Dačić otvorio Kulturu lova
Izložba “Kultura lova – donso u tradiciji Bamana” kustoskinje Milice Josimov otvorena je 28. novembra u Muzeju afričke umetnosti (MAU) u Beogradu, a prvi potpredsednik Vlade Srbije i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić iskoristio je priliku da istakne važnost unapređenja odnosa sa afričkim državama - članicama Pokreta nesvrstanih, između ostalog i zbog podrške očuvanju teritorijalne celovitosti Srbije.
“Kao i nekada Jugoslavija, i Republika Srbija nastavlja politiku prijateljstva sa zemljama afričkog kontinenta. Na ovu činjenicu smo veoma ponosni. Oduvek smo podržavali borbu bratskih, prijateljskih afričkih naroda za nezavisnost i slobodu, što su vrhovni ideali i Srbije i srpskog naroda. Poznato je da je naša zemlja kroz istoriju dala mnogobrojne žrtve u borbi za očuvanje slobode. Zajednička borba sa narodima Afrike za pravdu i ravnopravnost bila je najvidljivija u aktivnostima Pokreta nesvrstanih zemalja, što je platforma u okviru koje i danas sarađujemo”, rekao je Dačić otvarajući izložbu “Kultura lova”, saopštio je MAU.
Dačić je dodao da sa zadovoljstvom može da konstatuje da su “afrički prijatelji takođe prepoznali borbu koju Republika Srbija vodi za očuvanje svog teritorijalnog integriteta i suvereniteta, u čemu imamo njihovu podršku”.
“Nedavno je još jedna velika afrička zemlja - Gana, povukla priznanje jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova. Od ukupno 17 zemalja, Gana je deseta afrička država koja je to učinila i sa zadovoljstvom ističem da dve trećine zemalja afričkog kontinenta podržava Srbiju u očuvanju svoje teritorijalne celovitosti. Nastavićemo da sarađujemo sa našim afričkim prijateljima i da gradimo strateška partnerstva u čijoj osnovi je miroljubiva i odmerena spoljna politika, zasnovana na poštovanju međunarodnog prava i osnovnih načela povelje UN”, rekao je Dačić i istakao da će Srbija nastaviti da razvija i podržava i saradnju u oblasti kulture. Podsetio je u tom pogledu da je Vlada Srbije odlučila da 25. maj - Dan afričke unije, proglasi “nacionalnim danom srpsko-afričkog prijateljstva”.
Dačić je naveo i da je MAU “jedinstvena ustanova kulture u jugoistočnoj Evropi”, što on i “ističe u svim diplomatskim aktivnostima koje preduzima u Africi”.
“Zato je naša obaveza da ovaj muzej pomažemo još više i dalje unapređujemo njegov rad i saradnju sa srodnim institucijama na afičkom kontinentu”, rekao je Dačić u prisustvu drugih zvaničnika, predstavnika diplomatskog kora i posetilaca.
Izložba “Kultura lova – donso u tradiciji Bamana” predstavlja organizaciju, etiku, verovanja i poseban status lovaca u društvu, na osnovu izbora predmeta koje su sakupili dr Zdravko Pečar i Veda Zagorac u Maliju i drugim zemljama zapadne Afrike tokom 60-ih i 70-ih godina 20. veka. Zbirka lovačkih predmeta Zdravka Pečara predstavlja posebnu celinu u okvirima kolekcije MAU. Kao posebna grupa predmeta, “Afrička lovačka zbirka dr Zdravka Pečara” bila je izložena od 1973. do 1983. godine u Muzeju Međimurja u Čakovcu, njegovom rodnom gradu, a 1983. prvu put je predstavljena na istoimenoj izložbi u MAU.
Donso je, inače, tradicionalni naziv za lovca u kulturi naroda Bamana, pojam koji je podrazumevao veliko znanje pojedinca o prirodnoj sredini, njenoj flori i fauni, kao i izuzetnu izdržljivost, hrabrost i veštinu u lovu. Sam Pečar, kao strastven lovac, posvećeno se dokazivao i išao u lov sa prijateljima iz zajednice Bamana u Maliju, koji su ga učili svojim tradicionalnim znanjima. Pečar je imenovan i najvišom lovačkom titulom tog naroda.
Lоvаčka kоšulја оd pаmučnоg bоgоlаn plаtnа, sа prišivеnim аmulеtimа, оglеdаlcеm i kоžnim оmоtimа sа glаvаmа pticа grаblјivicа. Bаmаnа, Маli. Zbirka MAU. Fotografija: Vladimir Popović
Na izložbi su prikazani brojni elementi lovačke kulture naroda Bamana: odevni predmeti (bogolan tkanine, tradicionalne košulje, panatalone i kape, sa raznim amuletima), lovačka oprema koja uključuje puške kremenjače, koplja, strele, bodeže i dr, kao i muzički instrument koru, uz čije zvuke su muzičari i pripovedači grioti pevali o lovačkim podvizima. Poseban deo izložbe čine lovački trofeji Zdravka Pečara, među kojima su bibal, koba i druge vrste antilopa, savanski bivo, vepar, pangolin i lav, kao i dokumentarne fotografije koje svedoče o zvanju donsoa koje je Pečar dobio od bamanskih lovaca u Maliju.
Lоvаčkа kаpа оd tkаninе, Bаmаnа, Маli. Zbirka MAU. Fotografija: Vladimir Popović
Izložba “Kultura lova – donso u tradiciji Bamana” biće otvorena do marta 2020. godine, a MAU je najavio i brojne prateće programe posebno osmišljene kako za odrasle, tako i za najmlađu publiku.
*Fotografije sa otvaranja: Časlav Vukojičić
(SEEcult.org)