Crtež i virtuelna skulptura
Galerija Haos najavila je od 21. novembra izložbu Aleksandra Bunčića, nastavljajući predstavljanje stvaralaca koji dolaze iz drugih sredina, a koji eksperimentišu novim medijima i uvode u svoj likovni govor nove umetničke prakse.
Izložba Bunčića, inače profesora na Katedri za vajarstvo na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, koncipirana je na povezivanju crteža kao tradicionalnog medija sa umetničkim izrazom koji pružaju nove tehnologije. Na taj način publika ima mogućnost spoznaje dva različita doživljaja – prvi se ogleda u percepciji tradicionalnog crteža, dok drugi predstavlja viđenje savremene digitalne skulpture kroz virtuelnu stvarnost.
Prema rečima Bunčića, koji taj ciklus radi već godinama, proces kreacije odvija se kroz nekoliko etapa: virtuelne skulpture snima i upotrebljava ih kao skice koje prenosi na papir tradicionalnim tehnikama crteža.
S druge strane, virtuelnu skulpturu prebacuje u AR (Augmented reality), čime omogućava recipijentu da sagleda i doživi savremeni pristup digitalnoj skulpturi. Uz pomoć proširene realnosti, digitalne informacije su postavljene u stvaran svet i mogu da se vide uz pomoć mobilnog telefona.
Autorka teksta u katalogu izložbe Mirjana Blagojev navela je, između ostalog, da Bunčićevi radovi otkrivaju koliko je umetnik svestran i vođen vremenom u kojem živimo, osvajajući novi prostor – virtuelnu realnost.
"Skulpture koje gradi upotrebom sredstava novih tehnologija postaju vidljive posredstvom mobilnih uredaja. Pri tome umetnik koristi iste elemente na kojima bazira svoje stvaralaštvo, ali nas ovde trougao i linija vode u jednu novu dimenziju, u kojoj moramo uskladiti svoje fizičko i mentalno kretanje kako bi spoznali suštinu dela. Postavljanjem skulpture u virtuelni prostor, pri čemu je ona golim okom nevidljiva, Bunčić otvara najaktuelnija pitanja današnjeg vremena, koja se odnose na naše poimanje realnosti i sveta koji nas okružuje”, navela je Mirjana Blagojev, dodajući da se Bunčić time pozicionira u polje koje se tek otvara u savremenoj umetničkoj praksi.
Izložbu će otvoriti 21. novembra kustos Muzeja savremene umetnosti u Beogradu Miroslav Karić, a biće je moguće obići do 21. decembra.
(SEEcult.org)