Evropska nagrada Forumu Roma Srbije
Forum Roma Srbije (FRS), romska nevladina organizacija sa sedištem u Beogradu i aktivnostima širom Srbije, među dobitnicima je ovogodišnje nagrade Evropske unije za integraciju Roma na Zapadnom Balkanu i u Turskoj, koju Evropska komisija dodeljuje za napore organizacija, institucija i pojedinaca u promovisanju inkluzije Roma.
Fokus nagrade ove godine bio je na temama u vezi sa digitalnom agendom i zelenom ekonomijom, a FRS je pohvaljen za rad u oblastima koje omogućavaju bolji pristup obrazovanju i zaposlenju predstavnicima romske zajednice.
Nagradom je posebno dat značaj i radu FRS-a sa sakupljačima sekundarnih sirovina, koji je rezultat saradnje i podrške fondacije Roza Luksemburg tog organizaciji.
Program sa sakupljačima sekundarnih sirovina, započet 2019. godine, sproveden je u Nišu, Novom Sadu, te u Požarevcu i Boru. Tokom 2023. godine realizuje se u Nišu i Požarevcu. Tokom tog perioda, FRS je radio na podizanju svesti učesnika o njihovom položaju u reciklažnom biznisu i otvorio mogućnosti za njihovo organizovanje u kooperative, zadruge ili druge oblike privrednih subjekata kako bi se postigla bolja pregovaračka pozicija i cena sirovina. Program se bavio i pitanjem priznanja njihovih prava kao radnika i uključivanja u sindikalnu organizaciju. FRS je sarađivao sa Sindikatom “Nezavisnost” i Republičkim sindikatom sakupljača sekundarnih sirovina kako bi istražio mogućnosti legalizacije rada, dobijanja finansijske podrške iz različitih fondova i programa za legalizovanje rada kao i poboljšanja rada javnih komunalnih preduzeća.
Nagradom Evropske komisije FRS-u posebno je dato priznanje i programu pod nazivom "Obrazovanje za sve", koji je realizovan uz podršku Goethe instituta, u cilju poboljšanja pristupa obrazovanju i promociji digitalne pismenosti među romskom zajednicom. Program je pružao podršku deci, roditeljima i školama kako bi se snašli u onlajn okruženju i uspešno pratili školski program tokom izazovnog prelaska na školovanje od kuće i nakon ponovnog otvaranja škola, nakon pandemije korona virusa.
Na ceremoniji uručenja nagrade u Briselu, predstavnici FRS istakli su da im to priznanje predstavlja podsticaj za dalji rad na unapređenju položaja Roma. Zahvalili su i svim članovima tima, kao i partnerima i donatorima za izvanrednu saradnju i podršku tokom godina zajedničkih napora u stvaranju pravednijeg društva.
Među dobitnicima nagrade EU za integraciju Roma su i organizacije i institucije iz Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Severne Makedonije i sa Kosova. Iz Srbije je među nagrađenima i Inicijativa za razvoj romskog preduzetništva - REDI.
Evropski komesar za proširenje Oliver Varhelji, čestitajući dobitnicima, istakao je da Evropska unija prolazi kroz značajnu zelenu i digitalnu transformaciju koja će biti uspešna samo ako uključi sve članove društva, a posebno pripadnike manjina. Romska zajednica, koja broji u Evropi između 10 i 12 miliona ljudi, najveća je etnička manjinska zajednica u Evropi, te je stoga neophodno da bude ubrzano uključena u zelenu i digitalnu tranziciju. Napominjući da EK podržava romsku zajednicu već godinama, Varhelji je ocenio da su u tom pogledu učinjeni značajni koraci, ali i da je neophodno još mnogo toga uraditi. Samo na Zapadnom Balkanu i u Turskoj, kako je dodao, EU je investirala 162 miliona evra u inkluziju Roma u okviru IPA programa. EU je, prema rečima Varheljija, čvrsto opredeljena da nastavi podršku pripadnicima romske zajednice kako bi dobili jednak pristup obrazovanju, zaposlenju, zdravstvenoj zaštiti... ali i osnaženi da prihvate nove tehnologije u procesu tranzicije ka zelenoj i digitalnoj ekonomiji u Evropi.
*Na naslovnoj fotografiji: direktorka FRS Duška Kastratović
Foto: EU DG NEAR
(SEEcult.org)