• Search form

17.12.2019 | 22:16

Filmovi na slikama Jelene Jelače u Kinoteci

Filmovi na slikama Jelene Jelače u Kinoteci

Izložba slika Jelene Jelače, na kojima su predstavljeni kadrovi iz poznatih filmova jugoslovenske kinematografije, otvorena je 17. decembra u Jugoslovenskoj kinoteci u Beogradu, u saradnji sa galerijom X vitamin, a prati je i program filmova koji su inspirisali umetnicu. Reprodukcije slika sa izložbe “Kino oko” naći će se u Kinotekinom kalendaru za 2020. godinu.

“Nacionalna klasa”, “Majstori, majstori”, “Sabirni centar”, “Već viđeno”, “Maratonci trče počasni krug”, “Davitelj protiv davitelja”, “Štefica Cvek u raljama života”, “Varljivo leto ’68.”, “Petrijin venac”, “Skupljači perja” – samo su neki od filmova koji su inspirisali Jelenu Jelaču, a krajem decembra i početkom januara moći će besplatno da ih vidi publika Jugoslovenske kinoteke.

Varljivo leto ’68.

Upravnik Muzeja Kinoteke Marjan Vujović zahvalio je umetnici i kustoskinji galerije X vitamin Kseniji Marinković, koja je predložila tu saradnju još pre godinu dana.

“Ideja nam je odmah bila zanimljiva, ali zbog mnogobrojnih aktivnosti Kinoteke odlagali smo realizaciju. Ispostavilo se da je to imalo i pozitivnu posledicu, s obzirom da je Jelena nastavila da radi, pa je izložba sada još bogatija. Kada smo videli sve ove slike odlučili smo, a Jelena je pristala, da kalendar koji Kinoteka tradicionalno izdaje - za 2020. godinu bude opremljen reprodukcijama njenih slika”, rekao je Vujović.

Ko to tamo peva

Ksenija Marinković, koja je sa umetnikom Mićom Stajčićem osnovala obližnju galeriju X vitamin, istakla je da su srećni što su u dobrom kraju, odnosno okruženi institucijama kao što su Etnografski muzej, Kolarčeva zadužbina, Beogradska filharmonija i Jugoslovenska kinoteka.

“Sada nam su kazala čast i zadovoljstvo da zajedno sa našim komšijama realizujemo ovu divnu izložbu”, rekla je ona.

Nacionalna klasa

Prema rečima Ksenije Marinković, Jelena Jelača je serijom slika posvećenim poznatim filmovima objedinila svoju iskrenu zainteresovanost i ljubav prema dvema umetnostima - filmu i slikarstvu, dajući omaž nekim remek delima domaće, odnosno regionalne kinematografije, kao i vremenu u kojem su ti filmovi nastajali.

“Reč je o filmovima uz koje smo odrastali, sazrevali i koje i danas volimo, često ih prepričavamo”, izjavila je Ksenija Marinković i zahvalila Kinoteci na mogućnosti da ih i oni koji ih nisu gledali sada vide na velikom paltnu, da se upoznaju sa “ostvarenjima koja predstavljaju značajan deo svih nas i duboko su utemeljeni u našoj kulturi”.

“Hvala Jeleni što nas je podsetila na neke vrednosti, misli i osećanja koja su nešto što želimo da prenesemo na mlađe generacije”, istakla je Ksenija Marinković.

Petrijin venac

Među mnogobrojnim posetiocima na otvaranju izložbe bili su reditelj Goran Marković, čiji su filmovi najzastupljeniji na slikama Jelene Jelače, kao i glumice Neda Arnerić, Tanja Bošković i drugi filmski poslenici.

Izložba će biti otvorena do 13. januara 2020. godine, a prateći filmski program počinje 20. decembra jugoslovenskim filmom “Kako su se voleli Romeo i Julija” (1966) reditelja Jovana Živanovića, sa Aleksandrom Gavrićem i Špelom Rozin u glavnim ulogama.

W.R. – Misterije organizma

Slede “Ljubavni slučaj ili tragedija službenice P.T.T.” (1967) Dušana Makavejeva, “Skupljači perja” (1967) Aleksandra Saše Petrovića, “Nacionalna klasa” (1979) i “Majstori, majstori” (1980) Gorana Markovića, “Petrijin venac” (1980) Srđana Karanovića, “Varljivo leto ‘68” (1984) Gorana Paskaljevića, “Maratonci trče počasni krug” (1982) i “Ko to tamo peva” (1980) Slobodana Šijana, te nakon novogodišnjih praznika, odnosno od 3. januara – “Jovana Lukina” (1979) Živka Nikolića, “Una” (1984) Miše Radivojevića, “Tajvanska kanasta” (1985) Gorana Markovića, “Lepota poroka” (1986) Živka Nikolića i “Dogodilo se na današnji dan” (1987) Miroslava Lekića.

Una

Sajt Jugoslovenske kinoteke je kinoteka.org.rs, a program filmova koji prate izlozbu "Kino oko" nalazi se i u Kalendaru portala SEEcult.org.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r