• Search form

10.04.2010 | 22:00

Cane vs Poetski klabing

Frontmen Partibrejkersa, Zoran Kostić Cane, oštro je nedavno iskritikovao u kolumni u “Politici” učesnike i koncept “Poetskog klabinga” u klubu Akademija, a pokretač te žurke aktivne poezije Milan Mijatović, pozvao ga je da učestvuje sledećeg puta i “u poetskom smislu reči izađe na crtu ako sme”.

Prema navodima Mijatovića, njegovu reakciju na Canetov tekst “Politika” nije htela da objavi, ni kao skraćenu verziju.

Cane vs Poetski klabing

Frontmen Partibrejkersa, Zoran Kostić Cane, oštro je nedavno iskritikovao u kolumni u “Politici” učesnike i koncept “Poetskog klabinga” u klubu Akademija, a pokretač te žurke aktivne poezije Milan Mijatović, pozvao ga je da učestvuje sledećeg puta i “u poetskom smislu reči izađe na crtu ako sme”.

Prema navodima Mijatovića, njegovu reakciju na Canetov tekst “Politika” nije htela da objavi, ni kao skraćenu verziju.

Zahvaljujući Canetu na besplatnoj medijskoj reklami, Mijatović je naveo u reakciji da je “u današnje vreme jako teško pronaći dobrog pi-ar menadžera, a on se ponudio da to radi za džabe”.

“Gospodin Cane nas je veoma efikasno digao u medijsko nebo Srbije gde nameravamo i da ostanemo što duže možemo. Takođe se zahvaljujemo i ljudima u kući ‘Politika’ koji će nadam se objaviti ovu reakciju na tekst dotičnog. Do sada naše najave događaja su objavljivane u SEEcult i pored Malih novina, to je bilo jedino naše medijsko nebo kojem smo imali pristup”, naveo je Mijatović i pozvao sve zainteresovane da budu gosti na trećem izdanju “Poetskog klabinga” 25. aprila u 20 časova.

“I dalje je otvoren poziv gospodinu Canetu da pročita neku svoju pesmu na Poetskom klabingu i da nam u poetskom smislu reči izađe na crtu ako sme. Neka se oproba tamo gde ne vlada Yu - mitologija”, poručio je Mijatović.

U tekstu “Jedno veče potrošenih reči”, objavljenom u rubrici “Pogled sa strane” u “Politici” od 9. aprila, Cane je naveo, između ostalog, da je bio “prvi put u životu na pesničkoj večeri”, te da je počelo “nebulozama, lažnom hrabrošću i odvažnošću u prikazivanju svog života”.

Prema rečima Caneta, osim njegovog druga, koji je “pobrao aplauz, ostali su štrikali kragne i šalove”.

“Ređaju se nesputane ambicije za afirmacijom ljudi koji misle da mogu da zainteresuju nekog u otkrivanju svog sveta. Osećam neizdrživost tihih muka kojima sam izložen. Dobacujem iz publike, organski se izjašnjavam, neću da budem izmanipulisan od pukog amaterizma koji neumoljivo traži prihvatanje i potvrdu za svoje skalamerije bez ljubavi, života, daha, duha i mašte... Kakva je to poezija koja ne služi tome da se zaboraviš na trenutak ko si, ili da te otkrije sebi onakavim kakav dugo nisi bio. Gledam po prostoriji, uglavnom mladi kod kojih se ne oseća mladost i njen avanturistički duh, a trebalobi da oni budu stvaraoci nekog idealnog sveta. Umesto da se ogole u pesmi oni se oblače u prnje praznih reči i besmislenih pojmova. Slabo se oseća svet u kome žive i vreme u kom borave. Nadahnuća nije bilo, a lepota se zarumenela od stida što je niko nije pozvao u pesmu”, naveo je Cane, čiji se tekst u celini može pročitati OVDE

Reagujući na Canetov tekst, pokretač “Poetskog klabinga” Milan Mijatović istakao je da je reč o manifestaciji aktivne, angažovane poezije gde poznati i nepoznati pesnici mogu da čitaju - slemuju - izvode svoju poeziju, a zastupljeni su i poetski performansi, kao i poetski video radovi. Publika reaguje zviždanjem ili aplauzom.

Do sada su nastupali i nagrađivani pesnici i pesnikinje, poput Siniše Tucića, Maje Solar, Irene Plaović, Bojana Samsona, slemerke Minje Bogavac, Dragoslave Barzut.., kao i manje poznati.

Prema navodima Mijatovića, suštinska razlika između književnih večeri i ovakvog vida izražavanja poezije je u nastupu, performansu i sažimanju žanrova.

“Pesnici nastupaju kao osvešćeni subjekti, okreću se prema svetu i sadašnjici, nisu nemušti i ne veruju da je poezija stvar koja dolazi sama od sebe i nema veze sa intelektom i angažovanošću. Angažovanost se ogleda u pokretanju tema koje zaokupljaju današnjeg savremenog pesnika i pesnikinju a to su pitanja rodne ravnopravnosti i čoveka u svetu. Pokreću se pitanja o gej populaciji, pravima žena u društvu kao i aktuelnim dešavanjima na političkoj sceni”, naveo je Mijatović, dodajući da pesnici i pesnikinje više nisu nemušta bića koja pišu hermetički zatvorenu poeziju, već su ideološki angažovani i okrenuti prema svetu, a “Poetski klabing” i zanimaju teme koje su aktuelne i koje izazivaju polemike u javnosti.

Mijatovićev tekst u celini moguće je pročitati OVDE

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav