Džekson pobednik 28. FFHN
Gran pri 28. Filmskog festivala Herceg Novi - Montenegro film festivala (FFHN-MFF) osvojio je crnohumorni film “Spomenik Majklu Džeksonu” reditelja Darka Lungulova iz Srbije, dok je za režiju nagrađen Nikola Vukčević iz Crne Gore za film “Dječaci iz Ulice Marksa i Engelsa”.
Velika zlatna mimoza pripala je filmu “Spomenik Majklu Džeksonu” za “hrabro i poetsko suočavanje sa surovom tranzicionom stvarnošću”, naveo je žiri, koji su činili Meto Jovanovski (predsednik), Slobodan Šnajder i Branko Baletić, a jednoglasno je odlučio o pobedniku.
Pobednički film 28. FFHN-a crna je komedija inspirisana bizarnim trendom građenja spomenika holivudskim herojima i pop ikonama po manjim mestima u Srbiji i na Balkanu (Rokiju, Tarzanu, Brusu Liju…). Lungulov je krenuo od novinske vesti da se u selu Žitište u Vojvodini gradi spomenik Rokiju, što mu se učinilo kao perfektna metafora za opšte stanje, a kako je naveo u Herceg Novom, to je i priča o svima nama koji smo još uvek zarobljeni u vakumu vremena i preispitujemo ko su bili naši heroji iz Prvog i Drugog svetskog rata – da li su to bili partizani, četnici, ko su bili naši heroji 90-ih, te ko su danas, u "bezherojskom vakumu".
Lungulov je istakao da je izuzetno počastvovan Gran prijem 28. FFHN-a i to iz više razloga - zato što je dobio tu nagradu od žirija koji izuzetno ceni i uz čija je dela filmski stasavao, a pritom u konkurenciji odličnih filmova. "Festival u Herceg Novom ima divnu publku koja razume i voli film i to još jedna nagrada autorima poput mene koji vole da odgledaju i osete svoj film zajedno sa njima. Zanimljivo je da moj novi film pod radnim nazivom 'Kralj i kraljica', nameravam da, ako je to ikako moguće, snimam velikim delom u Crnoj Gori, na Svetom Stefanu, pa se nadam da je ova nagrada dobar predznak da će se to i ostvariti", naveo je Lungulov, čiji je film svetsku premijeru imao u Karlovim Varima, a regionalnu na 61. Pulskom festivalu, dok je beogradska najavljena za 29. oktobar. Očekuje ga u medjuvremenu i Festival glumačkih ostvarenja u Nišu, te brojni međunarodni festivali (Hamburg, Helsinki, Antalija, Minks, Aras...).
Zlatna mimoza za režiju 28. FFHN-a dodeljena je Nikoli Vukčeviću za film “Dječaci iz Ulice Marksa i Engelsa” kojim je uspostavio “blizak odnos filmske priče sa publikom, vodeći veliku glumačku ekipu kroz burne godine naše prošlosti”.
Zlatna mimoza za najbolju mušku ulogu dodeljena je Janku Popoviću Volariću za ulogu u filmu “Vis a Vis” Nevia Marasovića, kojom je izgradio lik hipersenzibilnog mladog čoveka, dok je za najbolju žensku ulogu nagrađena Jasna Đuričić za “svedenu, a raskošno odigranu ulogu majke porodice i društva u raspadu” u filmu “Varvari” debitanta Ivana Ikića iz Srbije.
Za scenario je nagrađen film “Bez motivacije” izraelske scenaristkinje i rediteljke Talije Lavije koja ispisuje tragikomičnu priču žena-vojnika, razotkrivajući surovu birokratsku svakidašnjicu Izraela – zemlje u ratu.
Film “Bez motivacije” dobio je i nagradu Fondacije “Živko Nikolić”, uz obrazloženje da autorka “svedenim, a efektnim rediteljskim postupkom” prati “energične i šarmantne junakinje, tačnom rediteljskom indikacijom vodi savršenu glumačku igru i nudi nam smeh sa gorkim ukusom, film na strani žene sa velikim Ž, na strani plemenitosti i čovečnosti”. Takvi povodi i ishodi su na tragu poetike Živka Nikolića koji je u prvi plan, neretko, stavljao sudbinu žene i tragikomičnim tretmanom, almagamom “meda i žuči”, stvarao svoj čudesni filmski svet, naveo je žiri koji su činili reditelj Petar Nikolić, dramski pisac Stevan Koprivica i producent Zoran Živković.
Festivalski žiri ravnopravno je dodelio Zlatnu mimozu za kameru Đorđu Arambašiću za film “Neposlušni” Mine Đukić iz Srbije i Dimitriju Jokoviću za film “Dječaci iz ulice Marksa i Engelsa”.
Arambašić “sjajno ostvarenom atmosferom”, a Joković “razigranom kamerom” najavljuju “vrhunske estetske doživljaje”, naveo je žiri.
U dokumentarnoj kategoriji glavnu nagradu osvojio je film “Kraljica” Manuela Abramoviča, dok je specijalna nagrada dodeljena autorki iz Finske Iris Herme za film “Dete tihe zime”.
Žiri kojim je predsedavala Rada Šešić, a činili su ga i Nebojša Slijepčević i Danilo Marunović, jednoglasno je dodelio glavnu nagradu filmu “Kraljica”, uz obrazloženje da na indirektan način, kroz psihološku dramu jednog deteta, iznosi dilemu celog društva. Da li je očuvanje tradicije važnije od osećanja pojedinca? Šta čini kulturološki identitet jedne nacije i po koju cenu ga treba očuvati? Suptilno, rafinirano, uz briljantan odabir detalja, autor znalački razvijajući dramu, otvara relevantna pitanja, istakao je žiri.
Specijalna nagrada dodeljena je filmu “Dete tihe zime” - snažno ispričanoj priči o izolaciji i socijalnoj otuđenosti, obojenoj koloritom finskog mentaliteta i atmosferom skandinavske usamljenosti.
Specijalna pohvala dodeljena je filmu “Dom” Thomasa Gleasona iz Novog Zelanda – duhovitu minijaturu koju je žiri istakao kao “pravi primer moći filmskog jezika u veštim rukama”.
Dodeljene su i nagrade u selekciji studentskih ostvarenja o kojima je odlučivao žiri koji su činili Balša Poček, Marko Ugarković i Anja Dimić (predsednica).
Gran pri je dodeljen filmu “Last act” rediteljke Dine Dume, koji “prevazilazi okvire studentske produkcije i predstavlja autohtono umetničko delo, koje po umetničkim dometima pripada i festivalima profesionalne profilacije”. Tretirajuci temu Drugog svetskog rata, kroz prizmu emocije, ovaj film je duboko na strani čovečnosti, istakao je žiri.
Specijalnu nagradu za scenario dobio je film “Kam” Katarine Morano, koja kroz emotivnu priču prikazuje intiman odnos mladosti i starosti, kao i odnos prema životu i smrti.
Specijalna nagrada za vizuelni identitet žiri dodeljena je filmu “Priča o Mari iz Velog Varoša” reditelja Igora Šeregija, uz obrazloženje da poseduje sveobuhvatni estetički domet, a “odlično stilsko jedinstvo montaže, kamere, scenografije i kostima pravi jedinstveni filmski doživljaj”.
(SEEcult.org)