• Search form

21.12.2016 | 21:00

Dobitnici nagrade Kandinski

Dobitnici nagrade Kandinski

Jubilarna, deseta dodela nagrade Kandinski za savremenu umetnost obeležena je rekordnim brojem prijava, a glavnu nagradu za projekat godine dobio je Andrej Kuzkin za rad “Pravo na život”, dok je za najbolji naučni rad u oblasti istorije i teorije umetnosti proglašeno delo Viktora MisijanaVinogradov i Dubosarski”.

Nagradu za najbolji projekat mladog umetnika dobila je Taus Mahačeva (Super Taus) za video rad “Bez naziva 2” o spomeniku posvećenom ženama koje su posećivale Dagestanski muzej i spasile jedan Rodčenkov rad.

Pobednički projekat moskovskog umetnika Kuzkina “Pravo na život” postoji u tri verzije, od kojih prva obuhvata pažljivo odabrane detalje iz umetnikove biografije, raspoređene hronološkim redom. Druga je materijalizovana u vidu izložbe serije printova sa kratkim objašnjenjima, a svaki je posvećen jednom poslu. Treća verzija je u vidu elektronske knjige u kojoj su događaji oživljeni u prostoru jezika.

Ceremonija uručenja nagrade Kandinski tradicionalno je održana u bioskopu “Udarnik” u Moskvi, uz otvaranje izložbe finalista u prisutvu mnogobrojnih umetnika, kustosa, likovnih kritičara, predstavnika ruskog i međunarodnog umetničkog establišmenta i javnog života.

Na konkurs za nagradu Kandinski prispeo je u jubilarnoj godini rekordan broj radova – ukupno 522, od kojih je 198 bilo nominovano za glavnu nagradu, čak 309 za nagradu za mladog umetnika, dok je za nagradu za naučni rad u oblasti istorije i teorije savremene umetnosti bilo 19 prijava.

U užem izboru bilo je po tri predloga u svakoj kategoriji.

Za glavnu nagradu u konkurenciji sa Kuzkinom bili su i Evgenij Granilšćikov, nominovan za intalaciju “Bez naziva (posle poraza)” i grupa Plavi Sup sa video intalacijom “Kaskade”.


  Andrej Kuzkin

U užem izboru za nagradu za mladog umetnika bili su, uz pobednicu, i Anja Želud sa intalacijom “Gore nego ništa” i Polina Kanis sa videom “Smena”.

Za nagradu za naučni rad, koju je dodelio poseban žiri, u konkurenciji su, uz Misijana, bili i Georgij Kizevalter iz Rusije, nominovan za naučni zbornik “Prelomne osamdesete u neoficijelnom slikarstvu u SSSR-u” i Alek Epštajn iz Izraela sa biografskim delom “Umetnik Oskar Rabin: Zapečaćena sudbina”.

U žiriju za glavnu i nagradu za mladog umetnika bile su istoričarke umetnosti Jekatarina Bobrinska iz Državnog instituta za istoriju umetnosti u Moskvi i Jara Bubnova, kustoskinja i direktorka Instituta za savremenu umetnost u Sofiji, direktorka Državnog muzeja umetnosti “Puškin” u Moskvi Marina Lošak, direktorka Muzeja multimedijalne umetnosti/Moskovskog doma fotografije Olga Sviblova, generalna direktorka Tretjakovske galerije u Moskvi Zelfira Tregulova, direktorka Muzeja savremene umetnosti u Solunu Marija Cancanoglu i izvršni direktor Moskovskog muzeja savremene umetnosti Vasilij Cereteli.

  Viktor Misiano

Novčani iznos nagrade Kandinski ostao je isti kao prethodnih godina, što znači da dobitnik glavne nagrade dobija 1,8 milion rubalјa (oko 28.000 evra), a 450.000 namenjeno je za najboljeg mladog umetnika i publikaciju nagrađenog naučnog rada u okviru izdavačkog programa BREUS na ruskom ili engleskom jeziku.

Nagrada Kandinski je nezavisna ruska godišnja nagrada koja se dodelјuje od 2007. godine na inicijativu biznismena Šalve Breusa. Nagradu je ustanovila međunarodna BREUS fondacija.

Jedna od karakterističnih osobenosti nagrade Kandinski je mogućnost da se sami umetnici kandiduju, a mogu da ih predlože i stručnjaci u oblasti savremene umetnosti, članovi žirija, umetničkih saveta muzeja i galerija, profesionalnih udruženja… U svim fazama procesa dodele nagrade Kandinski, koji traje tokom čitave godine, učestvuje međunarodni žiri i ekspertski savet u čiji sastav ulaze autoriteti iz svih oblasti savremene umetnosti u Rusiji.

Nagrada se dodelјuje u čast uticajnog ruskog slikara Vasilija Kandinskog (1866-1944), jednog od rodonačelnika apstraktnog slikarstva.

Prošle godine glavnu nagradu dobio je moskovski konceptualni umetnik Andrej Filipov, a prethodnih godina laureati su Pavel Peperštajn (2014), te Irina Nahova (2013), koja je predstavljala Rusiju na 56. Bijenalu umetnosti u Veneciji. Među dosadašnjim dobitnicima su i Anatolij Osmolovski, Aleksej Belajev, Vadim Zaharov, Aleksandar Brodski, Juri Albert, AES+F...

Branko Rakočević / SEEcult.org

*Foto: kandinsky-prize.ru

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r