatora.

“Upravo izložba 'Necenzurisane laži' pokazuje da je sloboda medija i te kako prisutna u Srbiji, jer da nije tako naša izložba bila bi prazna”, navela je u saopštenju predsednica Službe za informisanje i članica Predsedništva SNS Vladanka Malović, koja je uputila molbu novinarskim udruženjima da srpsko društvo ne dele na “naše i vaše” i da ne podvode “kolege novinare i slobodnomisleće pojedince u nekakav ‘javni katalog neprijatelјa’, jer to nije Srbija koja se razvija u pravom smeru i Srbija koja se zalaže svim snagama za slobodu izražavanja i medija”.

“Ne želimo da se bavimo vašim političkim angažmanima, vi na njih imate pravo, i to pravo niko ne želi da vam ospori, čak naprotiv. Ali, molimo vas, da ne kvalifikujete tekstove, jer je to neprihvatlјivo u bilo kom civilizovanom društvu. Podsećamo vas da biste vi, kao udruženja novinara, pre svega, trebalo da štitite svoje kolege, a ne da ih neprimereno i sramno kvalifikujete”, navela je šefica pres službe naprednjaka.

Na izložbi je, prema navodima organizatora, prikazan samo deo od više od 6.700 medijskih sadržaja o SNS i Vučiću koje ta stranka smatra negativnim.

Među “eksponatima” su, između ostalog, i komentari novinara, stručnjaka i drugih javnih ličnosti sa društvenih mreža, snimci satirične emisije “24 minuta sa Zoranom Kesićem”, kao i karikature autora kao što su Predrag Koraksić Corax, Dušan Petričić i Marko Somborac.

Somborac je, kako je objavio “Blic”, izjavio tim povodom da mu je izložba otvorila oči da je Srbija bastion slobodarstva.

“Čak ima toliko naslova da se nije našlo mesta za onoliko puta medijski obrađenih tema tipa - gde je 3,5 milijarde u ‘Beogradu na vodi’, ko plaća (Tonija) Blera i ko je napravio tajni ugovor sa dobavljačem da mu vodi železaru... Ali sigurno bi stavili da ima prostora... Ne, čekajte, moja greška! Ima jedan moj kaiš o tome, dovoljno je...”, naveo je Somborac.

I Koraksić, čuven po karikaturama o svim garniturama vlasti u novijoj istoriji, ocenio je da je izložba autogol i da SNS nije tačno znala koji je efekat toga, a možfa nije ni ni originalni tvorac te ideje, budući da je slično nameravao bivši predsednik Srbije Milan Milutinović.

Koraks je izjavio Radiju Slobodna Evropa da ga je Milutinović zvao da mu predstavi ideju o zakupu dve strane “Njujork tajmsa” na kojima bi bile njegove karikature kao dokaz da nema cenzure. I Milošević je koristio Koraksićeve karikature kao dokaz da nema cenzure, pokazavši ih svojevremeno tadašnjem specijalnom predstavniku SAD za Balkan Ričardu Holbruku, koji ga je kritikovao u vezi sa slobodom medija.

Pisac Vladimir Arsenijević ocenio je da je izložba “Necenzurisane laži” i skandalozna i gotovo komična, a najviše ga zapanjuje “bolećivost i surevnjivost ljudi na vlasti”.

“Mi smo se pre susretali sa jednim faraonskim principom, koji je možda najjače oličavao Slobodan Milošević koji je sam sebe osećao suviše velikim da bi toliko sitničario. Međutim, ovo je jedna sitničarska vlast, jedna piljarska vlast, koja je refleksija vremena u kome živimo", ocenio je Arsenijević za Slobodnu Evropu, dodajući da je očigledno da je vlast jako slaba na javnu kritiku i da će “učiniti sve da bi je zaustavila”.

Filmski reditelj Lazar Stojanović izjavio je “Danasu” podsetio je da su za vreme Drugog svetskog rata u Beogradu organizovane antimasonske i antikomunističke izložbe kao deo ratne i fašističke propagande.

“Sramotno je da se takva izložba organizuje u zemlji koja sebe naziva demokratskom. Takođe je neshvatljivo da se izložba organizuje u momentu kada postoji samo jedna osoba koja može da donosi odluke, a to je mandatar, jer mi vladu nemamo, a nemamo ni ministra informisanja”, rekao je Stojanović.

Profesorka Srbijanka Turajlić ostala je bez komentara na izložbu, navodeći da ponekad čovek “zanemi od užasa, ponekad od beslovesnosti nečijeg postupka”. “Ovde je reč o užasu zbog beslovesnosti. Dakle, dvostruka zanemelost”, dodala je Srbijanka Turajlić.

Predsednik Demokratske stranke Bojan Pajtić izjavio je za “Danas” da nikada niko nije produkovao toliko laži na račun medija, nevladinog sektora, intelektualaca, opozicije kao SNS. "Ne postoji na svetu dovoljno velika galerija u koju bi stale sve naslovne strane koje je proizvela njihova fabrika laži. Verujem da su neki mediji i protiv njih objavljivali informacije koje nisu bile tačne, ali je za atmosferu hajke i satanizacije odgovoran pre svega režim", izjavio je Pajtić.

Izložba će biti otvorena mesec dana u Progresu, a od septembra će, kako je najavljeno, krenuti na turneju po Srbiji.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.