Finansiranje otkupa i produkcije vizuelnih umetnika
Ministarstvo kulture i informisanja Srbije odlučilo je da finansira otkup i nastanak novih radova u oblasti vizuelnih umetnosti u 2015. godini sa oko 50 miliona dinara, na osnovu predloga oko 90 kulturnih, obrazovnih, naučnih, zdravstvenih i drugih ustanova i pojedinih organizacija.
Na konkurs za finansiranje dela u oblasti vizuelnih umetnosti u 2015, koji je bio raspisan od sredine maja do kraja juna, stiglo je 236 prijava, navedeno je u rezultatima objavljenim 29. decembra na sajtu Ministarstva.
Na osnovu mišljenja Komisije za finansiranje umetničkih dela iz oblasti vizuelnih umetnosti za 2015. godinu, odobreno je finansiranje otkupa i novih umetničkih dela umetnika različitih generacija u ukupnom iznosu od 49,8 miliona dinara.
Za razliku od prošle godine, kada je konkurs za finansiranje dela vizuelnih umetnosti prvi put raspisan posle pauze od više od jedne decenije, a iznosi za pojedinačne radove kretali su se od 20.000 do oko 10 miliona dinara, ovoga puta su odobrena sredstva ujednačenija.
Najčešći iznosi su od 150.000 do 300.000 dinara, a najviši oko 700.000 dinara.
Po visini ukupno odobrenog iznosa ističe se Šumatovačka – Centar za likovno obrazovanje u Beogradu, koji je dobio 3,37 miliona za umetničku kolekciju (radove 21 umetnika), kao i 1,63 milion dinara za “vrt skulpture” (dela šestoro umetnika).
Kulturnom centru Beograda odobreno je 3,37 miliona za kolekciju Oktobarskog salona (radovi 12 umetnika), a Kulturnom centru Požega 2,43 miliona za kolekciju Gradske galerije (radovi 11 umetnika).
Među učesnicima konkursa istakli su se i pojedini fakulteti, pa je tako Šumarski u Beogradu ukupno dobio oko 3,9 miliona – 2,03 za finansiranje umetničkih dela sedmoro umetnika i 1,8 milion za nova umetnička dela (skulptura i mural-intervencije u prostoru), a
Filozofski fakultet u Novom Sadu 2,46 miliona za stalnu postavku umetničkih radova (16 umetnika).
Muzej savremene umetnosti Vojvodine, kome je 2014. godine bilo odobreno ukupno oko 18,5 miliona dinara, sada je dobio 2,48 miliona za finansiranje umetničkih dela 11 autora za popunjavanje svoje zbirke.
Narodni muzej u Kraljevu dobio je 2,36 miliona za osavremenjivanje umetničke zbirke radovima osmoro umetnika, a Umetnička galerija “Nadežda Petrović” u Čačku 1,72 milion za finansiranje eksponata za svoju zbirku (radove sedmoro umetnika).
Galerija savremene likovne umetnosti u Nišu dobila je 1,6 milion za finansiranje umetničkih dela za potrebe svojih zbirki (devetoro umetnika).
Odobreni su i predlozi za otkup i finansiranje novih radova i pojedinih lokalnih centara za kulturu, pa je tako Opštinski kulturni centar Apatin dobio 1,2 milion za zbirku skulptura Meander (radovi pet umetnika).
Među učesnicima konkursa bile su i pojedine zdravstvene ustanove, pa je Ginekološko-akušerska klinika (GAK) u Beogradu dobila ukupno oko milion dinara za radove osmoro umetnika, od kojih su većina grafike.
Konkurs Ministarstva kulture bio je namenjen za otkup umetničkih dela u oblasti vizuelnih umetnosti nastalih u proteklih pet godina i finansiranju novih umetničkih dela savremenih umetnika, a raspisan je u cilju podsticanja razvoja vizuelnih umetnosti putem osavremenjivanja umetničkih kolekcija ustanova kulture širom Srbije, kao i doprinosa funkcionisanju tržišta umetničkih dela i formiranja cena na njemu.
Ministarstvo kulture je 2014. godine, kada je obnovilo taj konkurs posle decenijske pauze, podržalo predloge oko 80 ustanova i organizacija za koje je rasporedilo 71,8 milion dinara od planiranih 98 miliona . Iznosi za pojedinačne radove kretali su se od oko 20.000 dinara do oko 10 miliona, koliko je odobreno MSUV-u za video rad “Confession/Ispovest” Marine Abramović.
Na prošlogodišnji konkurs pristiglo je 253 prijava, a o pristiglim predlozima odlučivala je komisija koju su činili: profesor Univerziteta u Beogradu u penziji dr Jerko Denegri, vanredna prof. Univerziteta u Beogradu dr Jasmina Čubrilo, Ljilјana Tadić iz galerije Zvono u Beogradu, kustoskinja i urednica likovnog programa Doma kulture Studentski grad u Beogradu Maida Gruden i istoričarka umetnosti Anica Tucakov.
Sastav ovogodišnje komisije nije objavljen u rezultatima konkursa, koje se nalaze i u PRILOGU (pdf).
(SEEcult.org)