Emotivni Beograd na Albaniji
Centar Beograda pokazivaće od 5. oktobra raspoloženje građana - na pitanje: “Kako se osećate danas?” treba odgovoriti na sajtu projekta “Emotivni gradovi” švedskog umetnika Erika Krikorca, a odgovori će biti predstavljeni svetlosnom instalacijom na Palati “Albanija”. Instalacija i internet projekat Krikorca deo su 51. Oktobarskog salona, koji zvanično počinje 8. oktobra u bivšoj zgradi Vojne akademije.
Centar Beograda pokazivaće od 5. oktobra raspoloženje građana - na pitanje: “Kako se osećate danas?” treba odgovoriti na sajtu projekta “Emotivni gradovi” švedskog umetnika Erika Krikorca, a odgovori će biti predstavljeni svetlosnom instalacijom na Palati “Albanija”.
Instalacija i internet projekat Krikorca deo su 51. Oktobarskog salona, koji zvanično počinje 8. oktobra u bivšoj zgradi Vojne akademije.
Projekat “Emotivni gradovi”, realizovan do sada i u Stokholmu i Seulu, stvara višeslojnu refleksiju emotivnog pulsa Beograda, predstavljajući spoj sajta i svetlosne instalacije u javnom prostoru.
Od žitelja Beograda, koji 5. oktobra obeležava
10-godišnjicu demokratskih promena, traži se da svoje emocionalno stanje ocene na skali od sedam nivoa označenih bojama, sadržanoj na sajtu Emotionalcities.com. Posredstvom statističke analize, emocije svih stanovnika Beograda koji učestvuju u tom projektu stopiće se u celinu.
Srednja vrednost kolektivne emocije Beograda, koja će stalno biti izračunavana, projektovaće se na “Albaniji”. Sve vrednosti prikazuju se i na sajtu Emotionalcities.com, i to ne samo za Beograd, već i za druge gradove širom sveta.
Stvarajući nova sredstva komunikacije i otvarajući plastične prostore za dijalog, Krikorc interveniše u javnom prostoru projektima koji preispituju svakodnevni život i istražuju njegove mogućnosti.
Posmatrač pritom nije samo onaj koji prima, već i učestvuje u stvaranju dela, jer Krikorc smatra da bez angažovane publike, koja aktivno učestvuje, ne bi bilo umetničkog dela.
Krikorc interpretira jednu maskulinu, monumentalnu tradiciju u javnoj umetnosti, ali je preobražava u jedan emotivni i društveni projekat. Njegov rad karakteriše interaktivnost i istinsko zanimanje za ljude i društvo. On koristi savremenu tehnologiju da bi napravio iskorak i umetničko iskustvo učinio dostupnim široj javnosti.
Krikorc, takođe, razmatra društvene funkcije novih medija i eksperimentiše dodirnim površinama. Njegove zamisli često se isprva čine jednostavnim, ali izgledaju kompleksnije kada se pogledaju izbliza.
Primer za to je i svetlosna instalacija “Obojiti po brojevima” (2006-2010), kojom je tražio od ljudi da boje visoke zgrade svetlošću tako što okrenu određeni telefonski broj i koriste funkciju komande jednim dodirom na svojim mobilnim telefonima.
Takođe, radom “Demonstraciona estetika” (2010), stvorenim u Van Abbemuseumu, Krikorc istražuje funkciju i formu demonstracije u digitalnoj epohi, a saradnički napor doveo je do nastanka umetničkog dela.
Sa deset mladih umetnika Krikorc je u Ajndhovenu stvorio ostatke demonstracije koji su se na suptilan način infiltrirali u javni prostor.
(SEEcult.org)