• Search form

07.01.2019 | 11:52

Dobitnici Zlatnog globusa

Dobitnici Zlatnog globusa

Biografski mjuzikl “Boemska rapsodija” o Frediju Merkjuriju, pokojnom frontmenu grupe Kvin, osvojio je nagradu Zlatni globus za najbolju dramu, a glavni glumac Rami Malek za najbolju mušku ulogu. Na 76. dodeli Zlatnog globusa u Los Anđelesu, trijumfovao je i film “Zelena knjiga”, koji je proglašen najboljom komedijom.

Uz Maleka, Zlatni globus osvojili su i Glen Klouz za ulogu u drami “Žena” (The Wife), te Kristijan Bejl koji je nagrađen za najboljeg glumca u komediju/mjuziklu “Vajs” (Vice) - biografiji bivšeg američkog potpredsednika Dika Čejnija. Olivija Kolman dobila je Zlatni globus za najbolju glumicu u komediji-mjuziklu, za ulogu u filmu “The FavouriteJorgosa Lantimosa, kojim će, inače, biti otvoren 47. Fest u Beogradu.

Boemska rapsodija” trijumfovala je uprkos mešovitim kritikama i problemima koji su pratili produkciju, budući da je prvobitni reditelj Brajan Singer otpušten zbog navodnog sukoba sa Malekom tokom snimanja, a zamenio ga je Dekster Flečer. Malek prilikom uručenja Zlatnog globusa nije pominjao Singera, odajući priznanje pre svega grupi Kvin. Nagradu je posvetio Merkjuriju, koji je preminuo 1991. godine od side.

Trijumf “Boemske rapsodije” iznenađenje ne za mnoge u Holivudu, budući da je glavnim favoritom smatran film “Zvezda je rođena” (A Star Is Born), koji je imao pet nominacija, uključujući za najbolju glumicu (Lady Gaga). Osvojio je samo nagradu za najbolju originalnu pesmu (Shallow).

Jedno od iznenađenja večeri stoga je bila i pobeda Glen Klouz u trci za nagradu za najbolju glumicu, budući da je Lejdi Gaga smatrana favoritom. Glen Klouz je iskoristila priliku da u emotivnom govoru na ceremoniji pozove žene da slede svoje snove i ne zadovoljavaju se ulogom domaćica.

Film “Zelena knjiga”, koji je trijumfovao u kategoriji komedije-mjuzikla, a osvojio je i nagrade za najbolji scenario i najboljeg epizodnog glumca (Mahershala Ali), priča je o afroameričkom muzičaru koji unajmljuje vozača italijanskog porekla za turneju na jugu.

Nagradu za najbolji strani film odneo je Alfonso Kuaron za "Rim".

Najboljom TV dramom proglašena je “The Americans”, a “The Kominsky Metod” najboljom TV komedijom. Zvezda te produkcije Netflixa, Majkl Daglas, proglašen je najboljim glumcem u TV muziklju/komediji, a nagradu je posvetio supruzi, takođe poznatoj glumici Ketrin Zita Džons.

Najboljom glumicom u kategoriji TV drame proglašena je Sandra Oh, za ulogu u “Killing Eve”, a u emotivnom govoru, u kojem je ukazala na rasnu nejednakost u filmskoj industriji, zahvalila je svojim korejskim roditeljima, koji su bili u publici.

Nagrada “Sesil B. Demil” za životni doprinos filmu dodeljena je glumcu Džefu Bridžisu.

Ceremonija dodele Zlatnog globusa protekla je u apolitičnom tonu, izuzev momenta kada je Kristijan Bejl zahvalio satani za inspiraciju u građenju lika Dika Čejnija. Na tom mu je već uzvratila preko društvenih mreža Čejnijeva ćerka Liz Čejni, članica Kongresa iz Republikanske partije, koja je objavila na Tviteru da je i Bejla “verovatno inspirisao satana za neke stvari”, a uz tu ocenu objavila je novinske natpise o njegovom hapšenju 2008. zbog sukoba sa majkom i sestrom.

Nagrade Zlatni globus, za koje je glasalo oko stotinu članova Udruženja stranih dopisnika u Holivudu, tradicionalno se smatraju važnim pokazateljem uoči dodele Oskara.

(SEEcult.org)

  • 19.06.2018 | 10:00

    Cankarjev dom | Mestni muzej, Ljubljana

    SLOVENSKI IN EVROPSKI CANKAR - razstava (18.6.2018.-28.2.2019.) ob 100. obletnici smrti Ivana Cankarja

    https://www.cd-cc.si/sl/kultura/razstave/ivan-cankar-in-evropa

    06.10.2018 | 10:00

    Kibla, Maribor

    Kibla portal, Valvasorjeva 40, Maribor

    OSEBNO / PERSONAL - mednarodna skupinska razstava (5.10.2018.-8.2.2019.)

    Jozef Suchoža (Slovaška), Nataša Prosenc Stearns (Slovenija/ZDA), Jože Slaček in Jiri Kočica (Slovenija), Jure Fingušt (Slovenija), Janez Kardelj (Slovenija), Maruša Šuštar (Slovenija), Tadej Vaukman (Slovenija), Maša Jazbec (Slovenija), Artists&Poor's (Slovenija), Radovan Kunić (Hrvaška), Boštjan Novak (Slovenija), Dragica Čadež (Slovenija), Anka Krašna (Slovenija), Selma Selman (BH/ZDA), Nikita Shalenny (Ukrajina/UA), Nataša Berk, Vlado Repnik, Simon Macuh, Petra Kapš (Slovenija), Tincuta Heinzel in Hillevi Munthe, kuratorici - Poskusi, napake, preizkušnje in napake: Attempts, Failures, Trials and Errors: Teresa Almeida (Portugalska / ZK / Švedska), Beam (Nizozemska), Shih Wei Chieh (Tajvan), Kate Sicchio (ZDA) & Camille Baker (Kanada / ZK), Renata Gaui (Brazilija / ZDA), Maria Paulina Gutiérrez (Kolumbija), Tincuta Heinzel (Romunija/Nemčija/ZK), Shary Kock (Nizozemska), Aline Martinez Santos (Brazilija/Nemčija), Afroditi Psarra (Grčija/ZDA), Annette Schmid & Veerle Pennock (Nemčija/Nizozemska), Zoran Popovici (Romunija), Natacha Roussel (Francija/Belgija), Vitalii Shupliak (Ukrajina/Poljska), Giulia Tomasello (Italija/ZK), Pauline Vierne (Francija/Nemčija), ZEST Collective (Romunija), Ebru Kurbak (Turčija/Avstrija), Mili John Tharakan (Indija/ZK), Rebecca Stewart (ZDA/ZK)

    http://www.kibla.org

    16.10.2018 | 10:00

    Muzej Paje Jovanovića, Kralja Milana 21/IV, Beograd

    POGLED IZBLIZA. ATELJE PAJE JOVANOVIĆA - izložba (15.10.2018.-26.1.2019.) povodom 115 godina od osnivanja Muzeja grada Beograda

    autor izložbe: Isidora Savić, kustoskinja Muzeja grada Beograda

    http://www.mgb.org.rs

    19.10.2018 | 10:00

    Muzej afričke umetnosti, Andre Nikolića 14, Beograd

    MASINISA SELMANI (Francuska): PODELJENI SVETOVI - izložba (18.10.2018.-24.2.2019.)

    http://www.institutfrancais.rs/podeljeni-svetovi-masinise-selmanija

    19.10.2018 | 10:00

    UGM trgovina, Strossmayerjeva 6, Maribor

    TONI SOPRANO: ʹOUT TA KĒ - prodajna razstava (18.10.2018.-17.2.2019.)

    http://www.ugm.si

    07.11.2018 | 11:00

    Muzej primenjene umetnosti, Vuka Karadžića 18, Beograd

    Dan muzeja primenjene umetnosti Beograd

    KLASIČNO I SIMBOLIČNO - PRSTENJE I MINĐUŠE OD ANTIKE DO SREDNJEG VEKA IZ KOLEKCIJE MUZEJA PRIMENJENE UMETNOSTI - izložba (6.11.2018.-31.1.2019.)

    autor izložbe i kataloga: Mila Gajić, viši kustos MPU

    konzervacija: Milan Andrić

    grafičko oblikovanje: Dušan Tkačenko

    arhitekta postavke: Miroslava Petrović Balubdžić

    muzika za izložbu: Vasil Hadžimanov

    http://mpu.rs

    08.11.2018 | 11:00

    Dom Jevrema Grujića, Svetogorska 17, Beograd

    ČAROBNA MILENA - izložba Milene Pavlović Barili (7.11.2019.-31.3.2019.)

    http://www.iicbelgrado.esteri.it

    09.11.2018 | 11:00

    Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4, Zagreb

    NIKOLA REISER: SENZIBILNI POETA SLIKARSTVA - retrospektivna izložba (8.11.2018.-3.2.2019.)

    kustosica izložbe: Danijela Marković

    autori tekstova: Akademik Tonko Maroević, Iva Körbler, Danijela Marković

    http://gkd.hr

    10.11.2018 | 10:00

    SANU, Beograd

    MARKO ČELEBONOVIĆ (1902-1986) - izložba (9.11.2018.-30.1.2019.)

    https://www.sanu.ac.rs

    10.11.2018 | 10:00

    Gradski muzej Subotica, Trg sinagoge 3, Subotica

    ROĐENJE HUMANOIDNE ROBOTIKE: 50 GODINA CENTRA ZA ROBOTIKU INSTITUTA „MIHAJLO PUPIN“ - izložba posvećena najstarijoj laboratoriji za robotiku u Jugoistočnoj Evropi (9.11.2018.-31.1.2019.)

    autor izložbe: Ivan Stanić, kustos Muzeja nauke i tehnike - Beograd

    organizacija: Gradski muzej Subotica i Muzej nauke i tehnike - Beograd

    http://www.gradskimuzej.subotica.rs

    http://www.muzejnt.rs

Video
25.12.2018 | 18:27

VOĐENJE: Ilija Šoškić - Akcione forme

Vođenje kroz izložbu Ilije ŠoškićaAkcione forme” koja je održana istovremeno u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine u Novom