• Search form

11.05.2024 | 21:12

Continua Dim Tima

Continua Dim Tima

Umetnička kolaborativna grupa Dim Tim, koju čine Danijela Mršulja Vasić i Milenko Vasić, predstavlja u galeriji Fakulteta savremenih umetnosti (FSU) u Beogradu se izložbom “Continua”, koja dotiče zone istraživanja kao što su grad, humanitet, sloboda, migracije, ratovi.

Osamnaesta samostalna izložba umetničke kolaborativne grupe Dim Tim obuhvata dva važna segmenta njihovog opusa, odnosno ciklus Metamorfoze ili Alibi za retoriku utopijske arhitekture i radove iz najnovijeg ciklusa Code. Metodološki, prema navodima smaih umetnika, to je interakcija niza asocijativnih vizuelnih i tonskih referenci i simbola.

Dim Tim, Eho - Post Truth

Izložba se može percipirati kao celina, ali i kao skup autonomnih radova.

Prema navodima Dim Tima, najbliže određenje za formalne uzore i moguću plastičku aproprijaciju elemenata je umetnost međuratne avangarde, konstruktivisti, kubo-futuristi, kao i interdisciplinarna komunikacija aktera i dela delotvorno organizovanih oko institucije Bauhausa.

Konzistentno promišljanje medija odabranog za umetnički izraz i tema kojima se Dim Tim bavi tiče se različitih aspekata civilizacijskih tekovina, progresa, društvenih vrednosti, razmatranih kroz istorijske kontekste, reference i utopijske vizije.

Izgled postavke, foto: Dim Tim

Poetiku postavke izložbe “Continua” treba otkrivati u činjenici da percepcija i istina nisu ništa drugo nego ukrštanje individualnog i univerzalnog, posebnog i apsolutnog, zapamćenog i zaboravljenog, trijumfa i poraza, oholosti i poniznosti, mitologije i istorijskog sleda. Promišljanje smisla je pojedinačno i transcendentalno, ljudi stvaraju istoriju, a umetnost je njen odraz.

Progres čini da se homo ludus u virtuelnom svetu otuđi, da gubi humanitet i okrene se mizantropiji, empatija je potisnuta, a agresija biva sve prisutnija.

"Može li umetnost delovati i učiniti svet boljim mestom a ljude vratiti humanitetu i empatiji? Umetnik je kao vitalni dobro informisani svedok upućen na polje umetnosti redukovane do nivoa trivijalnog. Nije potrebno baviti se samo simptomima nego i targetiranjem uzroka problema i konfrontirati se sa toksičnim paradigmama društvenih struktura, anahronih recidiva prošlih vremena. Umetnik nema prava na evaziju kako ne bi skliznuo u trivijalno. Suštinsko pitanje jeste kontinuitet delovanja i da li čovek za sobom ostavlja tragove svoje duhovnosti  ili samo otiske svojih stopala?  Kako sprečiti apokalipsu duha i svih sistema vrednosti?

Jedan od mogućih globalnih odgovora je da umetnici svoju umetnost mogu  pretvoriti u sredstvo takozvane meke moći. Umetnik je prorok koji nas upozorava da prigrlimo sumorna vremena pred nama, ali i da ih nadvladamo. Izazovi veštačke inteligencije su sve prisutniji i postaju latentna pretnja.  Hoćemo li znati na početku kada ćemo umreti. Početak određuje cilj”, navela je umetnička grupa Dim Tim povodom izložbe.

Dim Tim, Metamorfoze, akrilik na platnu, 200 x 150 cm i 100 x 100 cm

Dim Tim. Continua, instalacija, metal detalj 2024.

Danijela Mršulja Vasić (1979) i Milenko Vasić (1952) su vizuelni umetnici koji od 2011. godine spajaju svoje poetike i iskustva u umetničku kolaborativnu grupu Dim Tim i stvaraju u različitim medijima. Realizovali su 18 samostalnih, učestvovali na 27 grupnih izložbi i izveli nekoliko skulptura u javnom prostoru. Svoje slike su koristili kao motive za 32 murala većih dimenzija izvedenih od Švajcarske do Vijetnama.

Delujući u različitim medijima, Dim Tim dovodi u žižu interesovanjauvodi  na nov način klasične postavke likovne umetnosti, kao što su repeticija, akcenat, konstrukcija kompozicije, geometrija slike i psihološko dejstvo simbola. Dim Tim u umetničkoj praksi komentariše nove odnose i ponašanje u modernim aglomeracijama, analizira otuđenje i traži alternativne javne prostore za izlaganje različitih umetničkih praksi i promoviše nove umetničke diskurse.  

Učesnici su u brojnim rezidencijalnim programima i kolonijama, a njihovi radovi se nalaze u javnim i privatnim umetničkim kolekcijama u zemlji i inostranstvu. Nagrađivani su više puta.

Izložba “Continua” u galeriji FSU otvorena je od 9. do 23. maja.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r