Dragojeviću nagrada MWFF-a
Srpski reditelj Srđan Dragojević dobio je za film “Sveti Georgije ubiva aždahu” nagradu za umetnički doprinos na 33. Međunarodnom filmskom festivalu u Montrealu, na kojem je Gran pri osvojio francuski film “Korkoro” Tonija Gatlifa (Tony), a specijalno priznanje žirija dobio je kineski reditelj Vang Kvanan (Wang Quan'an) za “Weaving Girl”.
Srpski reditelj Srđan Dragojević dobio je za film “Sveti Georgije ubiva aždahu” nagradu za umetnički doprinos na 33. Međunarodnom filmskom festivalu u Montrealu, na kojem je Gran pri osvojio francuski film “Korkoro” Tonija Gatlifa (Tony), a specijalno priznanje žirija dobio je kineski reditelj Vang Kvanan (Wang Quan'an) za “Weaving Girl”.
U tri glavna programa 33. MWFF-a, koji je održan od 27. avgusta do 7. septembra, prikazana su tri filma iz Srbije - Dragojevićev “Sveti georgije” u glavnom takmičarskom programu (World Competition), a u svetskoj konkurenciji prvog filma (First Film World Competition) prikazan je
film “Hitna pomoć” Gorana Radovanovića, dok je u “Fokus na svetski film” prikazan debitantski “Đavolja varoš” Vladimira Paskaljevića.
Među filmovima u glavnom takmičarskom programu bio je i slovenački “09:06” Igora Šterka, dok je u “Fokusu na svetski film” prikazan i film “ “Metastaze” hrvatskog reditelja Branka Schmidta, koprodukcija Hrvatske, Srbije i Bosne.
Pobednički film 33. MWFF-a, “Korkoro” (Freedom) priča je o romskoj porodici koja putuje Francuskom u vreme Drugog svetskog rata, u društvu dečaka koji traži nove roditelje, nakon odlaska svojih bez objašnjenja. Glavni junaci suočavaju se zabranom nomadskog života i, uprkos pomoći lokalne nastavnice, završavaju u privremenom logoru. Uspevaju da se izbave i dobijaju parče zemlje, ali im nomadski duh i želja za slobodom ne daju mira...
Prema rečima Gatlifa, od početka karijere razmišljao je o snimanju filma o romskom holokaustu, posebno što mnogi ne znaju da su Romi proterivani iz Francuske i cele Evrope. Gatlif je dodao i da je važnod a svi znaju da su diskriminatorski zakoni još iz druge decenije 20. veka i kasniji koji su zabranili nomadizam na francuskoj teritoriji doveli Rome i do koncentracionih nacističkih kampova.
Poreklom iz Alžira, Gatlif se i ranije bavio romskim pitanjem, a osim igranih filmova, snimao je i dokumentarce o romskoj muzici i kulturi za francuske i evropske televizijske stanice.
Kineski film “Weaving Girl”, nagrađen specijalnim priznanjem 33. MWFF-a, govori o tekstilnoj radnici i članici fabričkog hora koji peva sovjetske revolucionarne pesme, uključujući i naslovnu. Život mlade radnice Li Li menja se kada saznaje da boluje od neizlečive bolesti, pa odlučuje da putuje i doživi sve što je još moguće do ostatka života. Posle ljubavnih drama i životnih preokreta, kao i nade u izlečenje, shvata da nikada nije jasno zapravo shvatala ni ljubav ni život.
Na 33. MWFF-u prikazan je rekordan broj filmova iz 78 zemalja - ukupno 240 igranih, uključujući čak 130 svetskih i međunarodnih premijera, kao i devet srednjemetražnih i čak 208 kratkih filmova.
Zahvaljujući digitalnim medijima, ove godine bili su brojni debitanti, a geografski, snažno je predstavljen evropski film, pa je, osim velikih zemalja i kinematografija, kao što su Francuska, Nemačka i Španija, MWFF obratio pažnju i na obećavajuće filmove iz Poljske, Rusije, Švajcarske, Danske, Turske, Slovačke, Srbije, Slovenije i Mađarske.
I azijski film, uobičajeno živ, predstavljen je brojnim ostvarenjima, posebno iz Kine, Japana, Indije, a dobro je bio zastupljen i Iran, ali i neke manje kinematografije, kao što su kazahstanska, indonežanska, filipinska i azerbejdžanska.
Međunarodnim žirijem predsedavao je renomirani iranski reditelj Džafar Panahi.
Prošle godine na MWFF-u nagradu za režiju dobio srpski reditelj Goran Marković za film “Turneja”, koji je u Montrealu imao i svetsku premijeru, a proglašen je i najboljim odlukom žirija FIPRESCI.
Sajt MWFF je www.ffm-montreal.org
(SEEcult.org)