• Search form

14.03.2017 | 14:17

Dva grada, jedna borba

Dva grada, jedna borba

Inicijativa “Narodna čitaona: Vijećnica je naša!”, pokrenuta protiv komercijalizacije i privatizacije Vijećnice, nekadašnje zgrade Narodne i univerzitetske biblioteke BiH i jednog od kulturnih simbola grada Sarajeva i BiH, biće nastavljena 18. marta u Beču i Sarajevu protestnom akciju javnog čitanja u kojoj će učestvovati pisci iz oba grada.

Akcija “Dva grada, jedna borba” biće održana 18. marta u podne na platoima ispred sarajevske Vijećnice i Gradske biblioteke u Beču, najavili su organizatori, pozivajući građane da se pridruže u što većem broju.

Iako je zgrada sarajevske Vijećnice obnovljena pre više od tri godine, ona nikada zapravo nije vraćena građanima/kama Sarajeva i BiH, već se protivno očekivanjima, originalnoj nameni i istoriji vlasništva, u nju uselila Uprava Grada Sarajeva i njom u potpunosti raspolaže. Korišćenje prostora se u celini i sramotno komercijalizuje, zgradom raspolaže gradonačelnik, a upravlja preduzeće, navela je u saopštenju neformalna politička organizacija “Jedan grad, jedna borba”, koja je u decembru pokrenula inicijativu “Narodna čitona: Vijećnica je naša!” kako bi zaustavila “nezakonito preobražavanje nekadašnje zgrade Nacionalne i univerzitetske biblioteke BiH u komercijalizirani prostor koji će zauvek biti otuđen od onih kojima pripada – građana i građanki Sarajeva i cele BiH”.

Podršku incijativi protiv komercijalizacije i privatizacije Vijećnice pružiće 18. marta građani Sarajeva i Beča zajedno s brojnim autorima/kama iz glavnog grada Austrije. U isto vreme, ispred Vijećnice u Sarajevu akciji će se pridružiti i sarajevske autorice i prevoditeljke.

U Beču će pod sloganom “Vaša kuća” čitati Olja Alvir (književnica i novinarka), Barbi Marković (književnica), Gerhard Paschinger (književnik), Isolde i Hans Christian Cars (književnici) i Christoph Baumgarten (novinar), dok će ispred sarajevske Vijećnice istovremeno učestvovati u javnom čitanju Irena Žlof (prevoditeljka), Adisa Bašić (književnica), Ferida Duraković (pesnikinja), Mirjana Evtov (prvoditeljka), Jovana Šego (prevoditeljka), Nermina Omerbegović (novinarka i pesnikinja) i Saida Mustajbegović (novinarka).

Poziv za učešće poslat je i na adresu sarajevskog gradonačelnika Abdulaha Skake.

Poručujući gradskim vlastima da “Vijećnica ne može biti samo sedište administracije ili turistička atrakcija” i da je ona javno dobro koje pripada svima, organizatori traže otvaranje tog zdanja za besplatne posete građanima minimalno jedan dan u toku nedelje, te otvaranje čitaonice unutar zgrade Vijećnice koja će biti dostupna svim posetiocima.

Sarajevska Vijećnica svečano je otvorena 9. maja 2014. godine nakon gotovo dvodecenijske obnove, uz podsećanje na opsadu Sarajeva tokom koje je izgorela 1992.

Vijećnica je izgrađena 1894. godine, a prvi put je svečano otvorena 1896. godine kao najreprezentativniji objekat iz austro-ugarskog perioda građen u pseudo-maurskom stilu.

Veliki deo Vijećnice izgoreo je u požaru u avgustu 1992. godine, nakon granatiranja sa srpskih položaja. Uništen je Katalog Nacionalne i univerzitetske biblioteke BiH, oko 80 odsto knjižnog fonda i istorijskih dokumenata.

Obnova Vijećnice započeta 1996. godine, na 100-godišnjicu od završetka njene izgradnje.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav