Dan NBS i Dan knjige
Narodna biblioteka Srbije obeležava svoj dan, a prvi put i Nacionalni dan knjige, svečanim programom koji 27. i 28. februara obuhvata predavanja, izložbe, prezentacije i koncerte.
U okviru centralnog dela programa, 28. februara biće dodeljena nagrada za najbolju među najčitanijim knjigama u 2012. godini...
Povodom Dana NBS i Nacionalnog dana knjige, najavljeno je obraćanje v.d. upravnika NBS Dejana Ristića, upravitelja Fondacije NBS, pisca Aleksandra Gatalice i predsednika Srbije Tomislava Nikolića, koji je pokrovitelj manifestacije.
Program 27. februara obuhvata, između ostalog, predstavljanje "Digitalne Narodne biblioteke Srbije", te predavanja “Diglosija u srednjovekovnoj srpskoj pismenosti” (Jasmina Nedeljković, Odeljenje za arheografiju NBS) o dvojezičnosti u pismenosti kod Srba u srednjem veku, “Srpska retrospektivna bibliografija” (prof. dr Aleksandra Vraneš, prof. dr Zlata Bojović, Filološki fakultet u Beogradu i Zdravka Radulović, NBS), “Devet vekova srpskih biblioteka” (prof. dr Gordana Stokić-Simončić, Filološki fakultet u Beogradu), kao i koncert Trija Igora Lazića.
Za posetioce su tokom oba dana organizovana i vođenja kroz izložbu “Ostavljam vam jedino reči”, posvećenu stvaralaštvu Desanke Maksimović.
NBS će predstaviti 28. februara i zbirke svog Odeljenja posebnih fondova, kao i izdavačku produkciju, sajt “Veliki rat” u okviru projekta “Europeana kolekcije 1914-1918”, a najavljeno je i predavanje Tome Tasovca “Digitalna humanistika i digitalne biblioteke”.
Za završnicu je najavljen koncert Filharmonije mladih "Borislav Pašćan".
NBS je osnovana 28. februara 1832. godine, a već 1941. raspolagala je fondom od oko 300.000 knjiga, 1.390 rukopisnih knjiga, povelja i drugih spisa (više od 100 na pergamentu) iz 12, 13. i 14. veka i kasnije. Raspolagala je i zbirkama turskih rukopisa, starih štampanih knjiga (više od 200) od 15. do 17. veka, starih karata, gravira, slika, novina. Takođe, tu su bile sabrane sve knjige štampane u Srbiji od 1832. godine, kao i one koje su štampane u susednim zemljama, zatim kompletne biblioteke Vuka Karadžića, Lukijana Mušickog, Đure Daničića, P.M. Šafarika i dr.
U očekivanju početka Drugog svetskog rata, 1. aprila 1941. godine, sve je bilo spremno za evakuaciju. Biblioteka je bila spakovana u 150 sanduka, rukopisi posebno u 38 (svaki je bio težak oko 80 kg), a stari časopisi u 22 sanduka. Međutim, ministar prosvete M. Trifunović zabranio je 3. aprila evakuaciju prosvetno-kulturnih ustanova Beograda, pa i Narodne biblioteke, ali je naredio da se sve dragocenosti sklone u podrum, što je i učinjeno.
Zgrada je pogođena zapaljivim bombama 6. aprila u 16 časova i izgorela je do temelja.
Nova zgrada NBS na Vračaru svečano je otvorena 6. aprila 1973. godine.
Sajt NBS je www.nb.rs, a program proslave nalazi se i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)