• Search form

01.03.2011 | 15:42

DOB povodom Časa istorije

DOB povodom Časa istorije

Dom omladine Beograda izvinio se 1. marta zbog reakcije svog obezbeđenja tokom umetničke akcije “Čas istorije”, koja je izvedena 26. februara na praznoj mermernoj ploči na ulazu u taj kulturni centar, a najavio je i debatu na temu svog nasleđa i pitanja da li je ono iznevereno nedavno završenom rekonstrukcijom.

DOB je u saopštenju, poslatom portalu SEEcult.org, najavio i da do okončanja javne debate neće uklanjati intervenciju na tabli, a tim povodom će uputiti i molbu Komunalnoj policiji. Istovremeno, demantovao je da je prilikom rekonstrukcije uklonjeno bilo kakvo obeležje sa fasade ili unutrašnjosti zgrade DOB-a.

Tvrdeći da nije bio upoznat da će akcija “Čas istorije” biti održana, DOB je naveo i da je organizovana u “najnezgodnijem trenutku” i da je tada “došlo do guranja između umetnika i pripadnika obezbeđenja Doma omladine”.

“Prilikom nenajavljene akcije ‘Čas istorije’, koji je organizovan baš u trenutku kada su prvi posetioci ulazili na prvu bioskopsku projekciju na FEST-u, u obnovljenoj Velikoj sali, došlo je i do guranja između umetnika i pripadnika obezbeđenja Doma omladine”, navedeno je u saopštenju.

“Dom omladine se izvinjava umetnicima i javnosti na ovom nemilom događaju. Molimo javnost da kao olakšavajuću okolnost uzme u obzir da su umetnici izabrali najnezgodniji mogući trenutak za akciju, sa kojom naša kuća nije bila upoznata. Stoga radnik obezbeđenja ni na koji način nije mogao da razlikuje performans od žvrljanja po zidu, a naročito imajući u vidu činjenicu da je DOB nekoliko puta bio napadan tokom demonstracija u oktobru 2010. godine”, navedeno je u saopštenju.

Akcija “Čas istorije” izvedena je na ploči ispred ulaza u DOB ispisivanjem teksta “NA OVOM MESTU JE SREDSTVIMA VLADE USA, GRADSKE UPRAVE I AGENCIJE ZA INVESTICIJE IZBRISANA ISTORIJA” (u potpisu, Ana Vilenica, Saša Stojanović i Aleksa Golijanin). Autori su kao povod za akciju naveli spomen ploče pored službenog ulaza u DOB, koje su posvećene donatorima i inicijatorima rekonstrukcije tog zdanja - Gradskoj upravi Beograda - Sekretarijatu za kulturu, Agenciji za investicije i vladi SAD, odnosno, američkom narodu. Povod za akciju, kako su naveli njeni inicijatori, bilo je i to što je “stara spomen ploča sa natpisom da je DOB otvoren 1964. godine na inicijativu tadašnjih vlasti i uz podršku Josipa Broza Tita, temeljno izbrušena, odnosno izbrisana”.

DOB tvrdi u saopštenju da “u trenutku početka radova na rekonstrukciji  nije postojala nikakva spomen ploča sa sadržajem koji navode inicijatori” akcije “Čas istorije”.

“Jedina ploča koja je zamenjena je ona sa natpisima institucija koje se nalaze u zgradi Doma omladine Beograda”, navedeno je u saopštenju, uz koje je priložena i fotografija ploče pre rekonstrukcije (gore).

DOB je naveo i da o nameri da se aktivno pristupi revalorizaciji njegovog nasleđa “dovoljno govori činjenica da su tokom rekonstrukcije uklonjene sve pregrade koje su prekrivale mozaik slikara Lazara Vozarevića i mural Miće Popovića. Ova značajna umetnička dela su restaurirana i nakon 20 godina ponovo su dostupna javnosti”.

Izvođenju akcije “Čas istorije” prisustvovali su, inače, osim autora, i njihovi prijatelji i kolege, koji su i sami izrazili podršku potpisima na ploči.

Prema navodima autora akcije, pred njen kraj su se pojavili tehnički direktor DOB-a Nenad Dragović, šef obezbeđenja Goran Božović-Boža i direktor DOB-a Milan Lučić.

Lučić je, kako je navedeno u saopštenju autora akcije, zapretio pozivom komunalnoj policiji, nakon čega ga je umetnik Saša Stojanović pozvao na razgovor, pa su zajedno ušli u hol DOB-a.

Nakon kratkog razgovora, Stojanoviću je ograničena sloboda kretanja - kada je pokušao da izađe iz hola i pridruži se ostalim učesnicima akcije, bez namere da se udaljava. “Šef obezbeđenja DOB-a stavio mu je ruke iza leđa i agresivno ga gurao po hodniku. Grupa prisutnih je, videvši šta se dešava, ušla u hol i pokušala da pomogne Saši Stojanoviću molbama, povicima i sugestijama da se ne sprovodi nasilje”, naveli su autori akcije, a ta situacija snimljena je i fotoaparatima.

“Nakon što je pustio Stojanovića, Božović je počeo da viče na jednog učesnika akcije, pokušavajući da ga natera da prestane sa snimanjem, a zatim pokušao i da se fizički obračuna s njim, tako što je počeo da ga juri Makedonskom ulicom kako bi mu oduzeo fotoaparat. Srećom, u celoj toj situaciji, nije pao nijedan udarac”, saopštili su inicijatori akcije.

Prema njihovim rečima, ubrzo se pojavila policija koja je, nakon kratkog razgovora, u kojem se upoznala sa situacijom, vrlo pribrano reagovala.

Inicijatori akcije naveli su da su očekivali “obrnutu situaciju, da će na korektniji odnos naići kod obezbeđenja i osoblja Doma omladine, koliko god situacija bila nužno konfliktna, zbog razlike u pozicijama - makar zato što je reč o javnom prostoru, ustanovi kulture koja se diči svojom ‘alternativnom’ reputacijom i miljeu u kojem važe, možda ne naročito uzvišena, ali ipak drugačija načela”.

“Tu naivnost moramo da priznamo. Naišli smo na situaciju koja daleko prevazilazi čak i naša najoštrija opšta zapažanja o bahatosti i uzurpaciji u svim segmentima društva, računajući i takozvanu ‘kulturu’, koja smo izneli u najavi ove akcije”, naveli su autori akcije, kojima je policija, kao i šefu obezbeđenja, uzela podatke, a potom su svi napustili hol DOB-a i razgovor s policijom je nastavljen ispred ulaza.

Inicijatorima akcije su bila uzeta dokumenta, a zatim su obavešteni da se čeka na uviđaj. Nakon dvadesetak minuta patrola je obaveštena da za tim nema potrebe, te su dokumenta vraćena, a inicijatori akcije pušteni.

Autori akcije pozvali su i sve ostale učesnike tog događaja da iznesu svoja viđenja i utiske ako to žele, a snimke akcije postavili su i na YouTube (prvi i drugi deo), dok se izbor fotografija može naći OVDE

*U prilogu - integralno saopštenje DOB-a

(SEEcult.org)

digitalizacija, narodni muzej kraljevo
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r