Dekolonijalnost u Istočnoj Evropi: Leksikon za reorijentaciju
Centar za nove medije kuda.org objavio je publikaciju “Dekolonijalnost u Istočnoj Evropi: Leksikon za reorijentaciju” na engleskom jeziku sa prilozima 17 autora koji nude različite poglede na navigaciju Istočnom Evropom, promišljajući ukrštene interpretacije kolonijalnosti i imperijalizma, kao i njihove efekte na anti-kolonijalne, dekolonijalne borbe i oblike savremene solidarnosti i života uopšte.
Razumevanje dekolonijalnih trajektorija Istočne Evrope delikatan je zadatak budući da je potrebno razmatrati složene globalne, transnacionalne, transregionalne i lokalne kolonijalne procese.
“Na terenu dekolonizacije u Istočnoj Evropi suštinski se sukobljavaju suprotstavljene vizije o dodeljenim ulogama: ko je kolonizator, šta je (post-)kolonija i kojim političkim projektima pripadaju ove vizije? I kao poluperiferija kapitalističkog svetskog sistema sa aspiracijama ka evropskoj civilizaciji i njenom rasnom ustrojstvu, Istočna Evropa zadobija svoj istovremeni status kolonizatora i kolonije. Kako se kretati kroz ovaj prostor koji ispunjavaju brojni suprotstavljeni narativi i mitovi?”, navela je urednica publikacije Ana Vilenica u uvodnom tekstu “Zašto leksikon?”
Publikacija je, kako je dodala, arhiva višestrukih glasova i perspektiva – antirastističke, postkolonijalne, dekolonijalne, feminističke, antikapitalističke… koje kao takve odbacuju normativne relacije sa leksikografijom. Ovaj leksikon stvara prostor za potisnutu antikolonijalnu kritiku proizvodnje znanja i aktivizma u Istočnoj Evropi, koju gube iz vida oni koji se hrane reakcionarnim politikama, oportunističkim stavovima onih čije karijere i poslovi zavise od perpetuiranja (neo)kolonijalnih politika i praksi, kao i neoprostivim ignorisanjem.
Publikacija nema pretenzije na proizvodnju univerzalizujućeg i sveobuhvatnog znanja; njen cilj je da kreira prostor za neophodne i urgentne razgovore o dekolonijalnosti u Istočnoj Evropi koji će se nastaviti u tomovima publikacije koji slede.
Osim Ane Vilenice, zastupljeni autori su i: Ana Sladojević, Piro Rexhepi, Čarna Brković, Ovidiu Țichindeleanu, Manuela Boatcă, Zhivka Valiavicharska, Bojana Videkanić, Veda Popovici, Ivana Pražić, Danijela Majstorović, Jelena Savić, Emina Bužinkić, Łukasz Stanek, Erin McElroy, Zoltán Ginelli i Olivera Jokić.
Grafički dizajn: Marina Milanović
Publikacija je nastala kao rezultat četiri vebinara Leksikon dekolonijalnosti u istočnoj Evropi: Kako dekolonizovati umetničku organizaciju?, realizovana tokom 2022. godine u okviru dugoročnog istraživačkog projekta Umetnička organizacija koji je kuda.org pokrenuo 2017. godine, a podržavaju ga Fondacija za umetničke inicijative FfAI, Gradska uprava za kulturu Novog Sada, Međunarodni humanitarni fond za organizacije u kulturi i obrazovanju Saveznog ministarstva inostranih poslova Nemačke, Goethe-Institut i drugi partneri.
Publikaciju je moguće besplatno preuzeti sa sajta kuda.org na ovom linku.
(SEEcult.org)