• Search form

15.10.2019 | 23:43

Dokumentarni film o Zabelu u Salonu MSU

Dokumentarni film o Zabelu u Salonu MSU

Slovenački dokumentarni film “Kustoska soba – Igor Zabel: Kako umetnost učiniti vidljivom” Damjana Kozolea biće prikazan 19. oktobra u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, u nastavku kustoskog kursa “Šta kustosiranje može/treba da bude” (WCSCD), a projekciju će pratiti razgovor scenaristkinje Urške Jurman, teoretičara umetnosti Miška Šuvakovića, istoričara umetnosti i kustosa Zorana Erića i kustoskinje Biljane Ćirić.

Dokumentarac “Kustoska soba” posvećen je Igoru Zabelu, istoričaru umetnosti i nekadašnjem kustosu u Modernoj galeriji u Ljubljani, koji je ostvario značajan doprinos istorijskom situiranju umetničkih fenomena kao što su istorijske avangarde (Tank!, 1998) i neoavangarde (OHO: retrospektiva, 1994), ali i savremene umetničke prakse. Film prati njegov rad u oblasti vizuelnih umetnosti od kraja 80-ih pa sve do njegove smrti 2005.

Reditelj Damjan Kozole ističe da je film jednim delom priča o Zabelu, a drugim predstavlja priču o prekretnici razumevanja umetnosti u vreme društvenih previranja: “Kada je 2005. godine Igor Zabel umro, bio sam u inostranstvu. Otvorio sam svoj kompjuter i video crno-belu fotografiju njega na portalu. Njegova iznenadna i neočekivana smrt odjeknula je među svima nama koji se bavimo umetnošću. Ovo nije samo film o Igoru Zabelu, već i film o vremenu koje je donelo suštinske promene u razumevanju i procenjivanju umetnosti u kontekstu velikih društvenih i političkih promena. Pored refleksije o Zabelinom nasleđu, film uključuje značajne dokumente koji nam govore o tome kako je savremena umetnost rođena i kako se uspostavila u Sloveniji i Istočnoj Evropi”.

Kancelarija Igora Zabela, 1997, foto: Lado Mlekuž, Moderna galerija, Ljubljana
 
Dokumentarac govori o Zabelinom shvatanju uloge kustosa, njegovim ključnim izložbenim projektima i njihovoj pozadini, njegovim intervencijama u slovenačkoj istoriji umetnosti, njegovim književnim delima i tekstovima sa kojima je na značajan način doprineo stvaranju refleksije o odnosu (nekadašnjeg) Istoka i Zapada kakav se ispoljio u oblasti umetnosti nakon pada Berlinskog zida. Film prikazuje ne samo čoveka koji je, uprkos unutrašnjim protivrečnostima umetničkog sveta, istrajno verovao u moć umetnosti, već i vreme i umetnost u kojem je Zabel radio i koje je, uporedo sa drugima, oblikovao. Njegovo interesovanje za istraživanje složenih odnosa društvenog i umetničkog takođe je bilo osnova projekta “Individualni sistemi”, izložbe koju je pripremao za 50. Venecijansko bijenale (2003), kojim je inaugurisan kao referentni kustos u međunarodnim okvirima.

U filmu govore: Zdenka Badovinac, Jože Barši, Francesco Bonami, Barbara Borčić, Ekaterina Degot, Ješa Denegri, Charles Esche, Vadim Fiškin, Sergej Kapus, Samo Krušič, Boris Marte, Viktor Misiano, Marjetica Potrč, Igor Španjol, Borut Vogelnik, Mateja Kos Zabel, Bojan i Sonja Zabel, Božidar Zrinski, Beti Žerovc, Peter Weibel...
 
Projekciju filma pratiće razgovor scenaristkinje filma Urše Jurman, koja radi kao urednica, kustoskinja i spisateljica u oblasti savremene umetnosti, a od 2012. kao programski menadžer u Udruženju za kulturu i teoriju “Igor Zabel”, i Miodraga Miška Šuvakovića, profesora primenjene estetike, teorije umetnosti i medija na FMK u Beogradu, člana Slovenačkog društva za estetiku i Društva za estetiku arhitekture i vizuelnih umetnosti Srbije, te predsednika Međunarodnog udruženja za estetiku. Takođe, u razgovoru će učestvovati i istoričar umetnosti, kustos i predavač Zoran Erić, šef Odeljenja umetničkih izložbi i zbirki u MSUB-u, te nezavisna kustoskinja Biljana Ćirić, organizatorka međunarodnog kustoskog kursa WCSCD.

Projekcija filma o Zabelu počinje u 18 sati, a ulaz je besplatan, zahvaljujući podršci Udruženja za kulturu i teoriju “Igor Zabel”.

*Naslovna fotografija: Igor Zabel - Borut Kranjc

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav