Džon Ralston Sol u Beogradu
Predsednik Međunarodnog PEN centra Džon Ralston Sol, pisac slavne knjige “Propast globalizma i preoblikovanje sveta” i jedan od najuticajnijih savremenih teoretičara, boravi ove nedelje u Beogradu povodom konferencije mreže balkanskih PEN centara, a posetio je i redakciju svog srpskog izdavača Arhipelaga. Ralston Sol je u Arhipelagu razgovarao o srpskom izdanju svog nedavno završenog romana u kojem se kao jedan od junaka pojavljuje Vasa Čubrilović, učesnik u antentatu na Franju Ferdinanda i kasnije poznati srpski istoričar.
Predsednik Međunarodnog PEN centra Džon Ralston Sol, pisac slavne knjige “Propast globalizma i preoblikovanje sveta” i jedan od najuticajnijih savremenih teoretičara, boravi ove nedelje u Beogradu povodom konferencije mreže balkanskih PEN centara, a posetio je i redakciju svog srpskog izdavača Arhipelaga.
Ralston Sol je u Arhipelagu razgovarao o srpskom izdanju svog nedavno završenog romana u kojem se kao jedan od junaka pojavljuje Vasa Čubrilović, učesnik u antentatu na Franju Ferdinanda i kasnije poznati srpski istoričar.
Ralston Sol učestvuje 9. maja u radu konferencije mreže balkanskih PEN centara, čije je osnivanje snažno podržao, što potvrđuje i njegov dolazak u Beograd na prvu konferenciju te mreže.
Balkanska mreža PEN centara ustanovljena je na svetskom kongresu PEN u Beogradu polovinom septembra prošle godine, a njen ključni zadatak jeste intenziviranje književne i kulturne razmene balkanskih zemalja.
Beogradski sastanak Balkanske mreže PEN centara je prvi u nizu događaja kojima PEN centri nastoje da obnove i podstaknu saradnju, poverenje i kulturni dijalog među balkanskim zemljama i kulturama.
Tokom boravka u Beogradu, Ralston Sol će imati više susreta sa čitaocima i medijima.
Arhipelag je prošle godine objavio najpoznatiju knjigu Džona Ralstona Sola “Propast globalizma i preoblikovanje sveta”.
U toj knjizi, prevedenoj na sve veće svetske jezike, Džon Ralston Sol na nesvakidašnje uzbudljiv i provokativan način govori o tome zašto je globalizam bio dominantan, zašto je okončan nezapamćenom krizom, koji su uzroci ekonomske krize koja potresa ceo svet, kako je ekonomija pretvorena u religiju modernog doba, na kakvoj se prekretnici nalazi naš svet, i šta će biti s nama.
Ralston Sol pokazuje u toj knjizi da su gotovo sve reakcije na krizu, koja je zvanično započela 2008. godine, jedva malo više od komentarisanja postojećeg stanja.
Prema Ralstonu Solu, osnovna greška je u tome što se veruje da je svetsku krizu izazvala finansijska kriza.
Ralston Sol smatra da je kriza daleko šira i mnogo dublja, a da su njeni izvori dalekosežni i složeni. Ukoliko se bavimo samo finansijskom krizom, kaže Sol, u tom slučaju ostajemo u starom globalističkom sistemu koji je već prevaziđen.
Globalizam počiva na uverenju da će nacionalne države gubiti na značaju i da će ekonomija presudno odrediti tok događaja, dok će rast u međunarodnoj trgovini potpomagati razvoj tržišta, ukinuti siromaštvo i podstaći zamenu diktatura demokratijama.
Prema Ralstonu Solu, uspesi globalizma su zadivljujući rast u svetskoj trgovini i neočekivana pojava Indije i Kine kojima je, kako kaže autor, suđeno da postanu supersile XXI veka.
Međutim, propast globalizma ostavila je haotičan vakuum: u SAD su odlučni da ignorišu sve nedvosmislenije međunarodne kritike, u Evropi se javljaju problemi kao što su rasizam, terorizam i obnavljanje nacionalizama, dok se na drugim tačkama sveta kao goruća pitanja nameću problem afričkog duga, AIDS, epidemije, fundamentalizam, terorizam ili dramatično siromaštvo.
Prema mišljenju svetske kritike, lucidna i proročka knjiga “Propast globalizma i preoblikovanje sveta” jedna je od najvažnijih knjiga za razumevanje našeg vremena, jer su u njoj peisutni hrabra analiza, prodorni uvidi, lucidni odgovori, snažna kritika i otkrivajuća predviđanja jednog od vodećih tumača savremenog sveta.
(SEEcult.org)