• Search form

08.12.2013 | 20:34

Dim Tim: Metamorfoze

Dim Tim: Metamorfoze

Umetnička grupa Dim Tim, koju čine Danijela Mršulja Vasić i Milenko Vasić, predstavila se izložbom “Metamorfoze” u Novoj galeriji u Beogradu - kolaborativnim poduhvatom “u traganju za vanvremenskim i vanprostornim fundamentima i sublimisanim smislom umetnosti”.

Prema rečima dvoje umetnika, koji žive i rade u Beogradu i Kotoru, ciklus slika “Metamorfoze” ili “Alibi za retoriku utopijske arhitekture” mogao bi biti i svojevrstan manifest slobode u eri ostvarivanja programa totalne globalne kontrole nad svim i svačim, osvajanje prostora i gradova u kojima je utopija moguća.

Vokabular "Metamorfoza" obuhvata pojmove kao što su: Etos, Patos, Logos, Kontemplacija, Ljubav, Novi mit, Utopija, Metafora, Tajna, Arheologija, Hram, Kapija, Kula, Most, Lavirint, Grad, Ritam, Heksahedron, Transformacija, Energija, Materija, Antimaterija, Foton, Svetlost, Univerzum, Void of memory...

Artikulacijom tih pojmova kao u svojevrsnoj parafrazi “Hazarskog rečnikaMilorada Pavića, Dim Tim nastoji da oformi sopstveni vizuelni diskurs i izgradi funkcionalnu sliku.

       Stonehenge, Istok Zapad, Jutro Veče, polipih, akrilik na platnu, triptih 100x100 cm, 2013.

“Ispod ljušture prividne imobilnosti arhitektonskih elemenata, skriva se dinamičan svet nastao paralelno sa našim univerzumom, svet plastičkog, živog ritma i vizuelne kinetike. Otuda se strukturalnost i multidimenzionalnost u našoj umetničkoj praksi iskazuje kao čist vizuelni jezik”, naveli su umetnici, dodajući da su njihove slike su na tragu op-arta uz veliko uvažavanje nasleđa bauhausa. One se mogu, prema navodima Dim Tima, tumačiti i kao geometrijska apstrakcija u postupku formiranja strukture slike.

       Metamorfoze, Monument I, akrilik na platnu, triptih 100x200cm, 2013.

“Sledeći maštu i iracionalno na svom putu ka predmetu one nas vode kraju strukturalističkih istraživanja kroz lavirint utopijske arhitekture. Dim Tim na svojim slikama istražuje ritam čiji su zakoni ključ za funkciju ljudske svesti, kao i fenomene konstrukcije i dekonstrukcije, a kako Leon Max Lederman, dobitnik Nobelove nagrade tvrdi, zakoni prirode su postojali i pre nego što je počelo vreme; jer da nisu, ne bi se ništa ni moglo početi. Konzistentno promišljanje medija koji smo izabrali za svoj umetnički izraz ima za cilj da se umetnost i slika shvate kao karijatida duše, bez zavirivanja u haos podela i ezoteričnih doktrina u umetnosti i nauci danas”, naveli su Danijela Mršulja Vasić i Milenko Vasić.

       Metamorfoze, Lavirint i Hram

Danijela Mršulja Vasić i Milenko Vasić rade zajedno na različitim umetničkim projektima od 2011. godine, a od 2012. kao umetnička grupa Dim Tim koja je do sada izlagala na četiri grupne izložbe: "Od Do - Jedno moguće stanje savremene slike i crteža u Srbiji" u Magacinu u Kraljevića Marka u Beogradu, na izložbi projekata spomen-obeležja Milutinu Milankoviću u Beogradu, u Ateljeu Dado na Cetinju, u okviru izložbe Danijele Mršulje “200” i na Novembarskom salonu vizuelnih umetnosti u Kraljevu.

Žive i rade u Beogradu i Kotoru, a studijski su boravili u Parizu (Cite des Arts), Beču, Veneciji, Bazelu, Cirihu i Ženevi.

      Dimi Tim, otvaranje izložbe u Novoj galeriji, 5.12.2013.

Radovi Dim Tima nalaze se u kolekcijama Deutsche Telekoma u Berlinu i privatnim kolekcijama u Porto Montenegru u Tivtu, Kotoru, Banjaluci, Ženevi i u Pragu.

Danijela Mršulja Vasić, rođena u Kotoru 1979. godine, diplomirala je i magistrirala 2009. na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, a trenutno završava umetničke doktorske studije. Ima do sada 13 samostalnih i veliki broj grupnih izložbi, kao i sedam skulptura/instalacija izvedenih u javnom prostoru, u Nemačkoj, Austriji, Italiji i Crnoj Gori.

Milenko Vasić, rođen u Mostaru 1952. godine, izlagao je fotografije na pet samostalnih izložbi i na više od 40 grupnih izložbi u zemlji i inostranstvu. Dobitnik je više nagrada i pohvala za fotografiju.

Izložba “Metamorfoze” biće otvorena u Novoj galeriji do 15. januara 2014.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r