• Search form

11.09.2012 | 13:20

Dekonstrukcija profesionalizma

Dekonstrukcija profesionalizma

Predavanjem nezavisne kustoskinje Katrin Romberg (Kathrin Rhomberg) “Dekonstrukcija profesionalizma”, Galerija Nova u Zagrebu najavljuje izložbu “Ausländer raus!” pokojnog nemačkog umetnika Kristofa Šlingenzifa (Christoph Schlingensief), koja će biti otvorena početkom decembra.

Katrin Romberg je bila kustoskinja Šlingenzifove izložbe “Strah u srcu stvari” 2011. godine u BAK-u (basis voor aktuele Kunst) u Utrehtu, a na predavanju 12. septembra će se osvrnuti, između ostalog, i na pitanje mogućnosti rada izvan normalizovanog polja sistema savremene umjetnosti i njegovih hiper profesionalizovanih struktura i produkcijskih uslova.

Na primeru, među ostalima, i umetničkih strategija Šlingenzifa, Rombergova će ukazati na potrebu proučavanja alternativnih pristupa građenju kritičke svesti o društvenim, političkim i psihološkim deficitima kojima se treba baviti. Šlingenzifova anarhična energija i spremnost da se razbijaju pravila i visoke i popularne kulture napadala je strukture poretka nametnute od strane dijalektički istreniranih praksi koje svojataju autoritet nad načinima kako se objašnjava i interpretira svet. Takvim delovanjem stvarao je vrstu "profesionalnog dilentatizma” (Jörg van der Horst) koji se referisao na “drugog” pokraj normi hiper profesionalnih struktura i produkcijskih standarda u polju umetnosti, politike, medija i svakodnevnog života.

Trodecenijski opus svestranog Kristofa Šlingenzifa (1960-2010), filmskog i pozorišnog reditelja i performera, predstavljen je na posthumnoj retrospektivi u nemačkom paviljonu na Bijenalu u Veneciji 2010. godine. Između ostalog, Šlingenzif je poznat kao autor “Nemačke trilogije” o nacizmu i ksenofobiji u Nemačkoj sve do pada Berlinskog zida. Autor je i provokativnih produkcija, kao što je bio TV serijal "Foreigners out! Schlingensief's Container", parodija na popularni rialiti šou “Veliki brat” u kojoj se podnosioci zahteva za azil, okupljeni u jednom kontejneru u Beču, takmiče jedan protiv drugog kako bi izbegli proterivanje iz Austrije.

Izložba Šlingenzifa, koji je posthumno predstavljao Nemačku na 54. Bijenalu u Veneciji, biće otvorena 4. decembra u Galeriji Nova u okviru projekta “Početi najbolje što se može (Kako govorimo o fašizmu?)”.

Katrin Romberg, koja živi i radi u Beču, ko-kustoskinja je dugoročnog programa “Former West” i dopisna članica bečke Secesije.

Među njenim kustoskim projektima su 6. Berlinsko bijenale (2010), “Roman Ondák Loop” u Paviljonu Češke i Slovačke na 53. Bijenalu u Veneciji (2009), “Ion Grigorescu: u telu žrtve 1969-2008” u Muzeju moderne umetnosti u Varšavi (2009), “Sanja Iveković. Opšta opasnost. Radovi 1974-2007” (s Natašom Ilić) u Fundació Antoni Tàpies u Barseloni (2007), “Projekat migracija” u Kelnu (20020-2006), s Marion von Osten, te Manifesta 3 u Ljubljanu (2000).

Program predavanja u Galeriji Nova, u organizaciji kustoskog kolektiva WHW, podržavaju gradske vlasti Zagreba, Ministarstvo kulture Hrvatske i evropski program “Kultura 2007-2013”.

*Foto: "Bitte liebt Österreich", Wiener Festwochen, 2000. © David Baltzer

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.