Finale Nevermind 40 sa Kojom
Ciklus “Nevermind 40” u ovoj godini, posvećen fenomenu panka u kontekstu onoga što ga je učinilo prelomom, subverzijom i pobunom, završava se 13. decembra u Centru za kulturnu dekontaminaciju (CZKD) u Beogradu programom posvećenim postpanku, uz učešće Koje, frontmena grupe Disciplin A Kitschme.
Program finala ciklusa “Nevermind 40” polazi od teze da se ono što se zove postpank otrglo bilo kakvoj drugačijoj kategorizaciji, jer je otvoreni prostor slobode i nezavisne scene - posle ritualnog pročišćenja rokenrola, koje su uspešno obavili prvi i drugi talas panka - bio uzavreo od ideja i eksperimenata koji su promenili mnogo toga, a negde i sve.
Nakon programa posvećenog postpanku, u kojem će učestvovati Koja, Jovan Bačkulja i Aleksandra Sekulić, ciklus “Nevermind 40” biće nastavljen i u 2018. godini, najavili su organizatori.
Ciklus “Nevermind 40”, parodično uokviren obelezavanjem 40-godišnjice izlaska albuma “Nevermind The Bollocks” Sex Pistolsa, poziva publiku da ne obraća pažnju na starost pank pobune, jer i dalje je aktuelna, kao ni na spektakle koji pank sahranjuju u staklene vitrine.
Program je zamišljen kao svojevrsni vodič kroz dostupne filmove i ostalu građu o panku na internetu, kao način da se fragmentisanoj i mistifikovanoj priči o pobuni oporavi kontekst.
“Komemorativni skupovi i spektakli povodom 40. rođendana panka u 2016. godini širom sveta, pri čemu je najveći - onaj u Londonu - podržala upravo kraljica Elizabeta, izazivaju nas na kontra-govor, na otimanje panka kao resursa budućnosti iz zagrljaja muzejskih vitrina u kojima su izložene majice Sex Pistolsa i u kojima je simbolički ovaj pokret uzapćen. Danas se analitičari uglavnom slažu da je do ogromnog socijalnog i ekonomskog raslojavanja, čije vulgarno jasne rezultate danas živimo, došlo upravo sredinom 1970-ih, i u razmatranju konteksta ovog poraza posleratne vizije drugačijeg pravednijeg sveta, mi ćemo se baviti onim što je pank učinilo prelomom, subverzijom i pobunom, javnim, kritičkim raskidom sa licemernim, zvaničnim ali i tadašnjim kooptiranim kontrakulturnim narativima”, naveli su autori programa “Nevermind 40” koji je održavan svake srede tokom novembra i decembra u CZKD-u.
Ciklus je počeo temom aktuelnih procesa normalizacije, brendiranja i muzealizacije panka, a nastavljen osvrtom na pank u SFRJ, u kojem su kao gosti učestvovali Srđan Marković Đile, Dragan Ambrozić, Damir Pavić Septik (Subotica), Zdenko Franić (Zagreb), Saša Rakezić alias Aleksandar Zograf (Pančevo), Ivan Velisavljević (Beograd) i Boris Ilić (Užice), uz priloge Nevena Korde (Ljubljana) i Dragomira Križića (Sarajevo)
Poseban temat bio je posvećen tekstovima pank pesama koji su i danas moćni, poput “Holidays in the Sun” Džona Lajdona (John Lydon), autora pesama koje su potresle državu i narod, ali nikada dovoljno i institucionalnu poeziju.
Publika je pozvana da doprinese programu audio i video snimcima koji mogli da budu digitalizovani i analizirani, a inače se koriste filmovi, spotovi, arhiva i ostali materijali koji su dostupni onlajn kako bi se napravio vodič kroz fragmentisanu istoriju panka, razbacanu i dekontekstualizovanu na internetu.
Ciklus “Nevermind 40” deo je programa “CZKD bioskop”, koji je 2017. podržalo Ministarstvo kulture i informisanja Srbije.
(SEEcult.org)