Dve nagrade za Oca na Berlinalu
Novi film “Otac” Srdana Golubovića, koji kroz potresnu socijalnu priču daje neveselu sliku današnje Srbije, proglašen je najboljim glasovima publike programa Panorama 70. Berlinala, a dobio je i nagradu Ekumenskog žirija tog međunarodnog festivala, koji je svečano završen 29. februara.
Publika jubilarnog Berlinala proglasila je “Oca” najboljim u konkurenciji 36 igranih filmova iz celog sveta u okviru programa Panorama. Nagrada publike u programu Panorama dodeljuje se od 1999. godine, a svi posetioci Berlinala su pozvani da ocene film.
Ekipa filma Otac na crvenom tepihu Berlinala
Novi film Golubovića, zasnovan na istinitoj priči o ocu kome su zbog siromaštva oduzeli decu, ovenčan je i nagradom Ekumenskog žirija 70. Berlinala, koja se dodeljuje filmovima sa najvećim prisustvom duhovne, ljudske i društvene vrednosti.
“Otac” je film o čoveku kome su zbog siromaštva oduzeli decu, gubitniku, odbačenom i poniženom čoveku, koji kroz svoje putovanje, hodajući od svog sela na jugu Srbije do prestonice, sa kraja na kraj zemlje, iz protesta, dostojanstva, želje da dokaže i sebi i drugima, iz očaja - postaje heroj.
U glavnoj ulozi, oca Nikole, našao se hrvatski glumac Goran Bogdan, dok su ostale uloge poverene Borisu Isakoviću, Nadi Šargin, Milici Janevski, Vahidu Džankoviću, Jovi Maksiću, Nikoli Rakočeviću, Milanu Mariću i Ljubomiru Bandoviću. U ulozi dece su Ajla Šantić i Muharem Hamzić.
Golubović je izjavio da se trudio da napravi univerzalnu priču, ali da ona ipak pripada Srbiji, jer “nije svuda takva kombinacija korupcije i birokratije i tog bezizlaza”. “Ipak, hteli smo da na kraju odškrinemo vrata nekoj nadi, da postoji neko svetlo, da čovek ima pravo i snagu i razlog da se bori”, izjavio je 27. februara na konferenciji za novinare Golubović.
Nakon svetske premijere na Berlinalu i domaće na otvaranju 48. Festa, "Otac" će biti u bioskopima od 5. marta, u distribuciji MegaComa Filma.
"Otac" je ganuo premijernu publiku Festa kao teška i realna slika današnjice, u kojoj glavni junak, dok putuje peške, prolazi pored napuštenih fabrika, oronulih domova kulture, ispražnjenih ulica i gradova - putuje pustom Srbijom. Usput sreće različite ljude, među kojima ima i pojedinih koji pokazuju empatiju, ali i onih koji bi da ga liše i malo sirotinje koju ima sa sobom. Film posebno ukazuje na osionost i bahatost birokratije kroz lik šefa Centra za socijalni rad u Priboju, koji čak i kada Nikola dobije preporuku zamenika resornog ministra, i to nakon što se uključe mediji u taj slučaj, odbija da ga reši u stilu: Neće meni oni u Beogradu da odlučuju... I zamenik ministra pokušava pritom da iskoristi medijsku pažnju, pa želi da se slika sa njim da bi mogao da stavi fotografiju na društvene mreže. Lokalni pribojski kabadahija primer je koruptivnog službenika koji u svoje selo zapravo šalje socijalno ugroženu decu u hraniteljske porodice, a one mu zauzvrat daju procenat od pomoći koju dobijaju u tu svrhu od države.
Suptilnim filmskim scenama i gotovo dokumentarnim prikazom Nikolinog putovanja do prestonice, Golubović je pružio sumornu sliku Srbije i opšteg beznađa, ali uz tračak nade za konkretan slučaj porodice glavnog junaka, kome mlada službenica kaže da svrati ponovo, jer hoće da mu pomogne.
Publika je pažljivo odgledala "Oca", isprativši dugim aplauzom Golubovića i još tridesetak članova ekipe njegovog filma.
"Ovo su trenuci koji nam vraćaju veru u smisao onoga čime se bavimo, u moć filmske umetnosti da deluje na ljude", rekao je Golubović.
I prethodna ostvarenja reditelja i scenariste Golubovića bila su zapažena na Berlinalu – njegov drugi dugometražni igrani film “Klopka” imao je svetsku premijeru 2007. na Berlinalu (sekcija Forum), dok su "Krugovi" iz 2013, poput film "Otac", ovenčani nagradom Ekumenskog žirija.
*Foto: Maja Medić
(SEEcult.org)