Evropska baština regiona
Zvaničnici Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Srbije potpisaće 11. septembra u Prijepolju, u okviru centralne proslave “Dana evropske baštine” u Srbiji, Prijepoljsku poruku o zajedničkoj volji da se štiti i unapredi kulturna raznolikost na teritoriji te tri zemlje i unapredi interkulturni interreligijski dijalog.
Zvaničnici Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Srbije potpisaće 11. septembra u Prijepolju, u okviru centralne proslave “Dana evropske baštine” u Srbiji, Prijepoljsku poruku o zajedničkoj volji da se štiti i unapredi kulturna raznolikost na teritoriji te tri zemlje i unapredi interkulturni interreligijski dijalog.
Ministar kulture Srbije Nebojša Bradić, koji će potpisati Prijepoljsku poruku s ministrom civilnih poslova BiH Sredojem Novićem i crnogorskim ministrom kulture, sporta i medija Branislavom Mićunovićem, rekao je 7. septembra na konferenciji za novinare u Beogradu da će taj dokument biti potpisan kao potvda da kulturno nasleđe sa ovih teritorija predstavlja zajedničko evropsko nasleđe i zajednički prioritet.
Osim zajedničke brige o kulturnom nasleđu u regionu, potpisivanje Prijepoljske poruke biće osnova i za zajedničku saradnju na pojedinim projektima, a jedan od takvih je i nominovanje stećaka kao dela evropske kulturne baštine.
Bradić je istakao i da je prioritet kulturne politike Srbije unapređenje kulturnih veza i saradnje pre svega sa susednim zemljama u regionu, ali i sa Evropom i svetom.
Navodeći da budućnost kulturne saradnje upravo leži u prekograničnoj saradnji, Bradić je istakao u tom smislu značaj ostvarivanja programa kao što su Kultura 2007-2013, program Prekogranične saradnje Evropske komisije, kao i programi Saveta Evrope (SE), aktivnosti Saveta ministara kulture jugoistočne Evrope i drugih regionalnih inicijativa i organizacija.
“Kultura i umetnost ne poznaju niti priznaju granice niti bilo koja druga ograničenja. Kultura je oblast koja započinje, predvodi i razvija dijalog između različitih naroda i država. U tom smislu, kulturna razmena i saradnja podižu kvalitet kulturnih programa, unapređuju atmosferu dijaloga i razumevanja, stvarajući raznoliki kulturni milje”, naglasio je Bradić.
Na inicijativu i uz podršku Ministarstva kulture Srbije, manifestacija za “Dane evropske baštine” u Prijepolju prevazišla je nacionalna okvire, a prvi put u Srbiji, pod krovom jednog muzeja, uključila je i reprezentativne programe tri velika i značajna muzeja iz susednih zemalja - Zemaljskog muzeja Bosne i Hercegovine, Muzeja Republike Srpske u Banja Luci i Narodnog muzeja Crne Gore, dok je Srbija predstavljena izložbom iz zbirke Muzeja u Prijepolju.
Direktor prijepoljskog muzeja Slavoljub Pušica, predstavljajući program obeležavanja “Dana evropske baštine”, najavio je za 12. septembar obilazak manastira Mileševo, Velike džamije i spomen-kompleksa “4. decembar” iz NOB-a, kao i obilazak Katoličke crkve - uoči centralnog programa manifestacije, koji će biti održan u Muzeju u Prijepolju.
Iako u Prijepolju nema katolika, Pušica je rekao da je obilazak Katoličke crkve još jedan pokazatelj pokazatelj multukulturalnosti, bez obzira na naciju i veru.
Centralni program manifestacije obuhvata otvaranje izložbi “Arheološki nalazi sa antičke nekropole u Kolovratu” iz zbirke Muzeja u Prijepolju, “Bosanskohercegovački ćilimi iz zbirke Zemaljskog muzeja Bosne i Hercegovine”, “Savremeno crnogorsko slikarstvo od figuracije do znaka” iz zbirke Narodnog muzeja Crne Gore iz Cetinja, kao i izložbe “Nakit kroz vjekove” iz zbirke Muzeja Republike Srpske u Banjaluci.
Najavljena je i izložba “Culture matters - Uneskovi lokaliteti u jugoistočnoj Evropi”, koju će otvoriti austrijski ambasador u Srbiji Klemens Koja.
U okviru muzičkog programa, nastupiće Dragomir Milenković i grupa Hazari, kao i Katarina Jovanović.
Uloga domaćina centralne manifestacije “Dani evropske baštine” u Srbiji poverena je Muzeju u Prijepolju kao jednom od najmlađih muzejskih ustanova u Srbiji, koji pritom ima zapažene rezultate u oblasti zaštite i prezentaciji kulturne baštine regiona, kao i u realizaciji međunarodnih projekata. Grad Prijepolje, takođe domaćin manifestacije, prepoznatljiv je po svojoj interkulturalnosti.
Manifestacija “Dani evropske baštine” zajednički je program SE i Evropske komisije, čiji je cilj da se javnosti u svim evropskim državama približi i učini dostupnim kulturno nasleđe i istakne jedinstvo raznolikosti zajedničkog evropskog nasleđa, kao jednog od specifičnih činilaca evropskog identiteta.
Povod za osnivanje takve manifestacije je bio projekat “Otvoreni dani kulturnih spomenika” koji je prvi put održan u Francuskoj 1984. godine kako bi se široj publici prikazali spomenici kulture koji im nisu bili dostupni tokom godine.
SE je preuzeo osnovu koncepta tog projekta, proširivši je na ideju o međusobnom zbižavanju stanovnika starog kontinetna kroz bolje razumevanje sopstvenog prirodnog i kulturnog nasleđa koje je, iako danas veoma različito, nekada imalo iste korene.
(SEEcult.org)