• Search form

07.07.2020 | 14:53

Finale Mangelosa za 2020.

Finale Mangelosa za 2020.

Ko je dobio nagradu “Dimitrije Bašičević Mangelos” za 2020. godinu biće poznato 8. jula nakon drugog kruga žiriranja za tu prestižnu nagradu za mlade umetnike u Srbiji, a u finalu su Žarko Aleksić, Sandra Lakićević i Slavica Obradović, koji se predstavljaju zajedničkom izložbom u galeriji Remont. Dobitnik ili dobitnica nagrade "Mangelos", koja podrazumeva rezidencijalni boravak u Njujorku i samostalnu izložbu u Beogradu, biće poznat/a posle drugog kruga žiriranja i intervjua sa finalistima, a za razliku od prethodnih godina, ovoga puta nema zvaničnog otvaranja izložbe finalista, već će publika moći da je obiđe od 9. jula do 8. avgusta.

Žiri za nagradu "Mangelos" za 2020. godinu, koji čine Katarina Kostandinović (istoričarka umetnosti i kustoskinja, Kulturni centar Beograd), Teodora Jeremić (istoričarka umetnosti i kustoskinja, Hestia - Art Residency and Exhibitions Bureau, Beograd), Dejan Vasić (likovni kritičar, samostalni kustos i urednik likovnog programa u Centru za kulturnu dekontaminaciju, Beograd), Natalija Vujošević (umetnica, kustoskinja i edukatorka, Institut za savremenu umetnost, Podgorica) i Katarina Petrović (umetnica i dobitnica nagrade “Dimitrije Bašičević Mangelos” za 2019. godinu), odabrao je finaliste uzimajući u obzir kvalitet prijava kandidata i kandidatkinja i stepen zaokruženosti kritičkih i estetskih promišljanja u njihovom umetničkom radu.

Žarko Aleksić, Plivanje protiv toka svesti, dokumentacija istraživanja realizovanog u saradnji sa EvaLab u Beču, 2018.

U razmatranju za finalnu selekciju žiri je diskutovao o prijavama još četvoro mladih umetnika, a to su Nemanja Milenković, Nikola Radosavljević, Kristina Tica i Adrienn Újházi.

Finalista "Mangelosa" za 2020. godinu Žarko Aleksić, rođen u Knjaževcu 1985. godine, studirao je filozofiju na Univerzitetu u Beogradu, a zatim Akademiju likovnih umetnosti u Beču (klasa profesora Martina Gutmana), gde je radio kao student-asistent. Tokom zimskog semestra 2018/19, uređivao je i vodio predmet Umetnost i kognitivne nauke. Trenutno radi na Univerzitetu za primenjenu umetnost u Beču, na Departmanu za umetnička istraživanja. Njegova multidisciplinarna umetnička praksa bazirana je na ispitivanju svesti, mentalnih procesa i veštačke inteligencije u relaciji sa socio-političkim pitanjima kognitivnog kapitalizma. Veza između pristupa ogleda se u povezanosti psiholoških i ekonomskih stanja, sa sinapsama kao glavnom valutom. Izlagao je na brojnim samostalnim i grupnim izložbama u Srbiji i inostranstvu. Živi i radi na relaciji Beč - Beograd.

Žarko Aleksić, Simulacija mišljenja, instalacija, detalj postavke izložbe u Wien Museum MUSA, Beč, 2019.

Finalistkinja Sandra Lakićević, rođena 1990. u Kraljevu, završila je osnovne i master akademske studije na Slikarskom odseku Fakulteta likovnih umetnosti (FLU) u Beogradu 2015. Školovanje je nastavila na Internacionalnom master programu iz vizuelnih umetnosti u LUCA School of Arts u Briselu, koji je okončala 2019. Nit koja povezuje celokupan rad Sandre Lakićević je neprestani sukob ličnog i univerzalnog, zapamćenog i zaboravljenog, napisanog i izbrisanog. Čin "brisanja" kao konceptualni element često se ponavlja u njenoj praksi, dok kroz različite medije i forme (knjiga-umetnički objekat, performans, video instalacija) istražuje u kojoj meri sećanja i prošli narativi formiraju ličnu percepciju, kao i našu percepciju sadašnjosti. Pored velikog broja grupnih izložbi u zemlji i inostranstvu, do sada je priredila i četiri samostalne izložbe u Briselu, Beogradu, Pančevu i Majdanpeku. Dobitnica je i rezidencijalnih boravaka u Level Five – Artistic Ecology u Briselu i Broeiplaats u Luvenu.

Sandra Lakićević, Lag, performans, video instalacija (drveni ram, papir, jednokanalni video, zvuk, 12’ 34’’ sa ponavljanjem), 2019.

I finalistkinja Slavica Obradović, rođena 1990. u Beogradu, diplomirala je na beogradskom FLU, ali na Odseku za sklupturu 2015. Kroz fizičku i virtuelnu sklupturu, bavi se predstavama ljudskog tela u specifičnim procesima fragmentacije, hibridizacije i srastanja, ispitujući kompleksnost međuljudskih odnosa i emotivnih stanja. Njeni radovi često proističu iz povezivanja mitoloških priča i bajki sa savremenim društvenim trenutkom, istražujući na taj način očekivanja koja u realnosti uspostavljamo u odnosu na konstruisanu stvarnost fiktivnih narativa. Učestvovala je na više grupnih izložbi u zemlji i inostranstvu i realizovala četiri samostalne izložbe u Beogradu. Tokom 2019. godine, u organizaciji galerije HBKsaar, učestvovala je na rezidencijalnom programu u Sarbrikenu u Nemačkoj. U periodu 2016-2017. godine, bavila se i organizacijom programa u okviru nezavisnog kulturnog centra Kvaka 22 u Beogradu.

Slavica Obradović, Fragmented, video instalacija, Dim Art Venue, Beograd, 2019.

Nagrada “Dimitrije Bašičević Mangelos” organizuju Remont – nezavisna umetnička asocijacija i Fond “Ilija & Mangelos”, u saradnji sa Residency Unlimited iz Njujorka, i uz podršku Trust for Mutual Understanding, takođe iz Njujorka.

Nagrada podrazumeva osmonedeljni studijski rezidencijalni boravak u Residency Unlimited i samostalnu izložbu po povratku u Beograd, a dodeljuje se vizuelnim umetnicima i umetnicama do 35. godine za osoben i izvanredan višegodišnji umetnički rad, koji podrazumeva zaokruženo kritičko i estetsko promišljanje i realizaciju, ostvarene u kontinuitetu.

Nagrada nosi ime značajnog umetnika, rodonačelnika konceptualne umetničke prakse i istoričara umetnosti sa prostora bivše Jugoslavije, Dimitrija Bašičevića Mangelosa, a ove godine će biti dodeljena 19. put.

Nagrada "Mangelos" deo je međunarodne mreže Young Visual Artists Awards u koju su, uz Srbiju, uključene i Albanija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Češka, Hrvatska, Kosovo, Makedonija, Slovenija i Slovačka. Residency Unlimited je organizator programa YVAA i domaćin rezidencijalnih boravaka u Njujorku od 2015. godine.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav