• Search form

06.12.2013 | 01:16

Estetika ruševina

Estetika ruševina

Izložba “From GB with Love!” u galeriji O3one u Beogradu, kustoski projekat umetnika Slobodana Trajkovića, predstavlja grupu britanskih umetnika koji žive i rade u Londonu, a zastupljeni su skulpturama, crtežima, fotografijama, video radovima i instalacijama.

Na izložbi učestvuju Sian Kate Mooney, Mark Woods, Martin Sexton & August Ogilvy, Cedric Christie, Garry Doherty, Vanya Balogh i Slobodan Trajković, koji je i autor eseja “O estetici ruševina” (The Aesthetics of Ruins) u pratećem katalogu.

Izložba donosi presek tendencija savremene londonske umetničke scene, koja je jedna od najvitalnijih u Evropi, a ujedno uspostavlja i njen dijalog sa beogradskom.

Prema rečima Trajkovića, u delima umetnika koje je pozvao da se predstave u galeriji O3one postoji težnja da se dopre do istorijskih ciljeva i da se oni povežu sa sadašnjošću kako bi se stvorile nove vizije i otkrila prava značenja života.

Šan Muni (Sian Mooney) učestvuje skulpturama koje su napravljene od nameštaja, krojačkih lutaka i životinja inkapsuliranih u razne materijale kao što je “koža”, a u više slojeva koji evociraju uspomene. Na taj način ona uvodi prošlost u sadašnjost na smeo i provokativan način koji je emocionalno napojen nagoveštajem ljudskih odnosa i nagonskom prirodom seksualnosti, naveo je Trajković u tekstu u katalogu.

Vanja Balog (Vanya Balogh) svojom fotografijom i kratkim filmovima istražuje razne tačke nostalgije i stanje “funkcionalnosti”. Ispituje prazninu i osećaj izgubljenog identiteta. Njegov arhiv ikonografije postao je slagalica sačinjena od humora, seksa, nasilja, popularne kulture, istorije umetnosti i politike, koja neprestano prisvaja i preuređuje slike za novo kritičko sagledavanje.

Gari Doerti (Garry Doherty) u multidisciplinarnoj praksi objedinjuje široku lepezu predmeta, skulpturalnih i video instalacija i “performativnih” činova izvedenih iz sopstvene duhovne prakse. On u svom radu gradi transcendentan sadržaj razbijanjem, dekomponovanjem formi.

Sedrik Kristi (Cedric Christie) prikazuje emocionalno nabijene tragove konopaca namočenih u ugalj i grafit i zatim snažno otisnutih na papir. Vizuelni intenzitet pojedinačne linije stvara ne samo jedinstvo prostora u kojem taj znak postoji, već i nagoveštaj tragedije, te se čini da posmatramo scenu zločina dok linija postaje ožiljak ili rana.

Ogast Ogilvi (August Ogilvy) i Martin Sekston (Sexton) predstavili su se radom “Drška metle i sveća” koji budi niz asocijacija i opaža se kao imanentan događaj koji se upravo zbiva, koji se još nije završio. Tu pomisao prati i jedno pitanje: na čijoj teritoriji se nalazimo dok odlučujemo šta da mislimo o tom delu?, naveo je Trajković.

Mark Vuds (Woods) se predstavlja delom koje je po svojoj prirodi subverzivno. Ono zavodi posmatrača, poigrava se njegovim čulima i tako ga sprečava da postigne izvesnost o onome što vidi.

Slobodan Trajković predstavio je dva rada na izložbi - “Mladu Bosnu” i “Kuhinju”, kojima uvodi ideju vremena i istorijskih događaja XX veka fokusirajući se na političko jedinstvo Jugoslavije kao kontekst.

U radu “Kuhinja” kroz postojanje narodnih kuhinja provlači se misao o današnjem stanju društva u Srbiji. Trajković, kako je naveo, koristi glad da bi pokazao neuspeh društvenog aparata i tu disfunkcionalnost iskazuje upotrebom praznih činija. Činije su otvorene forme koje vape za sadržajem ili masovni simboli potrebe za rešenjem i promenom.

Trajković je multimedijalni umetnik, pisac eseja o savremenoj umetnosti i gostujući profesor-mentor za program doktorskih studija na Akademiji likovnih umetnosti u Beogradu. Na tom fakultetu predaje i predmet Multimedija.

Izložba “From GB with Love!” u galeriji O3one otvorena je do 15. decembra.

*U PRILOGU: Esej Slobodana Trajkovića O estetici ruševina

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav