• Search form

05.05.2011 | 11:15

Fabrika u Beopolisu

Knjižara Beopolis ugostiće tokom maja, meseca u kojem se praznuje praznik rada, nekoliko “radnika” jedne prave fabrike - izdavačke kuće Fabrika knjiga, čiji se autori uglavnom bave temama u vezi sa uzrocima, neposrednim posledicama i dugoročnim implikacijama raspada Jugoslavije i etničkih sukoba i ratova koji su usledili.

Gosti programa “Majske radničke igre Fabrike knjiga u Beopolisu” biće Dragana Mladenović, Saša Ilić i Radoslav Raša Kominac.

Fabrika u Beopolisu

Knjižara Beopolis ugostiće tokom maja, meseca u kojem se praznuje praznik rada, nekoliko “radnika” jedne prave fabrike - izdavačke kuće Fabrika knjiga, čiji se autori uglavnom bave temama u vezi sa uzrocima, neposrednim posledicama i dugoročnim implikacijama raspada Jugoslavije i etničkih sukoba i ratova koji su usledili.

Gosti programa “Majske radničke igre Fabrike knjiga u Beopolisu” biće Dragana Mladenović, Saša Ilić i Radoslav Raša Kominac.

Najavljena je i Mirjana Ognjanović, novinarka “Politike” i autorka knjige “Začarani Velja i ostale priče”, u izdanju Artista.

Dragana Mladenović predstaviće 12. maja u 18 sati knjigu “Rodbina” u kojoj, nakon “Tvornice” i “Omota spisa”, nastavlja da opisuje i preispituje utopijske vizije, državotvorne ambicije i njihove realizacije na prostoru koji nastanjuju ljudi za koje smo skloni da verujemo da srljaju iz jedne katastrofe u drugu.

Pa ipak, sledom svojih pesničkih knjiga pesnikinja ne sugeriše da je jugoslovenski socijalistički san nužno morao da se završi nacionalističkom noćnom morom koja se razrešava na Sudu u Hagu. Tako se u središnjem delu "Rodbine" košmarne 90-te svode na sukob između onih koji veruju u podelu na naše i tuđe sinove, majke i kćeri, i onih drugih, koji iz saosećanja sumnjaju u nju.

Razaranje kolektivističkih obrazaca insistiranjem na ličnom stavu i odgovornosti omogućilo je Dragani Mladenović da u relativno kratkoj pesničkoj knjizi suvereno izloži teme s kojima se domaća proza, uz retke poštovanja vredne rezultate, muči već decenijama. Kao, uostalom, i sva domaća otačastvena poezija.

Rođena 1977. godine u Frankenbergu, Dragana Mladenović živi i radi u Pančevu, a Fabrika knjiga objavila je i njene knjige poezije "Tvornica" (2006) i "Omot spisa" (2008).

Beopolis će 19. maja u 18 sati ugostiti i Sašu Ilića povodom knjige “Pad Kolumbije”, koju će najveći broj čitalaca čitati kao roman u žanru trilera, s obzirom na seriju ubistava u Beogradu, policiju koja ne može ili ne želi njima da se bavi, jurnjavu automobilima po uskim dorćolskim ulicama, krvoločne operatere kablovske televizije, naizgled obične žitelje napuštenih fabričkih hala - sve to upleteno u napetu priču o neuspelom povratku kući.

No, kada jednom sklopi sve delove te narativne slagalice, čitalac bi mogao ponovo da se vrati na početak i roman pročita kao alegoriju o srpskom društvu na pragu tranzicije. Studentkinja, majstor tatua, novinar, sveštenik, umetnik, agent, prorok, bankarska službenica mogu se razumeti i kao tipične figure u simboličnom igrokazu o sudbini kolektiva koji je izgubio moralno uporište i predao se rasulu.

Rođen 1972. godine u Jagodini, Saša Ilić diplomirao je na Filološkom fakultetu u Beogradu.

Objavio je koautorski projekat "Odisej" (sa Draganom Boškovićem; 1998), priče "Predosećanje građanskog rata" (2000) i roman "Berlinsko okno" (2005; francusko izdanje 2009). Priredio je zajedničku knjigu pripovedača rođenih posle 1970. pod naslovom "Pseći vek" (2000).

