Dan bezbednog interneta
Globalna manifestacija “Dan bezbednog interneta” (Safer Internet Day - SID) odrzava se 7. februara širom sveta, pod sloganom “Otkrijmo digitalni svet zajedno”, a fokusiran je na odgovornu upotrebu interneta i mobilnih telefona i drugih platformi, naročito među decom i mladima. Ovogodišnja tema “Povezivanje generacija i međusobno edukovanje” ukazuje na bogatstvo onlajn sveta za sve generacije i kulture i ohrabruje porodice da zajedno sa decom rade na nternetu i ostanu pritom bezbedne.
Globalna manifestacija “Dan bezbednog interneta” (Safer Internet Day - SID) odrzava se 7. februara širom sveta, pod sloganom “Otkrijmo digitalni svet zajedno”, a fokusiran je na odgovornu upotrebu interneta i mobilnih telefona i drugih platformi, naročito među decom i mladima.
Ovogodišnja tema “Povezivanje generacija i međusobno edukovanje” ukazuje na bogatstvo onlajn sveta za sve generacije i kulture i ohrabruje porodice da zajedno sa decom rade na nternetu i ostanu pritom bezbedne.
Organizatori poručuju da svako, bez obzira da li ima pet, 40 ili 75 godina, i da li koristi internet jednom mesečno ili više puta dnevno, može da doprinese zajedničkom iskustvu svih i razumevanju onlajn veština i bezbednosti.
“Današnji oflajn i onlajn svetovi snažno su povezani, počev od komunikacije sa rođacima u inostranstvu preko veb kamera, do dece koja rade domaće zadatke onlajn. Onlajn svet je jedinstveni prostor u kojem ljudi svih generacija mogu da uče jedni druge i jedni od drugih, a posebno o onlajn bezbednosti”, poručila je mreža Insafe, koja je organizator globalne kampanje u više od 70 zemalja na svim kontinentima.
Globalna manifestacija obuhvata lokalne kampanje, pa je tako u Srbiji, koja učestvuje četvrti put, organizator Fond B92 koji je pripremio program u tržnom centru Ušće. Posetioci imaju priliku i da se zabave, i da nauče kako da bezbedno koriste internet.
Prema navodima organizatora, 26 odsto dece ima danas profil na nekoj od društvenih mreža, a 12 odsto dece od 9 do 16 godina u Evropi kaže da ih brine ili uznemirava nešto što su videli na internetu. Ipak, 56 odsto roditelja dece koja su dobijala neodgovarajuće i potencijalno opasne poruke nije svesno tog problema.
Podaci organizacije Insafe pokazuju i da 56 odsto roditelja čine neke pozitivne korake u pogledu bezbednosti dece na internetu, sugerišući im kako da se ponašaju onlajn. Takođe, 44 odsto dece kaže da im roditeljsko mešanje ograničava aktivnosti na internetu, dok 11 odsto kaže da im to smeta mnogo.
Prema navodima organizacije Insafe, nastavnici najmanje rade na bezbednosti interneta sa decom od devet ili deset godina.
Više od trećine dece od devet do 16 godina tvrdi da definitivno više znaju o internetu od njihovih roditelja, a 73 odsto kaže da im vršnjaci pomažu ili podržavaju njihove aktivnosti na internetu.
Prošle godine tema "Dana bezbednog interneta" bila je “Naši virtuelni životi”, a slogan “To je više od igre, to je vaš život”.
Inicijativa za “Dan bezbednog interneta” pokrenuta je 2004. godine, u okviru projekta Evropske unije “Bezbedne granice” (Safe Borders). Kasnije je organizaciju preuzela mreža Insafe.
Sajt kampanje "Dan bezbednog interneta" je www.saferinternetday.org
(SEEcult.org)