Devedesete
Pozorišna predstava “Devedesete” o turbulentnom periodu koji se reflektuje na sudbinu nekoliko žena i raspad porodice, prema tekstu Gorana Milenkovića, u adaptaciji i režiji Egona Savina, biće premijerno izvedena 27. marta na sceni “Raša Plaović” Narodnog pozorišta u Beogradu.
Savin je izjavio da je doneo prvi komad mladog autora u NP i da je imao “divan proces rada sa svim saradnicima i glumicama na jednoj asocijativnoj, snažnoj i kratkoj predstavi, s obzirom da je na kamernoj sceni”.
“Ovih dana mnogo me pitaju o 90-im, o tom naslovu. Goran i ja smo do njega kasnije došli, kao i do mnogih rešenja u procesu rada. Nije važno da pozorište upotrebljavamo da bismo izrekli svoje političke stavove. Naprotiv, ja stvarnost upotrebljavam kao materijal za stvaranje pozorišta”, rekao je Savin 23. marta na konferenciji za novinare.
“Devedesete su najturbulentniji period od Drugog svetskog rata naovamo na ovim prostorima, period koji je proizveo mnogo dramskih situacija i to je ono što je nama važno”, rekao je Savin i dodao da se u predstavi taj “period rata, mržnje, jednoumlja, turbo folka ogleda i na indirektan način reflektuje na intimne sudbine šest žena koje su majke, ćerke, supruge, ljubavnice. Kroz njihove sudbine otkrivamo dimenziju raspada našeg porodičnog života. To je bio motiv i cilj ove predstave”.
Uloge igraju Radmila Živković, Olga Odanović, Anastasia Mandić, Milica Gojković i Dragana Varagić.
Savin je istakao izvanrednu saradnju sa muzičarem Borom Đorđevićem, sa kojim je radio i na, kako je rekao, donekle sličnoj predstavi “Tamna je noć”, prema drami Aleksandra Popovića pe više od 20 godina.
“Ovo je nešto drugo u tretmanu, ali po senzibilitetu, osećanju sveta, estetici vrlo slično. I to mije drago. Bora Đorđević je napravio ne samo izvanrednu muziku, što sam od njega i očekivao, nego i fantastičan tekst songova koji ima svoje značajno mesto u predstavi”, kazao je Savin.
Savin je izrazio posebno zadovoljstvo što može da predstavi novog pisca u srpskom teatru za koga je uveren da će ostaviti dubok trag.
Goran Milenković je izjavio da je počašćen i zahvalan, ali da ne može da sakrije tremu pred praizvedbu, dodajući da Savin već šest godina pokušava da postavi taj komad na neku scenu.
“Proces rada potrajao je dosta dugo, sa pauzama. Drama i predstava su na neki način paradoksalno postavljene. Kraj veka dat je u par mikro priča. Mogao sam da smislim još 50-ak i uzbudljivijih i zanimljivijih, ali na kraju nije bilo važno koliko su strašne te priče, jer smo ih svi videli ili preživeli. Sada imamo šansu da iskoristimo vremenski odmak. U tekstu sam probao da sagledam u kojoj meri je bila razorna ta mržnja kojoj smo svi bili izloženi i surovost svakog od nas, gde politika pada u drugi plan. To je samo milje gde se desio jedan nacionalni prelom”, izjavio je Milenković.
Napominjući da na sceni nema muškaraca, Milenković je rekao da “zapravo gledamo gde su muškarci nestali tih 90-ih i kako ćemo rađati narod u novom veku, jer nije više pitanje roda, podele na muškarce i žene, već toga da smo došli u vreme u kom imamo vođe i pokorne, a iz tog braka ništa se ne porađa”.
Milenković je naveo Savinovu rečenicu iz jednog intervjua da je 90-ih postajao naboj da se stvari promene, ali da je sve rezultiralo time da su se ljudi adaptirali na zlo.
“Ta rečenica me je isekla. Mi smo se stvarno adaptirali na najgore, više ne vidimo razloge ni da se bunimo ni da se borimo, a zadržali smo mržnju kojom smo bili zasuti 90-ih i sada je samo rasipamo u komentarima na internet forumima. Dotle seže naša akcija”, kazao je Milenković.
Prema njegovim rečima, predstava je kao crna hronika, sa kontekstom i odmakom.
“Napeta je, brutalna i bespoštedna, ali i uzvišena, jer iako su priče ovih žena strašne, na sceni tražimo smisao i lepotu”, dodao je Milenković.
Olga Odanović je svoj lik predstavila kao babu, majku okorelog kriminalca koji je ubijen.
“U 90-im i u svakim godinama majka će biti uz svoje dete, bez obzira na sve. U svakom liku se vidi raspad porodice i duše. Ali i kako se lako pristaje na sve, na mržnju, kako postajemo nemoćni, a puni gneva”, rekla je ona.
Dragana Varagić je rekla da je njen lik žena koja je bila udata za čoveka koji je obeležio život svih u komadu.
“On je bio deo vlasti i mafije, ubijen je, a ona ide okolo razvaljene duše i ikrzanih noktiju, u tigrastoj haljini i samo je njea provincijska prošlost drži u vitalnosti”, dodala je Dragana Varagić.
Anastasia Mandić je navela da predstava jeste crna, ali ima i humora i ironije.
Dramaturg predstave Slavko Milanović je ocenio da taj komad “jeste slika jednog vremena, ali pesnički obrađena”.
Direktor Drame NP Željko Hubač istakao je da je Milenković osoben pisac i da u ovom komadu iz specifičnog ugla posmatra vreme koje nam je blisko, a da je predstava Savina, najzastupljenijeg reditelja u NP, od one vrste u kojoj je glumac u prvom planu.
Scenografiju je kreirala Vesna Popović, a kostime Stefan Savković.
Prva repriza drame “Devedesete” biće 30. marta.
(SEEcult.org)