Cuca Sokić i njeno doba
Srpska akademija nauka i umetnosti (SANU) u Beogradu organizuje 9. decembra naučni skup o delu slikarke i akademika Ljubice Cuce Sokić, povodom stogodišnjice njenog rođenja.
Na dan stogodišnjice rođenja Cuce Sokić, Odeljenje likovne i muzičke umetnosti SANU predstaviće na naučnom skupu “Ljubica Cuca Sokić i njeno doba” celokupan život i umetnički opus te slikarke koja je, kako je istakla SANU, svojom ličnošću i delom obeležila srpsku i jugoslovensku umetnost. Na skupu će biti reči i o okolnostima u kojima su se njen život i rad odvijali u okviru srpske i evropske kulturne klime XX veka, koje će biti sagledane interdisciplinarno – u svoj složenosti i sa više naučnih aspekata.
Galerija SANU će tom prilikom izložiti rad "Kompozicija u plavo-sivom" (1975) koji je dobila testamentarnim zaveštanjem Ljubice Cuce Sokić.
Prema programu rada skupa, nakon pozdravne reči akademika Milana Lojanice, seketara Odelјenja likovne i muzičke umetnosti, te predsedavajuće profesor-emeritus Irine Subotić, dr Ivana Simeonović Ćelić imaće izlaganje “Đaci i poštovaoci Ljubice Cuce Sokić”, dr Jasmina Čubrilo govoriće “O čistom slikarstvu Ljubice Sokić: od narativnog do deskriptivnog”, a dr Dijana Metlić o “Ljubici Sokić u Bonarovom krugu”.
Dr Jasna Jovanov govoriće o grupi Desetorica, čiji je Cuca Sokić bila jedan od osnivača, a mr Miomir Gaatalović će se osvrnuti na dnevničke beleške Ljubice Cuce Sokić kao istorijskom izvoru.
Mr Tijana Palkovljević Bugarski govoriće na temu “O sebi i oko sebe: Pariz Cuce Sokić i Bogdana Šuputa”, Irina Subotić “Ženski portreti Ljubice Cuce Sokić”, Nevena Martinović “Pasteli Ljubice Sokić u kontekstu srpske umetnosti pedesetih i šezdesetih godina XX veka”, Nada Seferović “Tragovi osobenog kreativnog prostora – slike i crteži Ljubice Cuce Sokić u kolekciji Muzeja grada Beograda”, a Dragana Kovačić “Dečje ilustracije Ljubice Cuce Sokić i jugoslovenska vizuelna kultura 60-ih godina XX veka”.
Zalaganjem Odelјenja likovne i muzičke umetnosti SANU izlivena je skulptura koja predstavlјa portret Ljubice Cuce Sokić, rad Stevana Bodnarova (original se čuva u Narodnom muzeju u Beogradu). Takođe, pokrenuta je inicijativa da jedna ulica u Beogradu ponese ime Ljubice Cuce Sokić i da krajem godine Pošta Srbije – RJ "Srbijamarka" izda jubilarnu marku slikarki u čast. Staranjem grada Beograda i opštine Stari Grad biće postavlјena spomen-ploča kod ulaza u zgradu u kojoj je umetnica stanovala.
Zalaganjem člana SANU, slikarke Milice Stevanović postavlјen je bilbord na Kosančićevom vencu koji je deo akcije “Slikarski pogled - Muzeji na ulici”.
Galerija SANU započela je obeležavanje stogodišnjice rođenja Cuce Sokić prolećnom izložbom “Ljubica - Cuca Sokić: 1914-2009-2014”, a tada su izložena i publikovana u pratećem katalogu sva dela Ljubice Sokić koja su deo Umetničke zbirke SANU.
Tu izložbu će u decembru moći da vidi i novosadska publika u galeriji Ogranka SANU u Novom Sadu.
(SEEcult.org)