• Search form

02.11.2011 | 15:20

FIST 07 - Uočite razlike

Festival internacionalnog studentskog teatra (FIST), koji organizuju studenti Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu, biće otvoren 10. novembra festivalskom produkcijom “Čekajući Godoa”, a u glavnom programu predstaviće još osam komada studenata iz pozorišnih škola iz Holandije, Danske, Češke, Bugarske, Bosne i Hercegovine i Hrvatske.

FIST 07 - Uočite razlike

Festival internacionalnog studentskog teatra (FIST), koji organizuju studenti Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu, biće otvoren 10. novembra festivalskom produkcijom “Čekajući Godoa”, a u glavnom programu predstaviće još osam komada studenata iz pozorišnih škola iz Holandije, Danske, Češke, Bugarske, Bosne i Hercegovine i Hrvatske.

U skladu sa ovogodišnjim konceptom aktuelizacije klasike, odnosno njenim izmeštanjem u savremeni kontekst, organizatori očekuju da će predstava “Čekajući Godoa” Semjuela Beketa, u režiji izazvati reakcije i stručne javnosti i šire publike, pokrećući pitanja koja su i danas aktuelna, čak više nego što to mislimo.

Beketov klasik na sceni “Mata Milošević” FDU potpisuje troje mladih reditelja Marija Lipkovski, Ana Popović i Aleksandar Švabić, a dramaturg je Nikola Skočajić.

U predstavi igraju: Ivan Mihailović, Uroš Jakovljević, Dejan Dedić i Vladimir Tešović, a scenografi su Nevena Prodanović i Tamara Joksimović, dok su za kostim zadužene Nevenka Smitran i Milica Pozar.

Prema rečima reditelja, kada je Beket sredinom prošlog veka pisao komad “Čekajući Godoa” svet je bio uzdrman naglim istorijskim, političkim i društvenim promenama koje su zatečenog pojedinca stavljale pred neizvesnost sutrašnjice, koja nije pružala nadu ni sigurnost.

“Gogo i Didi bili su usamljenici jer su izopšteni iz društva. Danas, na početku novog veka, Gogo i Didi ostaju usamljenici iako duboko ukorenjeni u društvo i preplavljeni svim njegovim manifestacijama. Oni više nisu ljudi čije je najbolje vreme prošlo, već oni čije vreme tek dolazi, ali koje je suštinski apokaliptično i neumoljivo. Estragon i Vladimir su suočeni sa problemima sa kojima se danas mi, takozvani mladi, suočavamo; problemi koji parališu i onesposobljavaju i teraju u mrtvi ćošak eskapizma u kome ništa drugo ne preostaje nego da čekamo čudo da se desi, zvali ga mi Godo, ili već kako god ko želi”, navela je rediteljska ekipa.

I ostale predstave u glavnom programu sedmog FIST-a su adaptacije klasičnih dramskih dela, u kojima su mladi pozorišni umetnici sa svetskih akademija postavili poznate dramske likove i situacije u savremeni kontekst.

Kako bi se romansa Romea i Julije odvijala u današnje vreme? Na koji način bi moderni Tartif izveo svoju čuvenu prevaru? Da li danas uopšte postoje devojke sa moralnim načelima visokim poput Antigoninih? Na koji način bi moderna Antigona reagovala na nepravdu učinjenu njenom bratu? Kakvom životnom stilu teži današnji "građanin plemić"? Da li bi Hamlet u 21. veku na isti način osvetio očevu smrt?, neka su od pitanja kojima organizatori FIST-a žele da podstaknu publiku da razmisli o razlikama.

Iz Hrvatske učestvuje Akademija dramskih umetnosti iz Zagreba predstavom “Gospođica Julija”, u režiji Lovre Krsnika, dok iz BiH gostuje Akademija scenskih umetnosti iz Sarajeva predstavama “Itaka” Dina Rogića i “Venerino ogledalo” Nađe Josimović.

Danska nacionalna škola za pozorište i moderan ples iz Kopenhagena izvešće “Uskrs” Nikolaja Fabera, Akademija umetnosti - Fakultet za pozorište iz Amsterdama predstavu “Srećni dani”, koju potpisuje Tonje Laneveld, a iz Holandije dolazi i Akademija scenskih umetnosti iz Utrehta, koja će izvesti predstavu “Hamlet (The hell am I)”, u režiji Paskala Grina.

Akademija scenskih umetnosti iz Brna izvešće predstavu “Ofelija (Ne plačem! Kontempliram!” Barbare Herc, a Nacionalna akademija za pozorište i film “Krsto Sarafov” iz Sofije komad “Ljubavnik” Marie Atanasove.

FIST tako ove godine ukazuje na vanvremenske klasike čija se dela i danas igraju u pozorištima širom sveta, što ukazuje na to da se bave društvenim problemima i pojavama koje su i danas aktuelne. Dobro poznate likove, kao i njihove životne priče i međusobne sukobe je zato moguće smestiti u savremeni ambijent.

FIST će pružiti mladim pozorišnim stvaraocima priliku da "krše pravila" i daju lični pečat upravo onim dramama koje predstavljaju bazu njihovog umetničkog obrazovanja. Pored toga što će predstaviti lično viđenje toga kako su se klasične dramske situacije i likovi do danas promenili, učesnici će moći da predstave i lični razvoj prikazujući kako se sada odnose prema delima sa kojima su se upoznali na samom početku svoje karijere.

FIST stoga teži da podstakne učesnike i publiku da analiziraju svoju okolinu i razmisle o tome zašto se već vekovima ne može pronaći lek za pohlepu, lenjost, ljubomoru, apatiju, mržnju...

Sva ta osećanja navode ljude na iracionalno ponašanje koje je često tema klasičnih drama, a koje i danas predstavlja koren velikih društvenih problema, istakli su organizatori FIST-a, dodajući da je cilj ovogodišnjeg festivala da predstavi različite ideje i shvatanja klasike, te da stvori sliku sveta u kojem danas živimo koristeći priče koje su nastale u proteklim vekovima.

Iako je FIST pre svega pozorišni festival, ni ove godine ne ograničava program samo na jednu granu umetnosti, pa che od 10. do 13. novembra u holu FDU biti postavljena izložba fotografija Hamleta ili Ofelije današnjice, ili nekog drugog lika dramske ili prozne klasične književnosti. Najavljena je i revija kostima za junake klasične književnosti van njihove epohe, poput Romea i Julije u 70-im godinama prošlog veka ili u budućnosti.

Prošle godine je na FIST-u trijumfovala predstava “Laboratorija putovanja” (Laboratory of journey) Akademije Aleksander Zelwerowicz iz Varšave, u režiji Kamile Mićalak, osvojivši i zvaničnu Glavnu nagradu i nagradu publike.

Publika je, osim te predstave u glavnom programu, nagradila i predstavu “Orchestre BB” Fakulteta dramskih umetnosti iz Skoplja, a specijalnu nagradu žirija dobile su Lucia Šnaiderová i Tomáš David za uloge u predstavi “Lidumor” (Ubijanje naroda) Janaček akademije muzičkih i izvođačkih umetnosti iz Brna.

Šesti FIST bio je posvećen dekonstrukciji u teatru, a okupio je oko 2.000 posetilaca.

FIST su osnovali i iz godine u godinu stvaraju i organizuju studenti FDU-a sa katedre za Menadžment i produkciju pozorišta, radija i kulture, uz učešće studenata Univerziteta umetnosti u Beogradu.

Sajt FIST-a je www.festivalfist.com, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.