• Search form

08.06.2017 | 12:09

Dijaspora u kontekstu savremene umetnosti

Dijaspora u kontekstu savremene umetnosti

Regionalni projekat “Od dijaspore do različitosti” (From Diaspora to Diversities), realizovan u protekle dve godine u vidu izložbi, radionica, konferencija, diskusija i prezentacija, ulazi u završnicu promocijom publikacije sa pregledom aktivnosti i dokumentacijom, ali i autorskim  tekstovima pisaca, teoretičara i praktičara sa različitim pristupima temi dijaspore u kontekstu savremene kulture i umetnosti, koja će biti razmotrena ovih dana još jednom i u Zagrebu, Gracu i Beogradu.

Serija promocija publikacije “From Diaspora to Diversities”, objavljene na engleskom jeziku, počinje 8. juna u Institutu za savremenu umetnost u Zagrebu, jednog od partnera tog projekta u kojem su učestvovali i Esperanza iz Skoplja, KunstOst iz Graca, Remont - nezavisna umetnička asocijacija iz Beograda i Oracle mreža iz Brisela.

U razgovoru o publikaciji učestvovaće partneri, autori tekstova i urednici publikacije: Darka Radosavljević Vasiljević i Miroslav Karić iz Remonta, Jana Kočevska iz Esperanze, te Janka Vukmir iz Instituta za savremenu umetnost i Irena Bekić i Duga Mavrinac iz Zagreba.

Šta danas znači pojam dijaspora? Kako se i da li se poetike i lični stavovi menjaju kada se susretnu sa različitim kulturama i iskustvima? Šta su izazovi? Kako balansirati između tamo i ovde? To su neka od pitanja o kojima će biti reč na promociji u Institutu za savremenu umetnost, koji je tokom 2016. godine učestvovao u projektu “From Diaspora to Diversities” predlogom i izborom umetnika za seriju izložbi održanih u Beogradu, Zagrebu i Skoplju, a ugostio je izložbu “Odlazak / DolazakMirjane Bobe Stojadinović i likovnu radionicu izrade pečata i štampe Johanne Marcade MotM. P.

Promocija publikacije “From Diaspora to Diversities” biće održana i 9. juna u Gracu, a 15. juna i u Remontu u Beogradu, uz razgovor u kojem će učestvovati i neki od umetnika koji su izlagali na seriji izložbi.

Cilj projekta je bio da se kroz umetničke produkcije i prakse autora/ki različitih generacija rasvetle neke od tema i pitanja u vezi sa fenomenom dijaspore u savremenim kontekstima. Promišljajući pojam dijaspore izvan dominantnih etnocentričnih i etničkih definicija, u fokusu projekta je bio širok spektar iskustava privremenih i trajnih izmeštanja iz matičnih sredina, odnosno života i/ili rada "negde napolju”.

Među učesnicima projekta koji su zastupljeni u publikaciji su: Tanja Ostojić, Dragan Protić (Škart), Ursula Kiesling, Anastas Vangeli, Nada Prlja, Ljiljana Deru Simić, Marko Lulić, Vladimir Pištalo, Igor Petković, Irena Karamarković, Johanna Marcade Mot, Milan Mijalković, Monika Mokre, Alexandra Lazar, Lidija Dimkovska, Elizabeta Šeleva, Melentie Pandilovski, Yane Čalovski, Sabina Guzik, Ivaylo Ditchev, Irena Bekić, Duga Mavrinac, Arian Leka, Dragoslav Dedović, Marko Stamenković, Mladen Bundalo, diStruktura, Adijana Gvozdenović, Ivana Ivković, Jamesdin, Verica Kovačevska, Hana Miletić, Mirko Nikolić, Rajko Radovanović, Vahida Ramujkić, Nermin Duraković, Hana Miletić, Neli Ružić, Mirjana Boba Stojadinović, Janka Vukmir i Miroslav Karić.

Projekat su podržali: Balkanski fond za kulturu i umetnost (BAC), podržan od švajcarske vlade kroz Švajcarsku agencije za razvoj i saradnju (SDC) i Evropsku kulturnu fondaciju (ECF), Civil society Civika Mobilitas, Regionalna platforma za kulturu Kooperativa, Ministarstvo kulture i informisanja Srbije, Das Land Steiermark - Wirtschafti Europa und Kultur.

*U prilogu: snimak vođenja kroz prve dve izložbe projekta 'From Diaspora to Diversities' u Remontu (4-21. april i 30. maj - 17. jun 2016).

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r