• Search form

14.09.2022 | 23:43

Dani izraelskog filma ponovo u DKC-u

Dani izraelskog filma ponovo u DKC-u

Tradicionalna manifestacija Dani izraelskog filma ponovo se, posle pauze zbog pandemije korona virusa, održava u Dvorani Kulturnog centra Beograda, gde će od 15. do 19. septembra biti prikazano sedam filmova izraelske produkcije ili koprodukcije.

Festival otvara film “Tel Aviv u plamenu” (2018), zanimljiv spoj drame i komedije o snimanju popularne sapunice na kojoj neplanirano sarađuju mladi palestinski režiser i izraelski komandant kontrolnog punkta kako bi impresionirali svoje žene. Ovo nagrađivano ostvarenje u režiji Sameha Zoabija, koji je i koscenarista s Danom Kleinmanom, sagledava izraelsko-palestinski odnos i suživot kroz priču o “običnim ljudima” i njihovim snovima koji prevazilaze podele i razlike.

Program koji organizuje ambasada Izraela, u saradnji sa KCB-om, žanrovski je raznovrstan, a čine ga tri celine - Dan komedije (16. septembra), Dokumentarni dan (18. septembra) i Dan ljubavi (19. septembra).

Dan komedije donosi filmove “Mosad” (2019) i “Oproštaj” (2019). Akcionu komediju “Mosad” režirao je Alon Gur Arie, koji je sa Davidom Zukerom pisao scenario o udruživanju izraelske i američke tajne službe protiv međunarodne terorističke organizacije. Međutim, kada američki tehnološki milijarder biva kidnapovan u Jerusalimu, CIA odlučuje da se više ne oslanja na Izrael i šalje svog agenta u operaciju spasavanja.

Režiju i scenario “Oproštaja” potpisuju Guy Amir i Hanan Savion. Prema sinopsisu, na jugu Izraela, u blizini granice sa Gazom, prijatelji Šaul i Nisan pljačkaju poštansku štedionicu, ali Šaul završava u zatvoru. Kada godinama kasnije izađe, Nisan, koji je u međuvremenu postao religiozan, moli ga za oproštaj. Šaul nije time oduševljen, ali mu je potrebno da se Nisan seti gde je zakopao plen.

I u Danu ljubavi prikazuju se dva filma.

Drama “Čežnja” (2017) reditelja i scenariste Savija Gabizona je priča o roditeljstvu, o sredovečnom čoveku čiji se život menja iz korena nakon saznanja da je godinama zapravo bio otac jednom dečaku.

Izraelsko-britanska koprodukcija “Ko će sad da me  voli?” (2016) je dokumentarac o homoseksualcu koji se, kada sazna da je HIV pozitivan, vraća iz Londona u Izrael sa željom da se pomiri sa svojom religioznom porodicom koja ga je odbacila. Režiju i scenario zajedno su radila čuvena braća Barak i Tomer Hejman.

U okviru Dokumentarnog dana biće prikazani filmovi “Senke Bagdada” (2013) i “Muzej” (2017).

“Senke Bagdada”, čiji su autori Duki Dror i Galia Dror, predstavljaju uzbudljivo filmsko putovanje od Izraela do Bagdada u potrazi za nestalim ocem i izgubljenom zajednicom. Mladi novinar iz Bagdada odlučuje da piše o Lindi Abdul Aziz, koja je pobegla iz Iraka u Izrael početkom 70-ih godina 20. veka i o njenom ocu, koji je ubrzo potom nestao. Dok je intervjuiše, sumnjičavost se pretvara u poverenje, a njih dvoje polako otkrivaju istinu iza tragičnog kraja Lindinog oca, kao i jevrejske zajednice koja je živela u Iraku više od 2.000 godina.

Film o najvažnijoj kulturnoj instituciji u zemlji – Muzeju Izraela, delo je reditelja i scenariste Rana Tala. Američki direktor, čuvar koji voli da peva, jerusalimski kustos, sanitarni inspektor iz zajednice Haredi, palestinski vodič i slepi posetilac, neki su od likova koje će publika sresti tokom “obilaska” Muzeja Izraela, u kojem je Tal snimao čak 18 meseci.

Svi filmovi imaju i srpski i engleski titl. Karte su u prodaji po ceni od 300 dinara.

Program sa satnicom nalazi se u Kalendaru portala SEEcult.org.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r