Dan otvorenih vrata u Salonu
Salon Muzeja savremene umetnosti u Beogradu otvara svoja vrata 24. maja za publiku zainteresovanu da od kustosa Zorana Erića čuje nešto više o izložbi “index.žene” Andreje Kulunčić, jedne od međunarodno najprisutnijih hrvatskih umetnica, koja se tom postavkom, specifično prilagođenom beogradskom kontekstu, bavi pitanjima rodne ravnopravnosti, nasilja u porodici i ulogom žena u društvu.
U centralnom projektu izložbe “index.žene”, koji je proizveden za beogradski kontekst posle Spilta i Napulja, Andreja Kulunčić primenjuje viralne strategije tako što se služi popularnim obrascima reklamnih kampanja, kao što su posteri u urbanom okruženju - na autobuskim stanicama i anonimni telefonski intervjui, da bi se obratila određenoj ciljnoj grupi i skenirala reakcije žena na anketu. Takav metod ona koristi s namerom da analizira motivaciju žena da definišu i razviju svesnost o individualnim ulogama u porodici i u širem društvenom kontekstu.
Potreba da se bavi pitanjima rodne ravnopravnosti, nasilja u porodici, i ulogom žena u društvu, od velike je važnosti i u kontekstu Srbije, gde mnogi stereotipovi o ovim pitanjima još uvek preovlađuju u javnoj sferi, a jedan od potencijalnih problema se vidi i u oklevanju žena da javno govore o svojim pozicijama na poslu, u kući, u javnosti.
Andreja Kulunčić: index.žene, izgled postavke, Salon MSUB. Foto: Saša Reljić
Ideja projekta stoga je i da se “izađe iz prostora galerije” radi komunikacije sa što širom publikom, što je svojstveno umetničkoj strategiji Andreje Kulunčić i stvara novu percepciju uloge umetnika koji ukazuje na važne društvene probleme.
Beograđanke su tako imale priliku da, pozivom na besplatni broj telefona 0800 300 888, kažu kako se osećaju - zadovoljnom, zlostavljanom ili diskriminisanom.
Prema rezultatima na sajtu ankete, do danas je 32,95 odsto žena koje su učestvovale navelo da se oseća zadovoljnim, 38,07 odsto se oseća zlostavljanim, a 28,98 odsto diskriminisanim. Ti podaci bili su nedavno i tema tribine u Salonu MSUB, na kojoj je ukazano na mehanizme prevencije, ali i na načine borbe protiv nasilja prema ženama.
Pored rada “index.žene”, u Salonu MSUB prikazani su i radovi “1 Franak = 1 Glas”, “U krugu” i “Samo za Austrijance”, u kojima se na različite načine umetnica bavi problemom društvene segregacije i marginalizovanim grupama koje su pritom većinom i rodno određene, kao što su ilegalni imigranti u Švajcarskoj, pacijenti u psihijatrijskoj bolnici u Zagrebu ili diskriminisani strani radnici u Austriji.
Kustos izložbe Zoran Erić odgovaraće na pitanja posetilaca od podneva do 20 sati.
Izložba je otvorena u Salonu MSUB do 2. juna, a podržali su je Erste fondacija, Ministarstvo kulture Hrvatske, Alma Quattro, Telekom Srbija, DPC, multiVISON i Orange Studio.
(SEEcult.org)