Drame tranzicione Evrope
Završni Forum 52. festivala MESS, posvećen savremenom dramskom stvaralaštvu u Evropi, završen je obehrabrujućim zaključkom o položaju dramskih pisaca i njihovog rada.
Opšti zaključak trećeg MESS Foruma, održanog 5. oktobra, bio je da je dramski pisac u današnjoj tranzicionoj Evropi ili u šakama vlasti, ili lažnih mecena koji su, opet, neminovno predstavnici političkih sistema, ili je pak ograničen vlastitom nemogućnošću za dalju promociju i osuđen jedino na pisanje i slaganje tekstova u police vlastite biblioteke.
Među učesnicima razgovora bili su dramski pisci Mark Ravenhill, Ljubica Ostojić, Liljana Mazov, Almir Imširević, Refet Abazi i Hristo Bojčev, kao i studenti i polaznici Ravenhillove radionice za dramske pisce.
U fokusu diskusije, prema navodima organizatora MESS-a, bio je razgovor o spisateljskim potencijalima tranzicione Evrope.
Prema rečima britanskog pisca Marka Ravenhilla, mnogo je mladih ljudi koji žele da pišu dramski tekst, a među njima je posebno veliki broj mladih žena.
Na osnovu toga, zaključio je da je budućnost dramskog teksta u ženskom rodu.
Dramski autor Almir Imširević rekao je da lakše prevazilazi probleme sa tranzicijom u susretu sa evropskim piscima, te da je u samoj Evropi omiljen, ali ne i igran, a poštovan je i posmatran kao musliman sa kojim se može pričati o stanju islama u svetu. To je, prema Imšireviću, degutantno.
Osvrćući se i na angažovanu umetnost, Imširević je rekao da mu je muka od angažmana u kojem tri maske treba prepoznati kao tročlano predsedništvo.
Situacija u Makedoniji čini se još lošijom, budući da, kako je predočeno, i kulturni radnici putem predstava vrše predizborne kamapanje, a nezavisne produkcije nema.
Hristo Bojčev iz Bugarske rekao je da u njegovoj zemlji zapravo nema mesta za dramskog pisca, a potrebni su još zahtevniji i angažovaniji tekstovi.
Tanja Šljivar ocenila je iz publike da je problem i u ustrojstvu obrazovnog sistema, a u cilju afirmisanja dramskih pisca, predložila je javna čitanja tekstova na jestima gđe je prisutan određen deo kulturnog miljea.
Razgovorom o savremenom dramskom tekstu završen je forumski program 52. MESS-a, osmišljen kao platforma za javni i kritički dijalog o temama i problemima šireg društva, koje se provlače i kroz predstave iz programa ovogodišnjeg festivala.
Moderator Foruma bio je Dževdet Tuzlić, urednik redakcije za kulturu BHT1, koja će naknadno emitovati održane razgovore u vidu jednosatnih emisija.
Internacionalni teatarski festival MESS predstavlja od 28. septembra do 7. oktobra oko 30 pozorišnih produkcija iz 20 zemalja, kojima pokazuje kakav je današnji svet i postavlja pitanje slobode, kao polazne tačke za sve što činimo i radimo u životu.
MESS je, uprkos krizi, uspeo da redovne programe (World MESS, Mittel Europa, Children MESS, Future MESS...) dopuni i novim segmentom “Balkan (Con)Text”, koji promoviše savremene tekstove balkanskih autora.
Festivalski sajt je www.mess.ba, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)