Fanzinašenje 90-ih
Srednjemetražni film Siniše Dugonjića “Fanzini sa Marsa” iz 2011. godine, koji se bavi praksom “fanzinašenja”, samoorganizovane, samizdat produkcije koja je omogućavala nezavisnu mrežu razmene umetnosti, znanja i alternativne kulture, tema je razgovora 1. decembra u Centru za kulturnu dekontaminaciju, u kojem će učestvovati Jovan Bačkulja i Danilo Milošev Wostok, učesnik te scene, svestrani umetnik, poznati strip autor i “fanzinaš”.
“Devedesetih godina prošlog veka u Srbiji postojala je scena na kojoj su se muvali raznorazni likovi. Bilo je tu strip autora, ozbiljnih hardkorovaca, relativno mladih pisaca i pesnika, boraca za slobodu, te intelektualaca, budučih nvo ili pravoslavnih aktivista, filmaša, muvara i andergraund trendaša, verovatno i pokojeg foliranta ili egomanijaka, da se ne lažemo. Svi su nešto piskarali, katendpejstovali, recenzirali koncerte prijatelja, teoretisali, crtali stripove, pravili kolaže i onda to fotokopirali, slali poštom i ukratko radili ono što se sada zove social networking. Tada se to nije tako zvalo. Tada se to zvalo fanzinašenje”, naveo je Bačkulja povodom razgovora o filmu “Fanzini sa Marsa”, u kojem, uz Wostoka, govore i Ivan Glišić, Bogdan Milošev Boća, Nandor Ljubanović, Ivan Velisavljević, Vasa Radovanović i Uroš Smiljanić.
Razgovor o Dugonjićevom filmu deo je programa CZKD Bioskop koji se u 2016. godini realizuje uz podršku Ministarstva kulture i informisanja Srbije.
CZKD bioskop, čija je urednica Aleksandra Sekulić, ima za cilj osvajanje prostora prikazivanja filma koji ne robuje imperativu samoodrživosti mašine kulturnih industrija, već evocira specifičnu tradiciju gledanja i proizvodnje filma koju su negovali kino klubovi i filmske škole i tom praksom uticali na celokupnu filmsku kulturu upravo odnosom poštovanja prema svim učesnicima i elementima filmskog procesa.
(SEEcult.org)