Jedan je od urednika "Betona", koji u formi podlistka izlazi u “Danasu”. Sa redakcijom “Betona” priredio je dve knjige eseja i satiričnih tekstova "Srbija kao sprava" (2008) i "Antimemorandum-dum" (2009).

Gost Beopolisa biće i 26. maja u 18 sati Radoslav Raša Kominac, povodom knjige “Zamoliću te da se iseliš”, zbirke nenametljive poezije koja predstavlja prijatan odmor od zamorno pretencioznih srpskih pesnika ("isuse, pomiluj ih grešne/i učini da postanu portiri, ekonomisti, fudbaleri/ili bilo šta drugo, korisnije").

Kod Kominca isključiva tema su ljubavni i porodični odnosi, viđeni iz perspektive sredovečnog, mrzovoljnog i alkoholu sklonog pesnika.

Raša Kominac (1967) objavio je do sada desetak zbirki pesama i priča, dva romana i dve drama. Pesme su mu prevođene na poljski, češki i slovenački jezik, roman "Bezumnik" na rumunski, a istoimena drama na nemački.
Zastupljen je u nekoliko antologija i zbornika, između ostalog, i u zbirci kratkih priča "Izvan koridora" podgoričke knjižare Karver.

Nenametljiva poezija Raše Kominca iz zbirke "Zamoliću te da se iseliš..." je prijatan odmor od zamorno pretencioznih srpskih pesnika ("isuse, pomiluj ih grešne/i učini da postanu portiri, ekonomisti, fudbaleri/ili bilo šta drugo, korisnije"). Kod Kominca isključiva tema su ljubavni i porodični odnosi, viđeni iz perspektive sredovečnog, mrzovoljnog i alkoholu sklonog pesnika, a svakodnevna draž knjige "Zamoliću te da se iseliš..." može se uporediti sa do sada jedinom zbirkom Srđana Valjarevića.

Raša Kominac Radoslav (1967) do sada je objavio desetak zbirki pesama i priča, dva romana i dve drame. Pesme su mu prevođene na poljski, češki i slovenački jezik, roman "Bezumnik" na rumunski, a istoimena drama na nemački.

Zastupljen je u nekoliko antologija i zbornika, između ostalog u zbirci kratkih priča "Izvan koridora" podgoričke Knjižare Karver.

Osim autora Fabrike knjiga, gošća Beopolisa biće i Mirjana Ognjanović,
novinarka i muzička kritičarka "Politike" i danas "Politikinog zabavnika", koja će 13. maja u 20 sati predstaviti knjigu “Začarani Velja i ostale priče”.

Potpisivaće se knjiga, razgovarati o pisanju, ali i o svemu ostalom...

U svojoj prvoj knjizi priča za odrasle, Mirjana Ognjanović donosi potpuno nov literarni izraz, mešavinu fantastike i savremenog života, posebno beogradskog, ispunjenu koloritom, duhom i slikovitošću. Glavne uloge u pričama, ali iz neobičnog ugla, imaju poznati književnici, novinari, pisci: Albahari, Basara, Peragraš, V. Pavlović...

Fabrika knjiga osnovana je u oktobru 2003. godine, a pruža svojim izdanjima podesan kontekst, te teorijski i analitički okvir za razumevanje etničkih napetosti u jugoistočnoj Evropi, gde tranzicijski procesi oblikuju živote građana već dve decenije.

Knjige Fabrike knjiga pripadaju raznim žanrovima, od proze, preko poezije do teorije, i na razne načine pristupaju središnjim pitanjima društva u tranziciji.

U proteklih osam godina, saradnici Fabrike knjiga dobili su više priznanja, a najčešće nagrade za najbolji prevod u tekućoj godini.

Udruženje književnih prevodilaca Srbije dodelilo je Fabrikinim prevodiocima nagrade za najbolji prevod u 2003, 2005, 2008. i 2010. godini.

Sajt Fabrike knjiga je www.fabrikaknjiga.co.rs, a knjižare Beopolis www.beopolis.co.rs

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav